Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-329-3
Inne
kenaz

Od Autora: Powieści Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika są do dziś niezwykle popularne i stanowią rzadki przykład sukcesu pisarskiego. Nienacki był mistrzem atrakcyjnej fabuły. Napisał serię dwunastu książek opisującycych przygody Pana Tomasza oraz trzy inne, ukończone wcześniej, z bohaterem bardzo podobnym do Pana Samochodzika. Prośby czytelników skłoniły pisarza w latach 90. do dopisania nowych przygód polskiego Holmesa i Bonda w jednej osobie. W sumie ukazało się siedemnaście powieści Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży. Pomysły realizowane w powieściach są różnorodne, nigdy się nie powtarzają, chociaż pewne elementy są znane, typowe i przez czytelników lubiane (na przykład zawiązanie intrygi, zabawne sceny z dyrektorem Marczakiem, pościgi). Zarówno dramaturgia, jak i sceneria wydarzeń zmieniają się wraz z kolejnymi tomami.
Do napisania pracy o serii książek Nienackiego o Panu Samochodziku skłoniła mnie popularność tych powieści, o której świadczy fakt, że w antykwariatach dawne wydania „Samochodzików” znikają jak świeże bułeczki oraz kontynuowanie serii (w czerwcu 2006 roku ukazał się 90 tom) przez kilkoro innych autorów.

źródło opisu: Nowy Świat, 2009

źródło okładki: http://www.nowy-swiat.pl/

CultureMatters | 2014-01-24
Przeczytana: grudzień 2009

To powinna być dobra rzecz - w końcu "Samochodzikowe" powieści Nienackiego były dla wielu z nas lekturą istotną (i pal licho ich systemową służalczość, i tak nie były pod tym względem tak serwilistyczne jak część powieści wydawanych w serii Klub Siedmiu Przygód). No właśnie - "powinna", bo niestety nie jest. Ciekawostek i informacji niby sporo, ale też dużo błędów - merytorycznych i równie niewybaczalnych składniowych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Porządny redaktor i czujny korektor pomogliby zrobić z tej książki coś wartego uwagi. Ale zaspali (albo szukali skarbów templariuszy). Szkoda. Zmarnowana szansa.

ems | 2012-02-11
Przeczytana: 2010 rok

Niestety, takie sobie. Niezaintersowanych Panem Samochodzikiem książka znudzi. Zainteresowani - zobaczą w niej liczne błedy. Na dodatek ta książka ma w środowisku nienackologów opinię kontrowersyjnej.

Military | 2011-03-25

Dostałam na święta tą książkę i chętnie ja przeczytałam, ale... Ale jednak czegoś brakowało mi w tym...

Jacek Kowalski | 2015-12-08

"Vademecum" miłośników serii o Panu Samochodziku.

patsy | 2016-11-28
Na półkach: Przeczytane, {PN}