rozwiń zwiń

Katedra Marii Panny w Paryżu

Okładka książki Katedra Marii Panny w Paryżu
Victor Hugo Wydawnictwo: Zielona Sowa Ekranizacje: Dzwonnik z Notre Dame (1996) klasyka
438 str. 7 godz. 18 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Notre-Dame de Paris
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
438
Czas czytania
7 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376237961
Tłumacz:
Hanna Szumańska-Grossowa
Ekranizacje:
Dzwonnik z Notre Dame (1996)
Tagi:
Piękno Losy Paryż Średniowiecze

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
991 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
707
189

Na półkach: ,

Wielki rozmach a raczej widowiskowość tej książki zapiera dech w piersiach czytelnika, co zostało dostrzeżone w XX wieku przez sztukę filmową do tego stopnia, że główny bohater Qasimodo przeszedł do kanonu postaci - legend ludzkości. Dla mnie najciekawszą adaptacją powieści ( dość odległą od oryginału, ale zawsze ) była amerykańska bajka o King Kongu, tyle że bohater zamiast skakać po katedrze, walczył dzielnie z amerykańskimi komandosami na dachach Wielkiego Jabłka, a w rolę Cyganki wcieliła się równie czarująca blondynka Fay Wray.
A co do książki. Wiktor Hugo jeszcze raz opisał prawdę znaną od wieków, przynajmniej w literaturze, że piękno duszy jest istotą człowieczeństwa, a ta opowieść to kolejne wcielenie pięknej i bestii. Nagromadzenie postaci przytłacza, przy tym autor odwalił gigantyczną pracę, by przywołać klimat średniowiecznego Paryża oraz starając się, by nawet istotniejsi bohaterowie mieli uzasadnienie historyczne. Patrząc z dzisiejszej perspektywy główne postacie są mocno przerysowane, choć charakterystyka mnicha opętanego psychopatyczną miłością jest dla mnie czystą finezją, wzorem powielanym do dzisiaj ( zresztą nie tylko w książkach).
Akcja jest mocno zawiła i momentami solidnie wspomagana piórem autora, by przybrała choć pozory prawdopodobieństwa, wszakże Wiktor Hugo był twórcą romantycznym, więc miał prawo ocierać się o niedorzeczności, które tutaj nie zawsze drażnią, szczególnie kiedy puszcza oko do czytelników, choć oczywiście cała opowieść nie jest ani wesoła ani krzepiąca. Najważniejsze, język powieści ( zapewne zawdzięczamy to również tłumaczeniu ) to koronkowa robota, z mnóstwem pożytecznych zwrotów w języku łacińskim.
Architekturę zabił druk, druk dobija e-book, a kto pokona Internet? Jak zauważyłem wśród czytelników panują rozbieżne opinie co rozdziału „To zabija tamto”. Ja przyłączam się do tych, którzy uważają że tutaj Wiktor Hugo został uniesiony, chyba przez anioły, ponad iglicami Katedry Najświętszej Marii Panny.
No i cóż, dzwony Katedry biją i dzisiaj i nic nie zapowiada by kiedykolwiek umilkły.

Wielki rozmach a raczej widowiskowość tej książki zapiera dech w piersiach czytelnika, co zostało dostrzeżone w XX wieku przez sztukę filmową do tego stopnia, że główny bohater Qasimodo przeszedł do kanonu postaci - legend ludzkości. Dla mnie najciekawszą adaptacją powieści ( dość odległą od oryginału, ale zawsze ) była amerykańska bajka o King Kongu, tyle że bohater...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 442
  • Chcę przeczytać
    3 755
  • Posiadam
    1 550
  • Ulubione
    368
  • Teraz czytam
    140
  • Klasyka
    119
  • Literatura francuska
    71
  • Chcę w prezencie
    51
  • 2018
    31
  • 2019
    27

Cytaty

Więcej
Victor Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu Zobacz więcej
Victor Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu Zobacz więcej
Victor Hugo Katedra Marii Panny w Paryżu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także