Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0145-1
literatura faktu
Alex

Opowieść o Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Przeszłość przeplata się tu z teraźniejszością, a rzeczywistość z wykreowanym światem teatru. Bohaterami książki są przede wszystkim byli i obecni pensjonariusze placówki: aktorzy, tancerze, śpiewacy, reżyserzy, suflerzy i inspicjenci. Spotkamy tu zarówno gwiazdy, jak i niemal anonimowych wyrobników sceny. Połączyła ich miłość do teatru. Niekiedy odwzajemniona.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Monika | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Doskonałe połączenie.
Nudy i chaosu, niestety. Całe mnóstwo zdarzeń, które doprowadziły do powstania i trwania Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, ale opisanych bez ładu i składu i na dodatek dramatycznie nudno. Przypadkowe dykteryjki, przypadkowi bohaterowie. Ani to do końca nie jest opowieść o polskim teatrze i jego twórcach, ani o Skolimowie i jego mieszkańcach. Spory passus za to jest poświęcony na przykład zgromadzeniu sióstr zakonnych opiekujących się aktorami weteranami.
Książkę można polecać do przeczytania...jako pokutę...

aikaternie | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Książka wpadła w moje ręce zupełnie przypadkiem, na książkowej wymianie. Najpierw zwróciła moją uwagę okładką i starannym wydaniem, potem tematem- kompletnie mi nieznanym a obiecującym.
To książka o Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Napisana przez dziennikarza prywatnie związanego z tym miejscem. Książka jest więc jednocześnie osobistą opowieścią o Skolimowie, rzetelną kroniką ukazującą jego historię i losy, a także historię zawodu aktora; kopalnią anegdot ze świata artystów, hołdem dla zmarłych. Jest jednocześnie reportażem i poetycką opowieścią, którą miło się czyta.
To była dobra wymiana.

Jula | 2011-07-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2011

Do czytania tej książki podeszłam z dużą rezerwą, bo - myślałam sobie - co można napisać ciekawego i szczerego o Skolimowie i jego aktorskich mieszkańcach, pewnie jest to kolejna laurka, polukrowana opowieść. Ale się myliłam, książka mnie oczarowała.
Napisana bardzo ciekawie, przytacza wiele interesujących faktów, ale i anegdot, o idei powstania, budowie i funkcjonowaniu skolimowskiego schroniska i jego pensjonariuszach, zarówno tych ogólnie znanych (tzw. gwiazdy), jak i tych niemal anonimowych. Jest to tym ciekawsze i prawdziwsze, że Gabriel Michalik pochodzi z rodziny od pokoleń aktorskiej, w Skolimowie bywał od najmłodszych lat odwiedzając licznych krewnych (w tym swojego ojca Stanisława Michalika) i zna doskonale to szacowne miejsce, mieszkańców, pracowników i opiekunów w najszerszym pojęciu. Uważam, że autor wykonał kawał dobrej roboty.
W trakcie czytania i po zakończeniu, nabrałam takiej ochoty zbliżenia się do tego miejsca (bo będąc od urodzenia warszawianką nigdy tam nie...

collins88 | 2013-11-13
Przeczytana: październik 2013

Historia Skolimowa i jego mieszkańców opowiedziana w bardzo ciekawy sposób.

Dotka76 | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Nuda.
Ale przeczytałam tylko 2 rozdziały.

irefry | 2014-08-24
tercja | 2013-07-28