Bonaparte, ród
historia
megiddovl

Tom 15 kolekcji – "Bonapartowie" – przybliża historię szlacheckiej rodziny, która awansowała do rangi pierwszej dynastii Starego Kontynentu i rzuciła go sobie do stóp. Przed zwycięską bitwą o Tulon w 1793 r. Napoleon Bonaparte był 24-letnim mało znanym oficerem. Jednak już sześć lat później stał się niekwestionowanym władcą Francji, darzonym powszechnie zaufaniem i szacunkiem. Intuicja i...

Przed zwycięską bitwą o Tulon w 1793 r. Napoleon Bonaparte był 24-letnim mało znanym oficerem. Jednak już sześć lat później stał się niekwestionowanym władcą Francji, darzonym powszechnie zaufaniem i szacunkiem. Intuicja i doskonała taktyka uczyniły go jednym z największych strategów świata. Osadził na trzech tronach europejskich swoich braci, a pozostałym członkom rodziny wyznaczył inne ważne funkcje. Ta ekspansywna polityka umożliwiła nowej dynastii podbój prawie całego kontynentu, jednak wśród imponujących zwycięstw zdarzały się Bonapartom również druzgocące porażki. Wśród członków tego znamienitego rodu nie brakowało innych wyjątkowych osobowości, takich jak Eliza Bonaparte, znana ze swojego gwałtownego temperamentu, czy urodzony ze związku z hrabiną Marią Walewską Aleksander Colonna, który za udział w powstaniu listopadowym otrzymał Order Virtuti Militari.

Bogato ilustrowany tom zawiera biografie tych wpływowych władców, a także analizy i szkice znanych historyków na temat roli Bonapartów w historii Europy. Wzbogacony jest też o reprodukcje unikatowych dokumentów oraz drzewa genealogiczne.

źródło opisu: Wydawnictwo Planeta DeAgostini SA/Agora SA, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie