Niewidoczni Akademicy

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 37)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,28 (2090 ocen i 74 opinie) Zobacz oceny
Unseen Academicals
czupirek

Inne wydania

Kolejna książka o Świecie Dysku. Magowie z tajnego uniwersytetu w Ankh-Morpork słyną z mądrości, talentów magicznych i zamiłowania do popołudniowej herbatki. Z całą pewnością jednak nie ceni się ich jako sportowców. Lord Vetinari, lokalny tyran, sugeruje rektorowi, że uniwersytet powinien przywrócić popularną niegdyś tradycję footballową i skomponować drużynę składającą się z kadry akademickiej i studentów. Profesorowie mają twardy orzech do zgryzienia. Muszą ustalić, dlaczego ich rodacy – niezależnie od wieku i statusu społecznego – przepadają za footballem. Muszą nauczyć się w niego grać. A następnie muszą wygrać mecz, nie korzystając z magii...

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2010

Violla92 | 2015-11-10
Przeczytana: 17 października 2015

Książkę po raz pierwszy przeczytałam świeżo po wydaniu, czyli w 2010 roku. Z każdą stroną w głowie pojawiała się myśli: "To nie jest Pratchett!". Początek zapowiada beczkę śmiechu i dużą dawkę pratchettowskiego humoru. Tylko początek, gdyż po kilku stronach nadchodzi: pan Nutt i jego niskie poczucie własnej wartości; Vetinari niby rządzący miastem, ale bez tego czegoś; Sam Vimes, który przestał być złym gliniarzem;brak Śmierci; napuszony Dziekan, a Ankh-Morpork staje się za bardzo spokojne (gdzie są zamieszki, bójki w barach). Do plusów chciałabym zaliczyć mikrokolczugę, która nie obciera, postać Bengo Macarona (znajomo brzmiące nazwisko nieprawdaż?); pedla Nobbsa (żadnego pokrewieństwa!); piłkę która robi bloing! bloing! oraz pierwszego komentatora sportowego - Williama De Worde.

Teraz, gdy od pierwszego razu minęło okrągłe 5 lat i gdy Pratchetta nie ma już wśród nas, przeczytałam NA mniej krytycznie: Nutt ma niskie poczucie wartości, gdyż był źle traktowany; Glenda, aby pomóc...

Dusia | 2016-03-15
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2016

Pierwsza część książki - rewelacja, obserwacja środowiska naukowego fantastyczna, sama prawda, oczywiście opakowana w poczucie humoru autora. Nutt jest kochany. Druga część, w której autor opisuje "dzieje" piłki nożnej nie była już taka fascynująca, ale to dlatego, że ja nie przepadam za piłką.
Napęd chochlikowy świetny :)

enedtil | 2010-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2010

Długo przeze mnie wyczekiwana najnowsza książka Terry'ego Pratchetta nie zawiodła mnie [ w końcu nie mogło być inaczej ;-)]. Co prawda spodziewałam się czegoś innego - więcej wątków dotyczący magów i Patrycjusza, jednak wprowadzenie nowych postaci i poświęcenie im większej części książki sprawiło mi również wielką gratkę czytelniczą. Książka jest przepełniona humorem i licznymi, jakże celnymi, porównaniami. Pratchett 'w stanie czystym' ;-) ... Od teraz hołduję również nowej tradycji ... Łowy na Megapoda czas zacząć! ;D

Do tej pory nie mogę wybaczyć Dziekanowi :-/ ... ;D

ira | 2014-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 listopada 2014

Miło było po bardzo długim czasie powrócić do Świata Dysku. "Miło" to najlepsze i chyba jedyne określenie, które przychodzi mi na myśl po zakończonej lekturze. Nie było tym razem dzikich wybuchów śmiechu ani gorączkowego wypisywania cytatów, co zdarzało się podczas przygody z Dyskiem lata temu. A i Vetinari jakoś, mam wrażenie, skłania się ku emeryturze.
Jedno wiem - w zakresie przekazywania prawd życiowych o wiele bardziej wolę koncepcje operujące wiadrem krabów niż napuszone trucie w stylu Coelho. :)

Degamisz | 2014-04-15

Magowie Niewidocznego Uniwersytetu plus piłka nożna. Surrealizm w czystej postaci :) a do tego nieodzowny czarny humor, gorąco polecam

