Lewiatan
- Kategoria:
- powieść przygodowa
- Cykl:
- Lewiatan (tom 1)
- Seria:
- Fantasy
- Tytuł oryginału:
- Leviathan
- Wydawnictwo:
- Rebis
- Data wydania:
- 2011-05-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-05-01
- Liczba stron:
- 424
- Czas czytania
- 7 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375105896
- Tłumacz:
- Jarosław Rybski
- Tagi:
- austro-węgry lewiatan steampunk
Alek, syn arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek, pada ofiarą intryg politycznych i po śmierci rodziców w Sarajewie musi uciekać z Austro-Węgier. Deryn Sharp, która po ojcu baloniarzu odziedziczyła miłość do latania, robi wszystko, aby – nawet podstępem – dostać się do brytyjskich Sił Powietrznych.
Gdy wybucha I wojna światowa, Alek zmierza właśnie uzbrojoną machiną kroczącą do Szwajcarii, a Deryn leci niesamowitym, żywym statkiem powietrznym do Konstantynopola. Ich losy przecinają się niespodziewanie, a następnie splatają nierozerwalnie w serii wspaniałych przygód.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
I Wojna Światowa w odcieniu steampunku
Sarajewo, rok 1914. Austro-węgierski arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg i jego małżonka Zofia zostają zamordowani. Austria wypowiada wojnę Serbii, Rosja – Austrii, a Niemcy – Rosji. Zawarte niegdyś sojusze wciągają kolejne państwa w sam środek politycznej zawieruchy. Tak rodzi się jeden z największych konfliktów militarnych w historii, którego przebieg i zakończenie są wszystkim dobrze znane. Scott Westerfeld udowadnia jednak, iż o I Wojnie Światowej nie napisano jeszcze wszystkiego. W trylogii łączącej elementy powieści przygodowej z fantastyką w odcieniu steampunku kreśli obraz Europy odległej technologicznie, ale przy tym borykającej się z tymi samymi problemami natury politycznej czy etycznej.
Zgodnie z wizją amerykańskiego pisarza wyścig zbrojeń między stronami nie kończy się na coraz to nowszych modelach samolotów czy karabinów, zaś nad prototypem czołgu nikt nie pracuje. W Europie wykreowanej przez Westerfelda Ententa, określana mianem darwinistów, powołuje do życia zmodyfikowane genetycznie organizmy, łączące w sobie DNA różnych gatunków, by tworzyć żyjące, a nawet rozwijające własny ekosystem zeppeliny czy balony. W oczach sił Centrum – tak zwanych chrzęstów – są to praktyki odrażające i godzące w naturalnych ład. Niemcy i Austro-Węgry preferują technologię stali i pary, wspomagają swoje armie kroczącymi machinami bojowymi o niezwykłej szybkości, wytrzymałości i sile ognia. Wynalazki jednej i drugiej strony mają mocne i słabe punkty, trudno więc przewidzieć, kto wyjdzie zwycięsko ze starcia potęg.
Losy narodów i państw pozostają odległym tłem powieści. Akcja „Lewiatana” skupia się na poczynaniach dwójki nastoletnich bohaterów – Alka i Deryn. Książę Aleksander jest fikcyjnym synem zamordowanego Franciszka Ferdynanda, zmuszonym do ucieczki przed zamachowcami jedynie z garstką najbliższych służących i nauczycieli. Rozpieszczony i dumny szlachcic, w jednej chwili tracący rodziców, pozycję i luksusy, będzie musiał nauczyć się, jak przetrwać w nieprzyjaznym świecie i kiedy należy pozwolić podejmować decyzje osobom bardziej kompetentnym. Deryn Sharp, przybrawszy imię Dylan i przywdziawszy chłopięcy strój, zostaje kadetem w brytyjskich Siłach Powietrznych na pokładzie największego powietrznego okrętu, tytułowego Lewiatana. Niełatwo będzie dziarskiej i pyskatej dziewczynie utrzymać swój sekret w tajemnicy, a siebie zachować w jednym kawałku, kiedy niespokojna natura wciąż popycha ją do realizacji kolejnych szalonych pomysłów. Wiele zamieszania wyniknie więc z nieuchronnego spotkania tej dwójki, znajdującej się po przeciwnych stronach barykady.
