Kraina Młodości

Tłumaczenie: Jerzy Górski
Wydawnictwo: Libros
In the country of the young
83-7311-209-x
kraina, młodość, lisa, carey
boska_bestia

Czterdziestoletni artysta grafik Osin MacDara mieszka w swej samotni na małej wyspie u wybrzeży Ameryki Północnej. W połowie XIX wieku osiedlili się tutaj irlandzcy rozbitkowie ze statku, który uległ katastrofie podczas sztormu na Atlantyku. Przeszłość, niczym klątwa, ciąży wierzącemu w duchy i obdarzonemu jasnowidztwem mężczyźnie i dlatego nie potrafi on z nikim nawiązać wartościowych stosunków. I oto we Wszystkich Świętych zagościł w jego domu niespokojny duch, zwabiony migocącym w oknie płomieniem świecy: dusza dziewczynki, której krótkie życie zakończyło się tragicznie u brzegów tej wyspy.

źródło opisu: www.ksiazki.wp.pl

źródło okładki: www.img.bazarek.pl

Mollinka_90 | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Legendy celtyckie obfitują w historie o duchach, które powracają do świata żywych z krainy umarłych. Lisa Carey przedstawioną w tej powieści historię opiera na irlandzkich wierzeniach ludowych dotyczących Krainy Młodości Tir na nÓg. Snuje klimatyczną, poetycką opowieść, która na długo pozostaje w pamięci.

Aisling jest sześcioletnią dziewczynką, która jako jedna z niewielu ocalała z katastrofy statku, którym do Ameryki przybyli irlandzcy emigranci po klęsce wielkiego głodu. Uratował ją, z narażeniem własnego życia Jack Seward. Jednak dziecko cichutko umarło w kościelnej ławie i zostało pochowane w bezimiennym grobie. Historia Aisling ma swój dalszy ciąg półtora wieku później, kiedy to jej duch powraca na ziemię 1 listopada, w święto umarłych i nawiedza dom odludnego artysty-samotnika Oisina.

Aisling i Oisina szybko zaczyna łączyć dziwna relacja. Dziewczynka czuje z nim pewną nieuchwytną więź. U podstaw tej relacji leży przeszłość obydwojga. Oisin, pochodzący z tradycyjnej...

Infinifable | 2015-11-16
Przeczytana: listopad 2015

Książka magiczna, dosłownie i w przenośni. I bardzo zadziwiająca... autorka przeplatała ze sobą wątki o duchach, nieszczęściu, dzieciństwie, dojrzewaniu, miłości, zmianach, śmierci i po prostu o życiu... bardzo sensualna i wrażliwa powieść.
Myślę, że osoby czytające książki powinny odnaleźć czas na tę lekturę, ponieważ jest ona czymś niespodziewanym, mimo że nie jest jedną z tych, które czyta się bardzo szybko.
Ps. Swoją drogą sądzę, że poznałam ją w odpowiednim czasie - na przełomie października i listopada, co pokrywa się z odczuwaniem niektórych wątków bardziej niż jakimkolwiek innym miesiącu.

exkonsumpcja | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 maja 2015

Najbardziej w tej książce urzekły mnie imiona głównych bohaterów - niezwykłe, dźwięczne. Jest w tej powieści część bardzo klimatyczna, wciągająca i ciekawa. Są też rzeczy spłycone a zarazem tak bardzo rozwleczone, że przeskakiwałam całe fragmenty, które i tak niczego nie wnosiły do akcji. Za dużo według mnie w tej książce seksu, za dużo stereotypu biednych nieogarniętych facetów, którzy nie rozumieją kobiet i za dużo niezrozumiałych kobiet. Za dużo też rozwlekania i przemyśleń, które można by było pozostawić niedopowiedziane.
Postaram się z tej historii zapamiętać małą Aisling i jej brata, jako przykład najwyższej troski i miłości. To jest ten najmocniejszy fragment.

monika625 | 2017-04-24
Kamix | 2015-02-08