Kapelusz pełen nieba

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 32)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Hat Full of Sky
Terry Pratchett, Świat Dysku
Ag2S

Inne wydania

Coś ściga Tiffany... Tiffany Obolała jest gotowa, by rozpocząć naukę czarownictwa. Spodziewa się zaklęć i magii – nie nudnych prac domowych i złośliwych kóz. Na pewno czarownictwo to coś więcej. Czego Tiffany nie wie? Że podąża za nią bezcielesna, podstępna istota. Tym razem ani pani Weatherwax (najpotężniejsza czarownica na świecie), ani waleczni, sześciocalowi Wolni Ciut Ludzie nie zdołają...

Coś ściga Tiffany...

Tiffany Obolała jest gotowa, by rozpocząć naukę czarownictwa. Spodziewa się zaklęć i magii – nie nudnych prac domowych i złośliwych kóz. Na pewno czarownictwo to coś więcej. Czego Tiffany nie wie? Że podąża za nią bezcielesna, podstępna istota. Tym razem ani pani Weatherwax (najpotężniejsza czarownica na świecie), ani waleczni, sześciocalowi Wolni Ciut Ludzie nie zdołają jej ochronić. W końcu będzie potrzebowała całej swej wewnętrznej siły, by się uratować... o ile to w ogóle możliwe.

Opowieści ze Świata Dysku – te, a także wcześniejszy „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” – są znakomitym kneblem dla każdego, kto myśli, że młodszego czytelnika można karmić rzeczami, za które nie zabrałby się starszy (w domyśle – wyrobiony?) miłośnik fantasy. Otóż nie – nie widzę najmniejszego powodu, by niczym za grzech pierworodny karać kogokolwiek różniastymi eragonami. Lepiej niech pod choinką znajdą się wciągające i mądre książki Pratchetta.
Esensja.pl

Na przemian zabawna i cudownie piękna, książka jest właśnie taka, jak trzeba.
„Kirkus reviews”

Mnóstwo humoru, wyobraźni i przenikliwych obserwacji ludzkich Charakterów.
„The Independent”

Pratchett ma wyjątkowy słuch do dialogów... Lektura głęboko satysfakcjonująca i inteligentna.
„The Times”

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

anika | 2016-05-18
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 18 maja 2016

Książka opowiada o moich ulubionych postaciach cyklu czyli czarownicach, a mimo to tym razem męczyłam się przy czytaniu i nie bawił mnie humor Pratchetta, ironia do mnie nie przemawiała, a zaledwie kilka fragmentów zaciekawiło. Winę za to zrzucam na tłumaczenie, bo jakoś nie zwróciłam uwagi, że tłumaczem nie jest Piotr Cholewa. Zamierzam więc przeczytać ten tom raz jeszcze, tym razem w jego tłumaczeniu.

Czytam-Sobie | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Cudowna jak wszystkie książki Prachetta! Uwielbiam czarownice, a Babcia Weatherwax jest największą czarownicą na świecie, mimo że właściwie nie używa magii :). Tiffany wyrasta na jej godną następczynię, o czym można się przekonać w następnej książce: "W Północ się odzieję". Szkoda tylko, że z powodu choroby Autora nie poznamy już chyba dalszej historii Tiffany.
Jak słusznie kilka osób zauważyło - jeśli czytać Prachetta, to tylko w przekładzie Piotra Cholewy!

wiejskifilozof | 2014-01-29

Akwila Dokuczliwa,Pani Skorek,Babcia Łagodna :-) powiem te nazwiska mnie wprawiły w dobry humor na wiele godzin.Tylko pan Pratchett może coś takiego wymyślać.Szkoda,że w Polsce nie ma takich nazwisk.Może, by nie było lepiej za to zabawniej.Dobra przechodzimy do fabuły.Akwila ma 11 lat, pragnie zostać dobrą wiedźmą i co? i nic.Czary jej nie są najlepsze.Ktoś musi się za nią wziąć i nauczyć dziewczynę arkad magii.Jednak nie myślcie,że to taka sobie historia o rzucaniu zaklęć.Chociaż i to tam też jest.Ta książka, także uczy,uczy bycia wrażliwym i dobrym człowiekiem.Czytając nie zapomnicie, o pięknych wartościach jakie pan Terry chciał nam przekazać.

