Cnota

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-443-9
literatura faktu
Sergiusz

"...Czy to, o czym teraz piszę, jest drogą, czy tylko na drodze, w drodze, po niej A jeśli, to dokąd to wiedzie, gdzie prowadzi Z punktu nieistnienia w nieistniejący punkt, choć tyle się po drodze stało Nikt mi nie wmówi, że światem, bytem, istnieniem, literaturą rządzi myśl, tak jak nikt mi nie wmówi, że rządzi nimi bezmyślność (...) ... Żadna literatura nie jest kanoniczna, każda nosi w sobie feler piszącego. Każdy z tych felerów dotyka obłędu świata. Piszący, jak Mędrcy i Święci, są szalencami. Ale pełen tytuł Dao brzmi Dao-de jing, Droga i jej Cnota. O tym starały się być trzy rozdziały tej książki, tej samej, którą bezwiednie wszyscy sobą piszemy, a która sama od siebie różni się tylko terażniejszoścrami. Nic nie jest tak, jak myślimy, że będzie. Wszystko jest tak, jak wiesz, że miało być..." - Andrzej Żuławski. Cnota.

źródło opisu: poczytaj.pl

źródło okładki: poczytaj.pl

Iga | 2012-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2012

Tak, stało się! Wczoraj ukończyłam lekturę książki Andrzeja Żuławskiego i w gruncie rzeczy nie wiem co mam powiedzieć, bo jak, co, teraz?! To nie jest takie łatwo jakby się wydawało. Cóż mam powiedzieć o tym, jak nie wiem kiedy udało mi się skończyć i w gruncie rzeczy o czym to było. Mimo tego spróbuję skojarzyć niektóre fakty, a nóż coś znajdę. Chwilka. Może najpierw warto by było się dowiedzieć kto to jest Andrzej Żuławski. I nie śmiej się drogi czytelniku, bo nie każdy tak jak ty jest obeznany w literaturze polskiej, ja tam bardziej wielbię zagranicznych autorów, i nie, nie staram się ciebie obrazić. Skoro już przeczytałam coś polskiego, to powinno coś znaczyć, podobno trzeba zasmakować wszystkiego. I nie mam na myśli resztek starej pieczeni z jakiegoś tam obiadu. Kwintesencja. Polscy autorzy to naprawdę świetni ludzie, z charakteru, z wyglądu też, nie przeczę przecież. Niestety nie są powszechnie znani za granicą, oczywiście zawsze są wyjątki od reguły, bo jaki byłby świat,...

nellanna | 2011-09-08
Przeczytana: 08 września 2011

Dziwna to proza, gęsto przetykana myślami Lao Tse i japońskimi haiku, w różnych tłumaczeniach.Po lekturze felietonów Żuławskiego w prasie kobiecej spodziewałam się czegoś innego. Sporo dialogów, chwilami traciłam rozeznanie, kto co mówi.Odniesienia, dość czytelne, do znanych postaci z naszej rzeczywistości.

amelqa | 2013-02-21
Przeczytana: 2012 rok

Bulwersująca, kontrowersyjna, pełna niedopowiedzeń, wymagająca. Współczesna polska proza na wysokim poziomie. Pornograficzna jak "Wrzesień 1967" Barańczaka.

mojekotki | 2015-12-04
askadze | 2014-03-07