Konstrukcja postaci spełnia normy stawiane młodzieżowym powieściom przygodowym – zarówno Alek, jak i Deryn, to bohaterowie w gorącej wodzie kąpani, podążający częściej za głosem serca niż rozsądku. Uczą się na własnych błędach, nierzadko pakują się w tarapaty, ale ostatecznie zawsze spadają na cztery łapy. Szczególnie ciekawą postacią jest charakterna Deryn, której sposobu wyrażania myśli, specyficznego języka i radosnego entuzjazmu nie sposób nie polubić. Nieco bezbarwny na początku powieści książę z czasem także zyskuje w oczach czytelnika i staje się godnym kompanem panny Sharp. Bohaterom drugoplanowym Westerfeld nie poświęcił zbyt dużej uwagi. Wśród nich wyróżniają się szczególnie dwie osoby: zamknięty w sobie, tajemniczy i nad wyraz krytyczny hrabia Volger – nauczyciel fechtunku Aleksa, oraz Nora Barlow – nieco despotyczna i pełna werwy pani naukowiec.
Westerfeld prowadzi narrację w sposób tak płynny i zajmujący, że trudno choć na chwilę oderwać się od lektury. Autorowi udało się utrzymać odpowiedni balans między akcją, a wprowadzaniem czytelnika w konstrukcję świata; nie epatuje przy tym niezrozumiałym żargonem, nie zagłębia się w szczegóły natury biologicznej czy technicznej, by z aptekarską precyzją opisywać zasady działania wynalazków darwinistów czy chrzęstów. Nie traktuje ich też po macoszemu – nikt nie powinien mieć problemów z wyobrażeniem sobie niezwykłego okrętu-wieloryba, mechanicznego cyklopa i pozostałych technologicznych dobrodziejstw, odgrywających niemałą rolę w napędzaniu fabuły.
Podczas lektury zaboleć może jedynie pewna naiwność, którą Westerfeld raczy czytelnika od pierwszej do ostatniej strony – na niektóre uproszczenia, wynikające zapewne z docelowej grupy odbiorców, trzeba więc przymknąć oko albo zrezygnować z lektury „Lewiatana”. Nie ma sensu się dziwić, iż chłopięcy kamuflaż Deryn jest w stanie kogokolwiek nabrać; nie można irytować się faktem, że bohaterowie cało wychodzą z wszelkich opresji, a pozostałe postacie – nierzadko mądrzejsze i bardziej doświadczone – w ostatecznym rozrachunku wcale nie mają racji. Wreszcie, przełknąć trzeba ogromną rolę, jaką dwójka nastolatków odgrywa w trakcie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi czasów wojny.
Pochwalić należy niezwykle staranną techniczną i językową stronę powieści, za którą odpowiedzialne jest wydawnictwo Rebis. Próżno szukać w „Lewiatanie” literówek, zabłąkanych przecinków czy edytorskich wpadek – powieść Westerfelda to wzorowy przykład sztuki wydawniczej. Oko cieszy także oprawa graficzna; kolejne rozdziały zdobią ilustracje Keitha Thompsona – i choć szkice trudno określić mianem dzieł sztuki, to idealnie oddają klimat opowieści.
Pierwszą część trylogii Scotta Westerfelda polecić można każdemu młodemu duchem fanowi steampunku i historii alternatywnej. Wystarczy dać się porwać losom Aleksa i Deryn, a kolejne strony będą przewracać się same. Należy jednak pamiętać o tym, iż większość wątków została dopiero zapoczątkowana i choć w ostatnich rozdziałach tempo akcji nieco zwalnia, to faktycznego zakończenia zabrakło – najlepiej więc mieć pod ręką także tom drugi, nim zacznie się śledzić poczynania darwinistów i chrzęstów.
