Los Montes

2007-01-01
2007-01-01
978-83-7495-238-5
Anna Głowacka

To niesamowicie magnetyczna powieść. Gdy do niej zasiadłam, nie mogłam jej już odłożyć. Uwielbiam niedopowiedziane wątki, a w tej powieści było ich co nie miara. Te niedopowiedzenia są adekwatne do formy w jakiej autor przedstawił historię. Otóż mamy do czynienia ze swego rodzaju pamiętnikiem młodego człowieka, który pewnych rzeczy, które zaobserwował w swoim życiu do końca nie rozumiał, lub rozumiał inaczej. Bohaterowie przedstawieni w książce mogą być tak samo dobrzy jak i źli w swoich postępowaniach i tego nam autor do końca nie wyjawia, bo po cóż. Co możemy wiedzieć o innych ludziach, oprócz ich nazwisk ( czy przybranych czy prawdziwych ?),oprócz wyglądu zewnętrznego i oczywiście oprócz wszechobecnych PLOTEK.

Bardzo ciekawa i dobrze pomyślana, krótka opowieść o końcu niewinności, napisana jako spowiedź głównego bohatera. Jest rok 1956. Francois Montfort ma obecnie 22 lata i wspomina siebie jako 12-letniego chłopca, który w 1946 roku wraz z matką Claire wyruszył w podróż statkiem z Paryża do Chile, by zamieszkać w hacjendzie "Los Montes" u Franza von Schaffena. Ojciec Francoisa poległ w 1940 roku pod Dunkierką. W 1943 roku jego matka poznała w Paryżu von Schaffena i po wojnie zdecydowała się wyjechać do niego do Chile. Tam, w Chile chłopiec stopniowo odkrywa, kim tak naprawdę jest Franz i powodowany zazdrością o matkę oraz dochodząc do wniosku, że jako Niemiec Franz niejako przyczynił się do śmierci jego ojca, doprowadza do wydarzeń, których konsekwencje będą dalekosiężne.
Obserwujemy, jak umysł dziecka zaczyna pojmować prawdę o Franzu, jak to wszystko układa mu się w całość i wiemy już, że nic nigdy nie będzie takie, jak dotąd. Autor zawarł sporo treści na tak niewielu stronach. Z pewnością warto poznać tę historię! Szczerze ją polecam:)

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

Niestety bardzo nijaka, choć tematyka ciekawa.
Książka skupia się tak naprawdę tylko na jednym temacie, robi to w bardzo oszczędny sposób. Końcówka tylko w niewielkim stopniu pokazuje, jak czyn bohatera wpłynie na niego i jego otoczenie.Mimo szczerych chęci nie jestem w stanie dać więcej gwiazdek.

Niestety bardzo nijaka, choć tematyka ciekawa.

Gdybym miała określić tę książkę jednym słowem, powiedziałabym, że jest nijaka.
Pomysł na fabułę - ciekawy, ale autor nie wykorzystał tego potencjału. Historia ma kilka interesujących epizodów, ale generalnie przeczytałam ją bez emocji i obawiam się, że za kilka dni o niej zapomnę.

Spodobał mi się natomiast styl - oszczędny, momentami ascetyczny, co pasuje do tematyki. To jednak za mało, bym mogła dać więcej niż 5 gwiazdek.

Gdybym miała określić tę książkę jednym słowem, powiedziałabym, że jest nijaka.

Zaczęło się tym razem zupełnie niewinnie - otrzymałam maila z informacją o wyprzedaży książek w księgarni internetowej. No i co ja zrobiłam, oczywiście natychmiast tam zerknęłam. Tak na marginesie to skąd „oni” wiedzą komu wysyłać takie maile. Moje zerkanie skoczyło się wzbogaceniem mojej biblioteczki o kolejne 6 książek – na szczęście kosztem zaledwie 20 złotych. Jedną z tych sześciu, była właśnie książka pt.: „Los Montes” Bertrand’a Godbille, a właściwie cieniutka powieść bo to zaledwie 118 stron. Czego zatem można się spodziewać trzymając w ręku cieniutka książeczkę z wyprzedaży?
Początkowo jest to opowieść o 12-letnim chłopcu żyjącym we Francji tuż po zakończeniu II wojny światowej. Francois, ów chłopiec stracił ojca na wojnie a matka Claire postanawia opuścić rodzinny dom i zabiera syna do Chile. Jak się szybko okazuje, Chile to nie przypadkowy kierunek podróży, bowiem w porcie czeka na oboje tajemniczy przyjaciel matki. Natomiast tytułowe Los Montes, to urocza hacjenda, będąca azylem dla byłego esesmana, przyjaciela Claire, którego chłopiec od początku nie potrafi zaakceptować. Zmiany w życiu młodego człowieka to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania ale przede wszystkim zmiana stylu życia no i zarazem utrata wyłączności do uczucia matki. Kolejne niespodzianki, które przyniesie los, sprawią ze Francois podejmie decyzję, której skutki na zawsze zmienią zarówno jego życie jak i jego najbliższych.
Hmm, przedziwna opowieść i nie wiem jak ją zarekomendować. Nie jest to na pewno bestseller ale warto przysiąść na jedno popołudnie żeby przekonać się jakie w skutkach mogą być nie do końca przemyślane decyzje!

Pozdrawiam
Zaczytana Joana

Los Montes jest krótką powieścią pisaną pierwszoosobowo, coś w rodzaju dziennika, utrwalonych wspomnień. Sądzę, że ten sposób narracji miał za zadanie dodać historii znamion realizmu oraz może nieco tajemniczości. Nic z tego. Pierwsze co mi się nasunęło na myśl po przeczytaniu tej pozycji to "nuda". Fabuła... ciężko tu w ogóle mówić o fabule, gdyż ta sprowadza się do jednego kluczowego zdarzenia, poprzedzonego kilkoma nieistotnymi zajściami. Troszkę przemyśleń bohatera, moim zdaniem nieco naciąganych i sztucznych, i choć ich wartość dla tekstu da się racjonalnie wytłumaczyć to jednak odpychają brakiem naturalności. Tempo akcji jest niemal zerowe, podobnie poziom napięcia. Liczyłem na elementy kryminalne, które moim zdaniem powinny stanowić o jakości Los Montes - niestety ich także zabrakło. Szkoda.

Niezwykle ciężko jest mi odnaleźć jakieś mocne czy w ogóle pozytywne strony tej książki. Dobrze, że liczy sobie tylko niespełna sto dwadzieścia stron. Prócz tego, cóż... jakoś spodobała mi się okładka. Podobno nie szata zdobi człowieka, jak widać ta sentencja dotyczy także książek.

Jeżeli mam być szczery to nie wiem czym książka może przyciągać. Nie akcją, nie intrygą, z pewnością nie wartością artystyczną, pomysł także wydaje mi się płytki. Być może czegoś nie dostrzegam, jeżeli tak, chętnie bym się o tym dowiedział.

Przez większość stron dość przeciętna lektura. Jednak zakończenie i ukazanie skutków działań bohatera zasługuje na uwagę.

Kupiłam przez przypadek na wyprzedarzy, przeczytałam w jedno popołudnie. Pomimo tego, że akcja dzieje się w poprzednim wieku historia jest taka jakby współczesna. Zdecydowanie polecam ;)

Nie dałam rady. Nudziarstwo w najczystszej formie.

Nie dałam rady. Nudziarstwo w najczystszej formie.

Książka typu przeczytać, odłożyć i nie wracać. Da się tym zabić czas, jednak nie zostanie na długo w naszej pamięci

• W biblioteczce
  • France