Jessica Rules the Dark Side

Okładka książki Jessica Rules the Dark Side Beth Fantaskey
Okładka książki Jessica Rules the Dark Side
Beth Fantaskey Wydawnictwo: Harcourt Cykl: Jessica (tom 2) fantasy, science fiction
Jessica (tom 2)
Harcourt
2012-01-09
2012-01-09

Jessica z 1 części serii (Przyrzeczeni) zmienia się nie do poznania; niestety na gorsze. Traci całą pewność siebie i nie potrafi sobie z niczym poradzić. Kurczowo trzyma się Luciana, jakby tylko jego obecność mogła ją uchronić, od w zasadzie wszystkiego.

Nie dałabym tak niskiej oceny, gdyby Jessica miałaby taki charakter już w pierwszej części, ale tak nie było. W pierwszej części mamy do czynienia z silną niezależną dziewczyną, która nie da sobie wciskać kitu i potrafi wszystkiemu stawić czoła. A do tego mamy tam świetny humor i zabawne przepychanki słowne pomiędzy głównymi bohaterami.

Dlatego z czystym sercem bardzo polecam pierwszą część serii (Przyrzeczeni) a dla jej fanów którzy zastanawiają się czy poznać dalsze losy bohaterów radzę pozostać przy 1 części i nie psuć sobie zdania o całej historii i bohaterach

P.S. Przeczytałam też dodatek ze ślubem i uważam że był romantyczny i przyjemny w odbiorze a bohaterka tylko częściowo się zmieniła i stara się wziąć pozytywnie podchodzić do przygotowań i samego ślubu.

(Pamiętajcie, że wszystkie opinie są subiektywne, i każdy ma prawo do własnej opinii w kwestii upodobań literackich)

Pamiętacie niejakiego Lucjusza Vladescu? Tego cudownego księcia wampira z Romanii? Czy wasze serca także podbił? Bo moje jak najbardziej.
„Jessica Rules the Dark Side” to druga część „Przyrzeczonych” Beth Fantaskey. Jessica, czyli Antanasia, zostaje żoną Lucjusza. Mieszkają w cudownym, ogromnym zamku, pełnym tajemnych komnat i przejść. Jednak Jessica nie czuje się tutaj całkowicie swobodnie. Teoretycznie jest księżniczką, następczynią tronu.. jednak prawda jest taka, że nie zna ani panującego w kraju języka, ani wszystkich praw wampirzej społeczności. Toteż, gdy Lucjusz zostaje oskarżony o zabójstwo jednego ze Starszych i zamknięty w odosobnieniu, Jessica znajduje się w niezbyt miłym położeniu. Musi walczyć o oczyszczenie męża z zarzutów, a także przekonać Starszych, że jest odpowiednią kandydatką na królową. Pomaga jej Mindy – jej ludzka przyjaciółka, a także legendarny Raniero – kuzyn Lucjusza. Jednak każdy ma swoje mroczne sekrety i Jessica nie ma pewności komu może naprawdę zaufać.
Zacznę od tego, że nie do końca rozumiem dlaczego druga część „Przyrzeczonych” nie zostanie wydana w naszym kraju. Czy naprawdę tak mało egzemplarzy zostało sprzedanych? Dziwię się, ponieważ ja osobiście uważam, że książka jest świetna.
Druga cześć przygód Lucjusza i Jessici na pewno utrzymuje poziom pierwszej, jednak jest zupełnie inna. Poznajemy tutaj zupełnie nowy świat i nowe zasady, które w nim panują. Nie ma już tutaj chodzenia do liceum, kłótni z koleżankami, nieudolnych randek. Tutaj mamy do czynienia ze spiskami, intrygami i walką o uczucia. Rozdziały są podzielone na punkt widzenia 4 bohaterów – Jessici, Mindy, Lucjusza i Raniero. Oczywiście z naciskiem na dwa pierwsze. Narracja w każdym rozdziale jest pierwszoosobowa. Był to bardzo dobry pomysł, ponieważ poznajemy lepiej każdego z bohaterów i możemy się zaznajomić z punktem widzenia każdej osoby. Rozdziały nie są przydługie, więc czyta się je bardzo szybko. Ciężko mi mówić o stylu i języku, ponieważ wiadomo – po tłumaczeniu na polski jest zawsze trochę inaczej niż w oryginale. Jednak biorąc pod uwagę angielski, myślę, że jest naprawdę przystępny język i styl....

Naprawdę chciałabym być obiektywna, ale no cóż... nie potrafię :-)
Cieszę się, że się przemogłam, choć mój angielski lata świetności ma już za sobą. Jednak z każdą stroną było łatwiej i z każdą stroną coraz bardziej uświadamiałam sobie, jak tęskniłam za Jess, Luciuszem, Mindy i całą resztą. Uwielbiam ich historię.
Tę część czytało mi się jakby to była baśń dla "trochę starszych dzieci". Prawie żadnych high school-owych typówek za to mnóstwo mrocznej Rumunii opanowanej przez wampiry . Księżniczki, przystojni młodzieńcy i ich ( odrobinę mniej przystojni) wujowie, zamki, komnaty, lochy, konne wycieczki, cmentarze, wielka miłość, przyjaźń, nienawiść, zdrada, krew, kołki itp. ;-)
Małym minusem jest to, iż wątek nazwijmy to "detektywistyczny" jest bardzo przewidywalny, lecz dla mnie nie miało to znaczenia.
Nie zawiodłam się i szczerze polecam.

Naprawdę chciałabym być obiektywna, ale no cóż... nie potrafię :-)
Tę część czytało mi się jakby to była baśń dla "trochę...

Strasznie chce przeczytać dalsze losy Lucjusza i Jessici. Mam WIELKĄ nadzieję, że zostanie ona wydana również w języku polskim :P

Całkiem przyjemna lektura. Czytałam ją w oryginale, i choć nie była odkrywcza, na pewno mnie nie zawiodła. Taki przyzwoity happy end w Rumunii :)

• Czekam na polskie wydanie!
  • Czekam na polskie wydanie
  • Po angielsku