Lewiatan

Okładka książki Lewiatan Scott Westerfeld
Okładka książki Lewiatan
Scott Westerfeld Wydawnictwo: Rebis Cykl: Lewiatan (tom 1) Seria: Fantasy powieść przygodowa
powieść przygodowa
2011-05-01
Jarosław Rybski
austro-węgry lewiatan steampunk

I Wojna Światowa w odcieniu steampunku

Solidna steampunkowa przygodówka dla młodzieży, którą czytało mi się zaskakująco przyjemnie, mimo że momentami czułem, że chyba jestem już na nią trochę za stary.

Na pochwałę zasługuje na pewno pomysłowość autora i oryginalność jego książki, a także bardzo ładne ozdabiające ją ilustracje (mimo paradoksalnie brzydkiej okładki).

Mimo że moja subiektywna opinia jako tako może nie jest zbyt wysoka, to książka na pewno zasługuje na uwagę – szczególnie, jeśli ktoś się lubi z takimi klimatami około-steampunkowymi.

Mimo że moja subiektywna opinia jako tako...

"Lewiatan" – Niebiański Lot przez Alternatywną Historię

W świecie, gdzie mechanika miesza się z fantastyką, Scott Westerfeld w powieści "Lewiatan" prowadzi nas w niesamowitą podróż przez alternatywną historię, gdzie I wojna światowa rozgrywa się w otoczeniu skomplikowanych machin, dziwnych stworzeń i niezwykłych losów dwójki bohaterów.

Autor, znany z umiejętności łączenia różnych gatunków literackich, wciąga nas w opowieść o Aleksie – uciekinierze z austro-węgierskiego dworu, i Deryn, odważnej dziewczynie marzącej o lataniu w brytyjskich Siłach Powietrznych. Ich ścieżki, choć wydają się dalekie od siebie, splatają się w niespodziewany sposób, a ich spotkanie tworzy podstawę dla tej ekscytującej historii.

Westerfeld brawurowo kreuje świat, w którym technologia i biologia toczą ze sobą walkę. Maszyny kroczące, jakie towarzyszą Aleksowi, zachwycają swoją skomplikowaną konstrukcją, zaś żywe statki powietrzne, którymi podróżuje Deryn, wydają się wyjęte prosto z marzeń o lataniu. W tej oryginalnej wizji autor doskonale balansuje między elementami steampunku a fantastyki.

Lewiatan to nie tylko opowieść o wojnie i przygodach, ale również o spotkaniu dwóch odmiennych światów – Aleksa reprezentującego tradycyjne wartości i Deryn, która dąży do spełnienia swoich marzeń. Choć ich relacja zaczyna się od pewnych trudności, stopniowo rozwija się w coś większego i głębszego, co czyni czytanie tej powieści wyjątkowo emocjonalnym.

Język, którym posługuje się Westerfeld, jest zaskakująco obrazowy i żywy. Opisy nie tylko ożywiają przedstawiony świat, ale także pozwalają zanurzyć się w uczuciach bohaterów. Autor wyraźnie stara się unikać schematów, co wzmacniało moją relację z książką.

Niemniej jednak, w pewnym momencie akcja może wydawać się trochę rozproszona, a niektóre wątki mogłyby być bardziej wnikliwie rozwinięte. Chociaż zakończenie jest zaskakujące i intrygujące, pozostawia pewien niedosyt w zakresie wyjaśnienia pewnych aspektów.

Podsumowując, "Lewiatan" to fascynująca mieszanka alternatywnej historii, steampunku i przygody. Choć nie pozbawiona pewnych niedociągnięć, książka ta wciąga nas w niezwykły świat, gdzie losy bohaterów splatają się niczym nici tkane przez los. Dla miłośników nietuzinkowych historii "Lewiatan" na pewno okaże się wciągającym doświadczeniem.

Ocena: 7/10

"Lewiatan" – Niebiański Lot przez Alternatywną Historię

Autor, znany z umiejętności łączenia...

Moja pierwsza książka z tematyki steampunk, dobrze się ją czytało jednak nie pochłonęła mnie tak jak myślałem. Pewnie sięgnę po kolejne części za jakiś czas

Niezła przygodówka o alternatywnym świecie gdzie mechaniczno-parowe pojazdy, broń i maszyny rzuca sie do walki z wielkimi wychodowanymi i przekształconymi latajacymi organizmami. Autor miał masę ciekawych pomysłów i do tego w intrygujacy sposób pomieszał prawdziwe wydarzenia z ficyjnymi. Tak jak pradziwe postacie znane z histori z fikcyjnymi. Główni bohaterzy pochodza z dwóch światów, ale przypadek sprowadza ich do tego samego miejsca. Uparta dziewyczna marząca o lataniu, która przebiera się w tym celu za chłopca i młody następca tronu, który musi dowieść swojego prawa do korony. Dobra zabawa gwarnatowna. Ozdoba cyklu są świetne ilustracje.

