Łąka nadziei

Wydawnictwo: Świat Książki

Dwudziestopięcioletnia Alba i niewiele od niej starszy Oscar mogliby umawiać się na randki, pić kawę w kafejce i najnormalniej flirtować ze sobą, gdyby nie jej blizny, jego rany i ciągła inwigilacja. Oboje poznali się bowiem w szpitalu psychiatrycznym: ona cierpi na depresję, on ma kłopoty z narkotykami... Autorce udało się coś niezwykłego. Wzruszającą historię uczucia pary młodych nadwrażliwców opowiedziała bez sentymentalizmu, a nawet z humorem, jednocześnie dokładnie opisując rzeczywistość luksusowej kliniki, żyjącej w rytmie posiłków, terapii grupowych, godzin rekreacji... Ciekawa, mądra i świetnie napisana książka.

keys | 2012-06-28

Spotkanie dwóch młodych, samotnych ludzi o bardzo powikłanych losach podczas leczenia psychiatrycznego.
Ciekawie napisana powieśc dla kazdego.

Grażyna | 2012-01-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Infinifable | 2015-09-21
Przeczytana: 16 września 2015

Opowieść prowadzona jest przez dwie osoby: główną bohaterkę Albę oraz Oscara. Równolegle do niej przedstawiona jest historia postaci, którą znamy jedynie z listów czytanych przez Albę. Dzięki temu książka zyskuje na ciekawszej fabule. Jeśli miałabym podać słowa klucze tej książki, to byłyby to: relacje międzyludzkie, szpital psychiatryczny, schizofrenia, okultyzm, codzienność, zmaganie z samym sobą, narkotyki, poszukiwanie, dziecko, choroba dwubiegunowa, plemię Indian. Osobiście uważam, że warto ją przeczytać - moim zdaniem wzmaga wrażliwość, a jej końcówka może nawet wzruszyć i poprowadzić myśli ku wielkiej tajemnicy jaką jest ludzka śmierć.

bookpositive | 2013-02-06
Przeczytana: 2006 rok

Czytając tą książkę czujesz się jak na piwie z nudną koleżanką która opowiada Ci nudną historię. Da się przeczytać ale książka nic nie wnosi, nie wciąga, nie jest zabawna, nie można się z niej niczego nauczyć.

Paulina | 2010-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2010

Miałam dwa podejścia do tej książki. Ostatecznie uważam, że jest dobra, ale bez rewelacji. Historia dwóch zagubionych ludzi, kobiety i mężczyzny, którzy przebywają w szpitalu dla chorych umysłowo. Autorka wkradła do tekstu historię byłej pacjentki ośrodka, kobiety (szamanki?) z indiańskimi korzeniami. Czegoś mi jednak w tej książce brakowało...

MisaMisa | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra książka. Początek niestety nie zachęca, ale w połowie fabuła się rozwija i zostaje wykorzystany potencjał jaki można by wykrzesać z romansu narkomana i kobiety cierpiącej na psychozę dwubiegunową. "Łąka nadziei" przekazuje piękny przykład na to, że każdy z nas tak naprawdę jest wyjątkowo kruchy. Każdy może się stoczyć pod wpływem zbyt silnych i dramatycznych przeżyć, ale nie wszyscy potrafią wyjść z dna i rozpocząć życie od nowa. Osobiście bardzo nie podobały mi się wątki okultyzmu i spirytyzmu, ale wynika to z moich przekonań więc inni nie muszą podzielać mojej opinii w tej kwestii. Bardzo spodobały mi się opowiadania o przeszłości głównego bohatera -Oskara. Były one bardzo ciekawe, a zarazem dziwiły swoim okrucieństwem. Pokazano, że ludzie mają dobre cechy, ale pod wpływem otoczenia zaczynają postrzegać je jako wady i sprytnie się z nimi kamuflują przez co wychodzą na ( potocznie mówiąc) łajdaków. Książka spełniła moje oczekiwania. Moja ocena 7/10

Agnieszka Reszka | 2014-01-09

Babska książka zdecydowanie lekka, polecam zwłaszcza w leniwe letnie weekendy ;)

Agnieszka | 2011-11-23
Przeczytana: 09 listopada 2011

Książka ogólnie dobra, ale nie z tych od których nie można oderwać wzroku. Nie czyta się jej jednym tchem, pochłaniając kolejne strony - trzeba wszystko dokładnie przeczytać, najlepiej przemyśleć, wciąż wracać do poprzednich stron. Ciekawa, lecz bez rewelacji.

Reieve | 2013-07-06

Książka nudna, płaska, napisana nienaturalnym, męczącym językiem. Bohaterowie nie składają się z niczego więcej, poza swoimi zaburzeniami psychicznymi, o których autorka ma nota bene mizerną i mocno nieaktualną wiedzę. Na końcu przyznaje się zresztą beztrosko, że potraktowała temat "z literacką dowolnością". Ja nazwałabym to raczej literackim lenistwem. Dużo ciekawszym wątkiem jest tak naprawdę wątek poboczny- historia w historii- dzieje szamanki spisane na niezadrukowanych stronach książek, które czyta nasza płaska jak naleśnik bohaterka. Gdyby autorka zajęła się właśnie tą, uboczną opowieścią, a do tego pofatygowała się o jakiś research, dotyczący plemienia, które opisała z taką samą "literacką dowolnością" jak chorobę afektywną dwubiegunową, może napisałaby coś wartościowego.
Złapałam się na tym, że wyczekuję momentów, kiedy nasze zmaltretowane życiem gołąbeczki, są przeganiane ze spacerniaka, na którym prowadzą swój zimny jak zdechła płaszczka romans, ponieważ wiąże się to z...

baranek | 2016-04-17