Windą na szafot

Ascenseur pour l'echafaud
83-85318-19-4
thriller, kryminał
Marek

"Windą na szafot" to tytuł-legenda. Kanon ekranu filmowego. Wspaniała kreacja Jeanne Moreau, genialne improwizacje jazzowe Milesa Davisa w debiutanckim filmie Louisa Malle'a z roku 1958. Klasyczny utwór nowofalowy oparty na powieści Noëla Calefa, która na stałe weszła do historii światowej literatury kryminalnej. Powieść oparta na schemiacie "czarnego kryminału" do dzisiaj ekscytuje swoją drapieżnością i przewrotnością. Dla tych, którzy chcą porównać wersję filmową z literackim pierwowzorem, przedstawiamy, po latach wielu, polską edycję tego tekstu. Uważając, że bez poznania tego utworu o literaturze kryminalnej dyskutować nie można, zapraszamy zwolenników i... przeciwników "kryminału" do lektury "Windą na szafot".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

| 2016-11-08

Bardzo filmowy kryminał. Trzy płaszczyzny fabularne, odrobinę specyficznego francuskiego fatalizmu. Powiedziałbym nawet, że przebijają się tutaj motywy egzystencjalne. Warto przeczytać choćby dla spróbowania czegoś innego niż współczesne kryminały (z tłem społecznym).

Ekranizacja niestety broni się tylko w warstwie wizualno-muzycznej. Zbyt luźno oparta jest na książce i co tu dużo mówić - jest zaledwie cieniem książki. Lepiej nie zaczynać od filmu, a nawet jak go nie zobaczycie to i tak nie odczujecie straty.

Ruby | 2011-09-20
Przeczytana: 2008 rok

Uwielbiam tą książke i podziwiam autora za tak świetny pomysł.Niesamowity kryminał,film przy niej to pikuś.Polecam wszystkim bardzo gorąco!

Grzegorz | 2016-09-25
Eliszeba | 2016-06-14