Moja ocena odnosi się do całej trylogii - to najlepsze miejsce gdzie mogę Ją umieścić dla decydujących się rozpocząć przygodę na pokładzie Lewiatana :)
Seria niesamowicie mi przypadła do gustu - świat wykreowany przez autora jest niesamowity ! Jest to największy plus serii i choć by tylko dla zobaczenia tych niezwykłych pomysłów na wykreowane stworzenia i maszyny warto przeczytać tą serie.
Nie ma dużego doświadczenia z Steampunkiem ale ten rodzaj fantastyki bardzo przypadł mi do gustu.
Dodatkowo z wielką zręcznością przeplatka fikcję z wydarzeniami historycznymi, co dla osób z wiedzą historyczną może być dodatkowym atutem.
Książki czyta się niezwykle przyjemnie i lekko, a fabuła jest wciągająca i nie nudzi.

Z minusów - I WŚ była dużo bardziej szara niż II WŚ i nie było tam tak na prawdę "tych złych" - wszyscy mieli swoje powody do wojny i swoje za uszami więc kreowanie Niemców jako głównych złych i to w tak bezpośredni sposób naprawdę mnie uwierało.
Drugi mały minus to para głównych bohaterów, którzy od samego początku są wyposażeni w masę talentów i umiejętności, które zazębiają się wzajemnie i nie muszą właściwie uczyć się nowych rzeczy. Są bezbłędni od samego początku. Pomijam już fakt, że to kolejna para genialnych 15 latków, odpowiedzialnych jak 30 latkowie...
Bardzo długo i wolno następuje również ich rozwój charakterologiczny, dopiero w 3 części jest mocny postęp w tym temacie.

Pomimo tych drobnych wad polecam trylogię jako świetną lekką lekturę w wolnym czasie - aż dziw, że jeszcze nikt nie zrobił na jej podstawie filmu :)

Na półkach: , , , , , ,

Z jakiegoś powodu uwielbiam całą tę serię. Uważam, że została świetnie napisana i jest przykładem takiej pozytywnej literatury. Podziwiam autora. Polecam wszystkim, którzy lubią takie klimaty, ale też właścicielom otwartych umysłów.

Uwielbiam tą serię! Jej integralną częścią są niesamowite ilustracje autorstwa Keitha Thompsona, jednego z moich ulubionych artystów. Nie przepadam za klimatami Pierwszej Wojny Światowej, ale w tym wypadku czytałam z zapartym tchem. To alternatywna historia i tak naprawdę nie trzeba mieć żadnego rozeznania historycznego.
Sama historia jest dość ciekawa, ale momentami troszkę zagmatwana.
Bardzo polecam, nawet jeśli historia nie przypadnie wam do gustu to ilustracje wszystko zrekompensują ;)

Sama historia jest dość ciekawa, ale momentami...

Książka przedstawia opisany z rozmachem, alternatywny świat, w którym państwa podzieliły się ze względu na sposób rozwoju. A zatem są darwiniści, czyli Francuzi, Anglicy, Serbowie oraz Rosjanie, którzy czerpią z osiągnięć Darwina i modyfikują genetycznie zwierzęta, łącząc ze sobą różne gatunki (niekiedy setki),tak aby jak najlepiej im służyły. W książce jest to opisane jako splatanie linii życia pod mikroskopem. I co warto zauważyć nie są prowadzone eksperymenty na ludziach.
Powstają w ten sposób ogromne zwierzęta pociągowe, ośmiornice pełniące rolę balonów lub bojowe nietoperze wydalające szpilki. Inne państwa, a są to Niemcy, Ausrto-Węgry, oraz Turcja, wybrały drogę rozwoju technicznego i udoskonalają maszyny parowe w służbie człowieka.

Tytułowy Lewiatan to potężne zwierzę, w skład którego wchodziły m. in. stworzenia wydychające wodór (odpowiedzialne za unoszenie się w powietrzu),rzęski oraz wieloryb. Do pełnego funkcjonowania tego statu powietrznego potrzebne były jeszcze pszczoły, sokoły, wąchacze wodoru oraz mnóstwo innych zwierząt.

Zachwyt czytelnika budzą przede wszystkim nowe rozwiązania techniczne, które stworzył autor, aby urealnić swój świat. Sposób mierzenia wysokości butelką ze świecącymi algami, czy też armatką na sprężone powietrze, groźba wybuchu wodoru lub pożaru na latających stworzeniach, to wszystko sprawia, że nie kwestionujemy takiej rzeczywistości.

Akcja toczy się w czasie I wojny światowej, opisuje powód jej wybuchu. Ale już w posłowiu autor zwraca uwagę, iż nie trzymał się dokładnie faktów historycznych.

Rewelacyjna książka dla młodego czytelnika, a tan starszy też będzie miał nielichą frajdę.

Mam wielki sentyment do tej serii, bo to ona zapoczątkowała moją miłość do steampunku. Świat wykreowany przez autora niesamowicie urzeka, prawda historyczna zgrabnie miesza się z fikcją, do bohaterów z łatwością można się przywiązać, a ilustracje stanowią bardzo miłe uzupełnienie całości. Zdecydowanie jedna z lepszych młodzieżówek.

Pewnie dobra, ale że fikcje uważam za stratę czasu, to nie czytajcie tej opinii.

Przeczytałem, bo chciałem się przekonać... Wciąga, pobudza wyobraźnię, może daje jakąś formę podniecenia przygodą.

• Steampunk

Scott Westerfeld Lewiatan Zobacz więcej