Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży

Okładka książki Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży Piotr Łopuszański
Piotr Łopuszański Wydawnictwo: Nowy Świat językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Nowy Świat
2009-01-01
2009-01-01
zbigniew nienacki pan samochodzik

Autor podjął się ogromnego zadania - postanowił omówić wszystkie książki poświęcone oryginalnej serii Pan Samochodzik. Omówił akcję, bohaterów, skarby itd. Jego praca zasługuje na szacunek. Niestety książce przydałaby się redakcja i trochę oszlifowania. Mimo wszystko jest to pozycja obowiązkowa dla fanów serii.

Książka naprawdę imponująca pod względem zgromadzonego materiału i ilości szczegółów, do których dotarł autor. Chyba nigdy dotąd nie czytałem tak drobiazgowego kompendium poświęconego jakiemukolwiek tematowi czy zjawisku popkulturowemu!

Piotr Łopuszański rozbiera książki o Panu Samochodziku czynniki pierwsze. Porównuje poszczególne wersje, wskazuje wszelkie błędy logiczne i merytoryczne, dogłębnie skupia się na postaciach - nie tylko tytułowym Panu Samochodziku - podąża tropem miejsc, w których rozgrywa się akcja książek Nienackiego, skarbów i artefaktów, które pojawiają się na ich kartach, analizuje okładki i ilustracje z poszczególnych tomów i wreszcie dokładnie streszcza fabułę każdej z "kanonicznych" książek z serii oraz przygląda się wnikliwie ich ekranizacjom. A jestem pewien, że i tak w tej wyliczance nie wymieniłem wszystkiego...

Samej biografii - bez pomijania kontrowersyjnych wątków związanych z postawą ideologiczną i poglądami politycznymi Nienackiego w okresie PRL-u, czy też dotyczących związków z dużo od siebie młodszymi (nieletnimi) kochankami - jest tu proporcjonalnie mniej. To pozycja mocno analityczna, bardziej skupiająca się na samych dziełach i inspiracjach za nimi stojących niż na samym autorze.

Dużym mankamentem tej monografii jest fakt dużej ilości informacji, które powtarzają się w różnym kontekście oraz bardzo kiepska redakcja. W tekście występuje sporo literówek i w licznych fragmentach jest to książka naprawdę słaba stylistycznie i gramatycznie, zwłaszcza we ustępach streszczających fabułę książek. Poza tym - ogromna skarbnica wiedzy o Panu Samochodziku, której żaden fan nie powinien ominąć. Polecam!

Tak ... mieszanie. Z jednej strony - sporo ciekawostek, swietne pomysły na wyjazdy - wakacyjne, weekendowe. i sama idea, pomysł książki jest świetny. Z drugiej - taka ilość powtórzeń, błędów, żę aż skręca czlowieka, zwłaszcza gdy czyta opinie Autora o... błędach redaktorskich w kolejnych wydaniach książek...

1955

Nie zgadzam się, że książka jest zła. Owszem, są błędy, powtórzenia i jeszcze do wielu rzeczy można się przyczepić. Jednak to pierwsza pozycja, która zbiera wszystko, co dotyczy Pana Samochodzika. Kawał dobrej roboty. Może do drobnych poprawek, ale cieszę się, że autor wykonał to zadanie. Jak sam pisze, jest to pierwsza książka o Zbigniewie Nienackim i jego powieściach.

Książka jest taka jakaś mdła i nieprzyjemna. Jakby się czytało wypracowanie szkolne kogoś, kto koniecznie chce udowodnić, że Zbigniew Nienacki, wprawdzie zdobył wielką popularność, jak twórca Pana Samochodzika, ale tak naprawdę był beznadziejny i jako człowiek i jako pisarz.

Tylko nie wiem po co to udowadniać.

Czytelnicy i wielbiciele książek pana Nienackiego pewnie chętnie by poczytali jakieś zabawne anegdoty z życia pisarza, dotyczące książek o panu Samochodziku,zamiast streszczenia poszczególnych tomów oraz uwag autora na temat tego, co jemu się w kolejnych książkach nie podobało.

Seria "Pan Samochodzik" to były po prostu urocze, przygodowe książki dla dzieci; nie są to prace naukowe na temat historii sztuki, ani nawet ksiazki popularnonaukowe o sztuce i architekturze.
Więc to, ze zawierają błędy merytoryczne jest oczywiste, a i tak jestem pod wrażeniem, ze tyle prawdziwych wiadomości zawierają, tak bardzo są dopracowane w zakresie całego tła - w każdej opowieści.

Tak samo dziwaczne jak zarzucanie autorowi, ze nie był Panem Samochodzikiem.
Zarzut jest napisany może nie wprost, ale wyczuwalny przy czytaniu. To raczej normalne, że autor książek przygodowych wymyśla fikcyjną postać, z fikcyjnym wykształceniem i fikcyjnymi przygodami.

To tak trochę jakby ktoś zarzucał Tove Janson, że nie była Muminkiem i nie miała typowej rodziny, wiec nie powinna była pisać o rodzinie Muminków.

Ostatnio czytałam "Uroczysko", nie czytałam go jak dziecko, i bardzo mi się podobało; Podobała mi się cała akcja, bohaterzy, przesłanie książki, encyklopedyczne wzmianki o architekturze, i ten klimat tamtej epoki -wyczuwalny przy czytaniu.

Tak więc niezależnie od tego co faktycznie robił pan Nienacki, jak żył i z kim, jakie miał wykształcenie - napisał lekkie, przygodowe, książki młodzieżowe, które się podobały i nadal podobają.

Wiec pewnie warto byłoby napisać ksiązkę, może w stylu reportażu. o tym pisaniu "Panów samochodzików"; a może ciekawie napisaną biografię Nienackiego.
Biografię obiektywną, ale porządnie napisaną. Biografię w stylu np "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak".

Tylko nie wiem po co to udowadniać.

Czytelnicy i wielbiciele książek pana Nienackiego pewnie...

Bardzo niedobra książka. Źle napisana. Z mnóstwem literówek, powtórzeń. To nawet ironiczne gdy autor punktuje właśnie takie rzeczy w "Samochodzikach".

"Vademecum" miłośników serii o Panu Samochodziku.

"Vademecum" miłośników serii o Panu Samochodziku.

To powinna być dobra rzecz - w końcu "Samochodzikowe" powieści Nienackiego były dla wielu z nas lekturą istotną (i pal licho ich systemową służalczość, i tak nie były pod tym względem tak serwilistyczne jak część powieści wydawanych w serii Klub Siedmiu Przygód). No właśnie - "powinna", bo niestety nie jest. Ciekawostek i informacji niby sporo, ale też dużo błędów - merytorycznych i równie niewybaczalnych składniowych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Porządny redaktor i czujny korektor pomogliby zrobić z tej książki coś wartego uwagi. Ale zaspali (albo szukali skarbów templariuszy). Szkoda. Zmarnowana szansa.

Niestety, takie sobie. Niezaintersowanych Panem Samochodzikiem książka znudzi. Zainteresowani - zobaczą w niej liczne błedy. Na dodatek ta książka ma w środowisku nienackologów opinię kontrowersyjnej.

Dostałam na święta tą książkę i chętnie ja przeczytałam, ale... Ale jednak czegoś brakowało mi w tym...

• Biografie, autobiografie, pamiętniki, wspomnienia, dzienniki, memuary, wywiady, listy, felietony
  • Biografie. Na faktach.
  • Bez kategorii