Marta Weronika Najman
Oceny
Książka na półkach
- 746
- 606
- 296
- 57
- 20
- 18
- 15
- 15
- 9
- 7
Cytaty
Jak niby machina wojenna miałaby się poruszać? Na gąsienicach, jak przedpotopowe traktory?
OPINIE i DYSKUSJE
Powieść przygodowa dla młodzieży w świecie steampunk/dieselpunk. Ciekawe pomysły dotyczące maszyn wojennych i inżynierii genetycznej na tle rozpoczęcia I wojny światowej.
Duży nacisk na młodzieżowość, tzn. nastolatkowie mają kluczowe role i wielokrotnie ratują sytuację.
Powieść przygodowa dla młodzieży w świecie steampunk/dieselpunk. Ciekawe pomysły dotyczące maszyn wojennych i inżynierii genetycznej na tle rozpoczęcia I wojny światowej.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDuży nacisk na młodzieżowość, tzn. nastolatkowie mają kluczowe role i wielokrotnie ratują sytuację.
Solidna steampunkowa przygodówka dla młodzieży, którą czytało mi się zaskakująco przyjemnie, mimo że momentami czułem, że chyba jestem już na nią trochę za stary.
Na pochwałę zasługuje na pewno pomysłowość autora i oryginalność jego książki, a także bardzo ładne ozdabiające ją ilustracje (mimo paradoksalnie brzydkiej okładki).
Mimo że moja subiektywna opinia jako tako może nie jest zbyt wysoka, to książka na pewno zasługuje na uwagę – szczególnie, jeśli ktoś się lubi z takimi klimatami około-steampunkowymi.
Solidna steampunkowa przygodówka dla młodzieży, którą czytało mi się zaskakująco przyjemnie, mimo że momentami czułem, że chyba jestem już na nią trochę za stary.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa pochwałę zasługuje na pewno pomysłowość autora i oryginalność jego książki, a także bardzo ładne ozdabiające ją ilustracje (mimo paradoksalnie brzydkiej okładki).
Mimo że moja subiektywna opinia jako tako...
Niezła przygodówka o alternatywnym świecie gdzie mechaniczno-parowe pojazdy, broń i maszyny rzuca sie do walki z wielkimi wychodowanymi i przekształconymi latajacymi organizmami. Autor miał masę ciekawych pomysłów i do tego w intrygujacy sposób pomieszał prawdziwe wydarzenia z ficyjnymi. Tak jak pradziwe postacie znane z histori z fikcyjnymi. Główni bohaterzy pochodza z dwóch światów, ale przypadek sprowadza ich do tego samego miejsca. Uparta dziewyczna marząca o lataniu, która przebiera się w tym celu za chłopca i młody następca tronu, który musi dowieść swojego prawa do korony. Dobra zabawa gwarnatowna. Ozdoba cyklu są świetne ilustracje.
Niezła przygodówka o alternatywnym świecie gdzie mechaniczno-parowe pojazdy, broń i maszyny rzuca sie do walki z wielkimi wychodowanymi i przekształconymi latajacymi organizmami. Autor miał masę ciekawych pomysłów i do tego w intrygujacy sposób pomieszał prawdziwe wydarzenia z ficyjnymi. Tak jak pradziwe postacie znane z histori z fikcyjnymi. Główni bohaterzy pochodza z...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoja ocena odnosi się do całej trylogii - to najlepsze miejsce gdzie mogę Ją umieścić dla decydujących się rozpocząć przygodę na pokładzie Lewiatana :)
Seria niesamowicie mi przypadła do gustu - świat wykreowany przez autora jest niesamowity ! Jest to największy plus serii i choć by tylko dla zobaczenia tych niezwykłych pomysłów na wykreowane stworzenia i maszyny warto przeczytać tą serie.
Nie ma dużego doświadczenia z Steampunkiem ale ten rodzaj fantastyki bardzo przypadł mi do gustu.
Dodatkowo z wielką zręcznością przeplatka fikcję z wydarzeniami historycznymi, co dla osób z wiedzą historyczną może być dodatkowym atutem.
