I była dzielnica żydowska w Warszawie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16443-0
bartoszewski, edelman, getto,
literatura faktu
agacior

Niemiecki plan zatarcia śladów po polskich Żydach nie powiódł się. Niegasnące wspomnienia o dzielnicy żydowskiej w Warszawie sprawiły, że żyje ona do dziś. Sięgamy do relacji wielkich strażników pamięci o tragedii pokolenia ukaranego za pochodzenie. Książka Władysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana to osobista relacja wydarzeń widzianych z dwóch stron muru warszawskiego getta, pokazanych z...

Książka Władysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana to osobista relacja wydarzeń widzianych z dwóch stron muru warszawskiego getta, pokazanych z dwóch perspektyw – uczestnika walk w getcie oraz historyka i jednocześnie dziennikarza, w czasie wojny zaangażowanego w niesienie pomocy Żydom.
Każdy z autorów prezentuje świadectwo istnienia getta w Warszawie, przywołuje zapamiętane obrazy, nastroje, decyzje, fakty, a także przedwojenną historię tej dzielnicy. Zebrane tu teksty powstały w różnym czasie, miejscami widać w nich pewien dystans, a miejscami jest to wręcz emocjonalna podróż w czasie.
Wśród tekstów znalazły się: zapis rozmowy i wspólnego spaceru Władysława Bartoszewskiego i Marka Edelmana w kwietniu 1960 roku po terenie dawnego getta, a także - po raz pierwszy publikowana po polsku - rozmowa, którą 20. rocznicę Powstania w getcie obaj autorzy prowadzili w siedzibie kwartalnika „Cahiers Pologne-Allemagne”; książka Marka Edelmana „Getto walczy” - relacja z walki napisana przez jednego z dowódców powstania w getcie.
Część publikacji stanowi książka Władysława Bartoszewskiego „Żydzi Warszawy 1939-1943”, zawierająca opis powstawania gett, codziennego życia w getcie warszawskim oraz relację z powstania w getcie, wraz z danymi liczbowymi i dokumentami.

Dodatkowo w książce:

- wybór dokumentów
- kalendarium dotyczące powstawania dzielnicy żydowskiej w Warszawie i wydarzeń z okresu powstania i po nim
- słowniczek nazw
- poszerzony indeks nazwisk
- bogaty materiał ilustracyjny

mapy getta w czasie wojny i terenu dzisiejszej Warszawy

Konwalia | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Wolałabym, aby książki o takiej tematyce były fikcją, a nie literaturą faktu.
Zbiór tekstów Władysława Bartoszewskiego oraz Marka Edelmana uświadamiają okrutność niemieckiego okupanta, ale również ogrom zbrodni jaka dokonała się na oczach całego świata. Każdy powinien je przeczytać. Polecam.

Rever | 2014-11-26

Właśnie takie książki powinny być obowiązkowymi lekturami w szkole. Relacja Bartoszewskiego i Edelmana - dwie odmienne perspektywy, te same dramatyczne wydarzenia z getta warszawskiego. Książka wzbogacona o zdjęcia, dodatkowe dokumenty, kalendarium, nazwiska i pojęcia. Osoby, które nic nie wiedzą, albo bardzo niewiele na temat owych wydarzeń mogły by znacznie wzbogacić swoją wiedzę tą jedną lekturą. Polecam każdemu!

Roberto Don | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Świadectwo przeżytych tragicznych chwil, które miały miejsce w naszej ukochanej Warszawie. Polecam tą książkę każdemu, kto chce przeczytać oryginalne, przerażające dokumenty, które były wydawane przez Niemców, jak i Związek Walki Zbrojnej i Żegotę. Książka oprócz relacji Bartoszewskiego i Edelmana zawiera zdjęcia z czasów wojny oraz mapę getta ( w porównaniu do dzisiejszej mapy stolicy). Każdy powinien tą pozycję przeczytać, żeby zobaczyć ten ogrom okrucieństwa, który zadali Żydom i Polakom, Niemcy oraz osoby wszystkich nacji (Żydzi, Polacy, Ukraińcy, Litwini, Łotysze), którzy dali się skorumpować najeźdźcy i często sami denuncjowali nazistom bezbronnych ludzi. Pozycja obowiązkowa.

mietek112 | 2012-08-28
Na półkach: Z 2012 roku, Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Ksiażka jest zbiorem tekstów, niemniej jednak jest fascynująca.
Porwała mnie. Przyznaję, że dowiedziałem się nowych rzeczy, o których nie miałem wcześniej pojęcia.

Gorąco polecam, bo warto.

Anka | 2012-07-27

Dwóch wielkich ludzi opowiadających o getcie. Ciężko zdobyć się na komentarz i choćby najmniejszą próbę recenzji z dwóch powodów: wstrząsającego głównie tematu i bohaterskich autorów.
Każdy, kto interesuje się historią Żydów, szczególnie w czasach II wojny światowej, powinien przeczytać tę pozycję.

Kaifa | 2013-03-17

Każdy Polak powinien przeczytać tę książkę, by zrozumieć, co stało się z Żydami i jak należy to obecnie upamiętniać, by pamięć o tym nie zginęła wraz z ostatnimi świadkami.

księżniczka Konsuela | 2011-10-09
Przeczytana: wrzesień 2011

Odarta z emocji i dramatyczna w swej prostocie relacja z najtragiczniejszych wydarzeń, które dotknęły naród Żydowski. Polecam każdemu bez względu na pochodzenie, wyznanie i jakiekolwiek uprzedzenia.

Rafał Niemczyk | 2011-01-21
Przeczytana: 10 stycznia 2011

"Czytając i pisząc po latach o tych straszliwych wydarzeniach, ja, młody człowiek dorastający już w czasach demokratycznej Polski, nie jestem pewny, czy w wyobrażeniach moich pomieszczę to, czemu cały ówczesny świat nie dawał wiary. Nie wiem też, czy swoimi słowami będę w stanie opisywanym wydarzeniom nadać należną atencję, a ludziom, którzy wtedy zginęli bohaterską, męczeńską śmiercią - oddać należny hołd.

Nigdy nie będzie nam dane w pełni zrozumieć tej niewyobrażalnej tragedii, dotknąć tragizmu historii, której częścią nie byliśmy. Jesteśmy jednak jej spadkobiercami i tym, którzy odeszli jesteśmy winni pamięć. Tylko tyle, i aż tyle, możemy zrobić. Bo tak trzeba."

Cała recenzja do przeczytania pod adresem:

rokita49 Boruta | 2013-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2013

Przeczytałem tę książkę,będąc u córki w Warszawie.Jakoś łatwiej mi było wyobrazić sobie,co czują ludzie skazani na niechybną zagładę.

Dotka76 | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Przejrzana. temat, do którego zawsze pewnie będę wracać.