Michał | 2010-12-03
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Dziekan Niewidocznego Uniwersytetu staje przed nowym wyzwaniem. Ma stworzyć nowe reguły sportu, który do tej pory był nielegalny i grany tylko w zaułkach. Sportu, który zwie się piłką kopaną.
Musi także, wystawić drużynę akademicką, niewystawienie jej grozi cofnięciem pewnego datku. Bez którego uczelnia co prawda by funkcjonowała, ale musiałaby ograniczyć wydatki na jedzenie, w tym palety serowe. A wiadomo, że paleta z tylko pięciu gatunków sera, to nie prawdziwa oferta, a żebry.

W powieści znajdzie się też pewien przedstawiciel wymarłego gatunku, który spróbuje zmienić przekonanie o wartości swych ziomków.

Jak zawsze pełna humoru, jak zawsze zabawna. Podczas czytania nieraz uśmiechałem się, od uch do ucha.

książek: 2093
bythewoods | 2010-05-18
Przeczytana: 18 maja 2010

Pratchett w najlepszym wydaniu. Tym razem z typowym dla siebie mistrzostwem w celności przytyków jeździ po piłce nożnej i świecie mody. Między innymi. Pozostaje mi tylko trzymać kciuki, żeby jeszcze wiele razy pozachwycał swoim kunsztem. I oczywiście chylę ponownie czoła przed Tłumaczem, a wszystkim polecam czytanie Pratchetta w oryginale - mimo że pan Cholewa odwala kawał niesamowitej roboty, niektórych gier słownych, które nam TP funduje nie da się po prostu przetłumaczyć.

Czytam-Sobie | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Piłka nożna, świat mody, celebryci... po pratchetowsku. Super! Nawet jeśli nie interesujesz się piłką nożną, pokazami mody ani życiem celebrytów :).

MoznaPrzeczytac | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

W książce równolegle toczy się kilka wątków, co tworzy szalony koktajl i nie do końca można się zorientować co z czego wynika. Całość jednak jest dobrze skomponowana i niesamowicie wciągająca.
Świat Dysku, czyli świat, w którym dzieje się akcja książki to płaska planeta dźwigana przez cztery słonie stojące na grzbiecie gigantycznego Żółwia. Dysk stał się światem przedstawionym dla całej serii książek Pratchetta. Większość z nich jest ze sobą powiązana w podserie, jednak niektóre można czytać w oderwaniu od pozostałych. Tak też jest z „Niewidocznymi Akademikami”. Choć wiele postaci pojawia się również w innych książkach serii, wydarzenia nie są bezpośrednio powiązane ze sobą.
W mieście Ankh-Morpork zarządzanym przez Lorda Vetinari piłka nożna jest zasadniczo zakazana, ale w zaułkach mecze toczą się niemal każdego dnia. Okazuje się jednak, że jest to inna piłka, niż można pomyśleć. Gol to nazwa słupa, w który trzeba trafić drewnianą kulą, zasady teoretycznie są, ale w gruncie rzeczy...

czytadela200 | 2014-07-19

Wesoła opowieść o Świecie Dysku.
Tym razem w Ankh-Morpork zachodzą duże zmiany. Magom z Niewidocznego Uniwersytetu grozi zmniejszona ilość funduszy, a tym samym zmniejszona ilość przekąsek! Aby uciec przed tym strasznym losem nadrektor zarządza iż całe grono ma podnieść swe tłuste ciała z wygodnych foteli i brać się za kopanie piłki (na której widok mocno się zdziwicie).
Ale ponieważ pan Pratchett nie byłby panem Pratchettem bez jakiejś mrocznej intrygi i ta wkrótce się pojawia. Zagwarantowany brak nudy i ból brzucha ze śmiechu.

Dyskowe „czasoumilacze”

Choć na przetłumaczenie na polski ostatniego, 41. tomu Świata Dysku przyjdzie nam jeszcze poczekać, to wydawnictwo Prószyński i S-ka nie próżnuje. Dla fanów twórczości Terry'ego Pratchetta przygotowano kilka „czasoumilaczy”, dzięki którym czekanie na „The Shepherd's Crown” stanie się nieco bardziej znośne.