"Dziewczyna moich marzeń" to cykl opowiadań autobiograficznych, ukazujących losy pisarza począwszy od roku 1942, gdy jako uczeń wyruszył ochotniczo na front, oraz w latach powojennych, gdy rozpoczynał pracę jako nauczyciel w prowincjonalnej szkole, a potem jako redaktor w wydawnictwie. Epoka wycisnęła na tej biografii swoje piętno: lata stalinizmu, represji, totalnej podejrzliwości, werbowanie na agenta służb bezpieczeństwa niemal co drugiego obywatela radzieckiego - wszystko to znajdziemy w opowiadaniach Okudżawy, łączących tragizm z autoironią, dowcip ze smutną refleksją. Kameralny nastrój, ciepło, humor i liryzm tych utworów przypominają ogromnie piosenki Okudżawy, których osobisty ton tak bezpośrednio przemawia do czytelnika.

źródło opisu: okładka

dymek | 2016-09-16