Saga rodu z Laxdalu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Laxdaela saga
klasyka
foxtrout

ze staroislandz. przetł. Apolonia Załuska-Strömberg ; posł. Gerad Labuda ; il. Maria Hiszpańska-Neumann.

źródło okładki: zdjęcie własne

eMGie | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ma w sobie mityczny, północny klimat historii opowiadanych przy trzaskającym ogniu. Ale przy dziesiątym potomku Knuta straciłem wątek :p

esmeten | 2013-07-21

Ta saga jest pełna informacji o życiu codziennym mieszkańców Islandii z okresu średniowiecza, a poza tym można w niej znaleźć opisy licznych wypraw. moja sympatię zgarnął Olaf Paw. Polecam jako źródło historyczne.

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-31
Przeczytana: marzec 2014

Nie cierpię na dyskalkulię, ale jednak są rzeczy dotyczące cyfr i liczb, których zwyczajnie nie potrafię sobie wyobrazić. Na przykład nie byłam w stanie pojąć, jakim cudem Balzac zdołał umieścić w "Komedii ludzkiej" dwa tysiące postaci. Powiedzmy sobie szczerze, nadal nie jestem w stanie tego ogarnąć, natomiast przekonałam się już, że jest to możliwe.
"Saga rodu z Laxdalu" nie obejmuje może dziejów tysiąca mieszkańców Islandii, ale można odnieść wrażenie, że zbliża się do tej liczby. Powiedzieć, że opowieść koncentruje się na potomku Olafa Pawia to powiedzieć zaledwie połowę - bowiem dopiero mniej więcej w tym miejscu całej narracji główny bohater pojawia się na scenie.

Jest to niewątpliwie najbardziej niezwykła rzecz, jaką w życiu czytałam.
Może i główny bohater pojawia się dopiero w połowie opowieści, ale w zasadzie "początkującemu" czytelnikowi absolutnie nic nie pozwala się domyślać, że jego protoplaści nie są wcale kluczowymi postaciami sagi. Wręcz przeciwnie - wszyscy są...

Kathlen | 2016-04-15
Kacper | 2015-12-25