Legendy o królu Arturze

Fortellinger om Kong Artur og ridderne av det Runge Bord
83-211-0029-5
Król Artur, legenda, Excalibur
Valanthe

Tematyka arturiańska w literaturze światowej ma długą i bogatą tradycję. Postać najpewniej legendarnego (historyczność Artura nie została udowodniona) wodza tubylczych plemion celtyckich walczących z inwazją germańską z kontynentu stała się na dłuższy czas symbolem walki o niepodległość dla ludów zamieszkujących dzisiejszą Wielką Brytanię i zapłodniła umysły licznych mistrzów pióra.

Dociekliwy_Kotek | 2015-03-18
Przeczytana: marzec 2015

Król Artur, wiadomo - legenda. I jest to moje bodaj trzecie podejście do tej legendy, po którym zaczynam wierzyć, że niska jakość opowiadań nie jest kwestią autorów lub opracowania, ale samego materiału wyjściowego, który jest najzwyczajniej w świecie nudny, tak nudny, jak tylko nudne mogą być niekończące się opisy wędrówek przez lasy, pojedynków, które prowadzą do kolejnych pojedynków, a które zawsze kończą się tak samo, oraz zastępów postaci jednakowo pozbawionych jakiejkolwiek głębszej charakterystyki, które pojawiają się nie wiadomo za bardzo po co i znikają nie pozostawiwszy po sobie żadnego wrażenia.
Powiedzmy, że opisy tak zwanych rycerskich czynów są jeszcze do przyjęcia, chociaż nie sądzę, żeby czy to forma czy treść mogły jeszcze rozbudzić wyobraźnię czy dostarczyć jakiejś czytelniczej satysfakcji. Romanse i intrygi dość bezbarwne są, więc ani knowania Morgany, ani romanse Morgause nie są szczególnie porywające. Prawdziwa równia pochyła zaczyna się wraz z pojawieniem się...

Nitager | 2016-07-11

Czytając tę pozycję, trzeba pamiętać, że jest to saga stworzona w głębokim średniowieczu, nieco tylko przeredagowana przez autorkę, aby stała się zrozumiała dla współczesnego czytelnika. Jeśli z takim nastawieniem po nią sięgniemy, nie spotka nas rozczarowanie.
Forma książki bardziej przypomina biblię niż powieść. Jest zbiorem chronologicznie uporządkowanych legend nie tylko o królu Arturze, ale i jego rycerzach. Zaczyna się od niezwykłej prośby Utara Pendragona, skierowanej do czarodzieja Merlina, a dotyczącej spędzenia nocy z panią Gorlois. W ten sposób dowiadujemy się o poczęciu Artura. Potem mamy wzmiankę o oddaniu Artura Hektorowi na wychowanie, o odkryciu przez niego, kim jest, o początkach panowania... W końcu o małżeństwie z Guniver i Okrągłym Stole. Dalej dzieje Artura idą nieco w cień, a na pierwszy plan wyłania się Lancelot.
Dobrze jest przeczytać tę legendę, aby mieć świadomość, jak wyglądały pierwotne dzieje Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu - bo coraz to nowsze...

ira | 2015-09-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 września 2015

Moja ulubiona pisarka w okropnym wydaniu - infantylne ilustracje i mnóstwo błędów korekty. Tym niemniej ciekawie było przeczytać jej wersję legend arturiańskich - podczas lektury często sięgałam po inne źródła, żeby posprawdzać sobie rozbieżności ze znanymi mi wersjami opowieści.
Miło spędzony czas. :)

Samigina | 2016-09-15
Przeczytana: wrzesień 2016

Książka jest zbiorem opowiadań o przygodach króla Artura i jego wiernych rycerzy. Jak dla mnie ciekawie i barwnie opisane, czytelnik na pewno się nie znudzi.
Z początku może się wydawać, że książka nadaje się dla małych dzieci - jednak nie polecam, ponieważ w książce znajdują się także lekko krwawe opisy pojedynków i bitew, a także przygody miłosne bohaterów.
Nie jestem w stanie stwierdzić, czy opowiadania pokrywają się z prawdziwymi legendami o królu Arturze, ponieważ jeszcze nie zapoznałam się dokładnie z tematem, ale jeśli czas pozwoli, to na pewno to zrobię i podzielę się opinią. Dodatkowo autorka wspomina na kartach książki, że w tej publikacji znajduje się tylko ich najważniejsza część - wszystko wskazuje na to, że trzeba to sprawdzić :)
Miłej lektury!

apl | 2016-10-16
Przeczytana: 17 października 2016

Fajna pozycja do przeczytania i przypomnienia sobie historii arturiańskich. Niby bez szału, ale jednak pochłonęłam te opowieści w 3 dni. Wydanie takie trochę dla dzieci... trochę szkoda

Kaerlic | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016