Gosia | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Fajna ciutksiążka z przesymatycznymi ciutbochaterami :) Nazwiska rozbrajają na maxa :) bohaterowie dają się lubić, są też tacy których można znienawidzić :) lektura wciąga :) jednym słowem ciuthicior ;)

Aria | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2010

Super!!!!!!!!!!!

Degamisz | 2014-04-15
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Uwielbiam cykl o Wiedźmach, a jeśli na dokładkę w książce występuje Babcia Weatherwax to już czysta przyjemność i sama radość. I chociaż główną bohaterką "Kapelusza" jest Tiffany Obolała (trochę zbyt flegmatyczna ale zawsze z ciętą ripostą, czasem zwalającą z nóg) to nie zmienia to faktu że jestem wręcz oczarowany :)

patrikijaa | 2011-05-29
Przeczytana: 29 maja 2011

Co właściwie znaczy "ja"?
Jestem ulepiona ze wspomnień moich rodziców, dziadków i przodków. Od nich pochodzi to, jak wyglądam, jaki kolor mają moje włosy. Jestem też po trosze każdą z tych osób, które spotkałam w swoim życiu i która zmieniła to, jak myślę. Więc co właściwie znaczy „ja”?

„Kapelusz pełen nieba” to moje pierwsze spotkanie z Terrym Pratchettem. Wiem, że jest to przecież jeden z najbardziej cenionych pisarzy fantastyki, dlatego postanowiłam wreszcie po niego sięgnąć. Niestety pech chciał, że trafiłam akurat najpierw na właśnie tą książkę i najwyraźniej nie był to dobry wybór, bo jeśli nie na zawsze, to przynajmniej na jakiś czas skutecznie zniechęcił mnie do Pratchetta.

Opowieść jest o młodej czarownicy Akwili Dokuczliwej, która nie jest zbyt dobrą czarownicą. Nie bardzo wychodzi jej czarowanie, tworzenie chaosu jest zbyt trudne, a latanie na miotle przyprawia ją o mdłości. Trzeba przyznać, że to takiej młodej dziewczynie musiało sprawiać wiele kłopotów. Postanowiła...

Betoniarka | 2016-03-08
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.
Przeczytana: 08 marca 2016

Na mojej liście to już ostatnia z przygód Akwili, poza książką, która wyjdzie we wrześniu i jest z kolei ostatnią książką napisaną przez Pratchetta. Zaczynam darzyć Akwilę coraz większym sentymentem, bo fajna z niej dziewczyna i zapowiada się całkiem dobra czarownica. Szkoda mi, że nie powstanie już więcej jej przygód. Polecam.

sav | 2010-06-13

Zdecydowanie coś innego. Trochę brakowało mi moich ulubionych bohaterów, o których w cyklu o Akwili nie ma widu ani słychu. Niezbyt podobają mi się Ciutludzie, powiewajądla mnie typowym angielskim humorem lokalnym dotyczącym parodiowaniem szkotów, co po prostu do mnie nie trafia nia na płaszczyźnie żartu ani metafory. Niemniej dla miłośników Pratchettowskiego stylu, którym już nie zostało kompletnie nic innego jego pióra będzie to kolejna pozycja połknięta ze smakiem.

ototto | 2013-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 01 stycznia 2013

W mojej opinii jest to jedna z książek Terry'ego Pratchetta, które trzymają równy poziom. Jest zabawna, spójna, porusza wiele kwestii, które dotykają dorastające dziewczęta... no i właśnie chyba głównie dla nich jest ta powieść, ale ja (25 lat na karku, facet) też się świetnie przy niej bawiłem i z niecierpliwością czekałem na zakończenie historii.

Czytam opis książki, czytam Wasze wypowiedzi, widzę powykręcane nazwy własne, imiona bohaterów i szok!

Kochani, wg mnie jedyne słuszne tłumaczenie jakiejkolwiek książki Terry'ego Pratchetta należy to PIOTRA W. CHOLEWY. Kropka.

Akwila, pheh.

Dzień, w którym żółw przestał się ruszać...*

Do tej pory A'Tuin, olbrzymi żółw, niespiesznie płynął przez kosmos z czterema słoniami i Światem Dysku na grzbiecie. Nie przeszkadzały mu kłótnie czarownic, tyrania Vetinariego ani wyjątkowo niemiła woń największego miasta na Dysku – Ankh-Morpork. 12 marca 2015 roku A'Tuin po raz pierwszy w swoim długim życiu przystanął. Terry Pratchett, ojciec dyskowych postaci i stwórca wielkiego żółwia, umarł.