Książki czyta się niezwykle przyjemnie i lekko, a fabuła jest wciągająca i nie nudzi.
Z minusów - I WŚ była dużo bardziej szara niż II WŚ i nie było tam tak na prawdę "tych złych" - wszyscy mieli swoje powody do wojny i swoje za uszami więc kreowanie Niemców jako głównych złych i to w tak bezpośredni sposób naprawdę mnie uwierało.
Drugi mały minus to para głównych bohaterów, którzy od samego początku są wyposażeni w masę talentów i umiejętności, które zazębiają się wzajemnie i nie muszą właściwie uczyć się nowych rzeczy. Są bezbłędni od samego początku. Pomijam już fakt, że to kolejna para genialnych 15 latków, odpowiedzialnych jak 30 latkowie...
Bardzo długo i wolno następuje również ich rozwój charakterologiczny, dopiero w 3 części jest mocny postęp w tym temacie.
Pomimo tych drobnych wad polecam trylogię jako świetną lekką lekturę w wolnym czasie - aż dziw, że jeszcze nikt nie zrobił na jej podstawie filmu :)
Moja ocena odnosi się do całej trylogii - to najlepsze miejsce gdzie mogę Ją umieścić dla decydujących się rozpocząć przygodę na pokładzie Lewiatana :)
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSeria niesamowicie mi przypadła do gustu - świat wykreowany przez autora jest niesamowity ! Jest to największy plus serii i choć by tylko dla zobaczenia tych niezwykłych pomysłów na wykreowane stworzenia i maszyny warto...
Uwielbiam tą serię! Jej integralną częścią są niesamowite ilustracje autorstwa Keitha Thompsona, jednego z moich ulubionych artystów. Nie przepadam za klimatami Pierwszej Wojny Światowej, ale w tym wypadku czytałam z zapartym tchem. To alternatywna historia i tak naprawdę nie trzeba mieć żadnego rozeznania historycznego.
Sama historia jest dość ciekawa, ale momentami troszkę zagmatwana.
Bardzo polecam, nawet jeśli historia nie przypadnie wam do gustu to ilustracje wszystko zrekompensują ;)
Uwielbiam tą serię! Jej integralną częścią są niesamowite ilustracje autorstwa Keitha Thompsona, jednego z moich ulubionych artystów. Nie przepadam za klimatami Pierwszej Wojny Światowej, ale w tym wypadku czytałam z zapartym tchem. To alternatywna historia i tak naprawdę nie trzeba mieć żadnego rozeznania historycznego.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSama historia jest dość ciekawa, ale momentami...
"Lewiatan" – Niebiański Lot przez Alternatywną Historię
W świecie, gdzie mechanika miesza się z fantastyką, Scott Westerfeld w powieści "Lewiatan" prowadzi nas w niesamowitą podróż przez alternatywną historię, gdzie I wojna światowa rozgrywa się w otoczeniu skomplikowanych machin, dziwnych stworzeń i niezwykłych losów dwójki bohaterów.
Autor, znany z umiejętności łączenia różnych gatunków literackich, wciąga nas w opowieść o Aleksie – uciekinierze z austro-węgierskiego dworu, i Deryn, odważnej dziewczynie marzącej o lataniu w brytyjskich Siłach Powietrznych. Ich ścieżki, choć wydają się dalekie od siebie, splatają się w niespodziewany sposób, a ich spotkanie tworzy podstawę dla tej ekscytującej historii.
Westerfeld brawurowo kreuje świat, w którym technologia i biologia toczą ze sobą walkę. Maszyny kroczące, jakie towarzyszą Aleksowi, zachwycają swoją skomplikowaną konstrukcją, zaś żywe statki powietrzne, którymi podróżuje Deryn, wydają się wyjęte prosto z marzeń o lataniu. W tej oryginalnej wizji autor doskonale balansuje między elementami steampunku a fantastyki.
Lewiatan to nie tylko opowieść o wojnie i przygodach, ale również o spotkaniu dwóch odmiennych światów – Aleksa reprezentującego tradycyjne wartości i Deryn, która dąży do spełnienia swoich marzeń. Choć ich relacja zaczyna się od pewnych trudności, stopniowo rozwija się w coś większego i głębszego, co czyni czytanie tej powieści wyjątkowo emocjonalnym.
Język, którym posługuje się Westerfeld, jest zaskakująco obrazowy i żywy. Opisy nie tylko ożywiają przedstawiony świat, ale także pozwalają zanurzyć się w uczuciach bohaterów. Autor wyraźnie stara się unikać schematów, co wzmacniało moją relację z książką.
Niemniej jednak, w pewnym momencie akcja może wydawać się trochę rozproszona, a niektóre wątki mogłyby być bardziej wnikliwie rozwinięte. Chociaż zakończenie jest zaskakujące i intrygujące, pozostawia pewien niedosyt w zakresie wyjaśnienia pewnych aspektów.
Podsumowując, "Lewiatan" to fascynująca mieszanka alternatywnej historii, steampunku i przygody. Choć nie pozbawiona pewnych niedociągnięć, książka ta wciąga nas w niezwykły świat, gdzie losy bohaterów splatają się niczym nici tkane przez los. Dla miłośników nietuzinkowych historii "Lewiatan" na pewno okaże się wciągającym doświadczeniem.
Ocena: 7/10
"Lewiatan" – Niebiański Lot przez Alternatywną Historię
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW świecie, gdzie mechanika miesza się z fantastyką, Scott Westerfeld w powieści "Lewiatan" prowadzi nas w niesamowitą podróż przez alternatywną historię, gdzie I wojna światowa rozgrywa się w otoczeniu skomplikowanych machin, dziwnych stworzeń i niezwykłych losów dwójki bohaterów.
Autor, znany z umiejętności łączenia...
Mam wielki sentyment do tej serii, bo to ona zapoczątkowała moją miłość do steampunku. Świat wykreowany przez autora niesamowicie urzeka, prawda historyczna zgrabnie miesza się z fikcją, do bohaterów z łatwością można się przywiązać, a ilustracje stanowią bardzo miłe uzupełnienie całości. Zdecydowanie jedna z lepszych młodzieżówek.
Mam wielki sentyment do tej serii, bo to ona zapoczątkowała moją miłość do steampunku. Świat wykreowany przez autora niesamowicie urzeka, prawda historyczna zgrabnie miesza się z fikcją, do bohaterów z łatwością można się przywiązać, a ilustracje stanowią bardzo miłe uzupełnienie całości. Zdecydowanie jedna z lepszych młodzieżówek.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ jakiegoś powodu uwielbiam całą tę serię. Uważam, że została świetnie napisana i jest przykładem takiej pozytywnej literatury. Podziwiam autora. Polecam wszystkim, którzy lubią takie klimaty, ale też właścicielom otwartych umysłów.
Z jakiegoś powodu uwielbiam całą tę serię. Uważam, że została świetnie napisana i jest przykładem takiej pozytywnej literatury. Podziwiam autora. Polecam wszystkim, którzy lubią takie klimaty, ale też właścicielom otwartych umysłów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPewnie dobra, ale że fikcje uważam za stratę czasu, to nie czytajcie tej opinii.
Przeczytałem, bo chciałem się przekonać... Wciąga, pobudza wyobraźnię, może daje jakąś formę podniecenia przygodą.
Pewnie dobra, ale że fikcje uważam za stratę czasu, to nie czytajcie tej opinii.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzeczytałem, bo chciałem się przekonać... Wciąga, pobudza wyobraźnię, może daje jakąś formę podniecenia przygodą.
Moja pierwsza książka z tematyki steampunk, dobrze się ją czytało jednak nie pochłonęła mnie tak jak myślałem. Pewnie sięgnę po kolejne części za jakiś czas
Moja pierwsza książka z tematyki steampunk, dobrze się ją czytało jednak nie pochłonęła mnie tak jak myślałem. Pewnie sięgnę po kolejne części za jakiś czas
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to