Piękna dwudziestoletnia czyli 12 rozmów o wolnej Polsce

Wydawnictwo: G+J
978-83-61299-82-0
literatura faktu

Po '89 r. zmieniło się wszystko: styl życia, odbiór kultury, rola Kościoła, nawet nazwy ulic. Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski przeprowadzili dwanaście rozmów o minionym dwudziestoleciu. Zapytali swoich rozmówców o rzeczy ważne dla naszego kraju, i dla nas. Znakomity dowcip, cięte riposty, szczere i czasami ostre uwagi na temat polskiej rzeczywistości. Tylko z tej książki dowiesz się: jaki pomysł na reformę TVP ma Olga Lipińska; o czym Manuela Gretkowska rozmawia z księdzem; czego Andrzej Mleczko życzył Andrzejowi Lepperowi; jaki sen miał Muniek Staszczyk podczas kampanii wyborczej; dlaczego Jerzy Owsiak nie będzie politykiem.

Rozmówcy: Manuela Gretkowska, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, Jarosław Kurski, Olga Lipińska, Marcin Meller, Andrzej Mleczko, Jan Nowicki, Jerzy Owsiak, ks. Kazimierz Sowa, Muniek Staszczyk, Wiesław Walendziak, Marcin Wolski

Andrzej Morozowski i Tomasz Sekielski prowadzili razem Kuluary i Prześwietlenie, a od 4 lat na antenie TVN autorski program Teraz my!, który zdobył prestiżową Nagrodę Mediów Niptel 2006. Otrzymali Wiktora 2005 i 2006 w kategorii "Najbardziej ceniony dziennikarz", nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, tytuł dziennikarza roku 2006 przyznawany przez środowisko dziennikarskie i nagrodę Telekamery (2007 i 2008). W 2007 r. zostali laureatami Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory (kategorii NawigaTor).
Andrzej Morozowski jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza). Pracował w Radiu Zet i TVP, gdzie był sprawozdawcą sejmowym Teleexpressu. Od wielu lat związany z TVN. Na antenie TVN24 prowadził takie programy jak: Skaner polityczny, Bohater tygodnia, Studio 24. Znany z ciętego poczucia humoru i charakterystycznego śmiechu. Gentelman w każdym calu. Tomasz Sekielski pochodzi z Bydgoszczy, gdzie rozpoczynał karierę w Radiu Vox. Następnie pracował w Radiu Wawa i Radiu dla Ciebie, Popularność zdobył, pracując w Faktach TVN od czasu ich powstania w roku 1997 do 2006 r. Prowadził piątkowe wydania Kropki na i, był również gospodarzem i autorem weekendowych wydań Magazynu 24. Posiadacz zniewalających oczu.
Ci, którzy niewiele robili w opozycji, najgłośniej domagają się rozliczeń, a ci którzy naprawdę walczyli są przeważnie temu przeciwni. Michnik czy Kuroń potrafili wybaczyć. Michnik broni Jaruzelskiego, a trzeci szereg pała żądzą zemsty i goni go do więzienia.
Andrzej Mleczko

Ograniczenie wolności wyczuwam na odległość, szybciej niż staje się to widoczne. Poczułam się zagrożona gdy usłyszałam w radio Giertycha, proponującego skazywanie kobiet na śmierć za to, że zaszły w ciążę. Bo czym innym jak nie wyrokiem śmierci, byłaby ustawa zabraniająca usunięcia ciąży zagrażającej życiu kobiety.
Manulea Gretkowska

Ludzie mówią mi oczywiście, że powinienem zostać ministrem zdrowia. Ale to niemożliwe. Dwa dni i przewracam się do góry nogami, bo nie wiem, jak załatwić potrzeby pielęgniarek, zorganizować codzienne życie szpitali i tak dalej.
Jerzy Owsiak

To ciągle ten sam Lech [Wałęsa]. W ogóle się nie zmienił. Zawsze uważał, że gdyby go słuchano, to wszystko byłoby najlepiej. On jest z Dostojewskiego, pełen sprzeczności. Mały i wielki. Nienawistny i wielkoduszny. Szczodry i chciwy. Tylko jego megalomania nie jest niczym równoważona.
Jarosław Kurski

joola | 2014-12-10

Ciekawe, różnorodne wspomnienia i opinie. Jedno przewija się prawie we wszystkich wypowiedziach: Kaczyńscy /teraz już jeden i to ten zjadliwszy/ są zagrożeniem dla zdrowia społecznego

Justyna | 2012-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Książka ciekawa aczkolwiek jak dla mnie nieco szablonowa. Nie są to bowiem rozmowy a typowa przepytywanki i do tego krążąca wokół tych samych zagadnień: wybory 4 czerwca, Kościół, media i pomnikowy Lech Wałęsa. Niemniej pozycja godna polecenia z racji udziału grona ważnych i znanych osób, które zawarły w niej swoje spostrzeżenia i poglądy.

Mateusz | 2013-02-25
Przeczytana: luty 2013

Zbiór opowieści dla lemingów, gdy czytamy uważnie to łatwo wychwycimy lewicowe poczucie wyższości płynące z wypowiedzi odpytywanych osób. Poglądy przez te osoby prezentowane to dobry materiał do analizy dominującego w "naszych elitach", kosmopolitycznego podejścia do świata.

Jailer | 2013-09-29

Nie podobają mi się te wywiady. Niczego ciekawego się nie dowiedziałam. Panowie dziennikarze się nie postarali, mam wrażenie jakby nie wydobyli całego potencjału z ludzi z którymi rozmawiali.

Łukasz Czechowski | 2011-09-22
Przeczytana: 28 września 2011

Przeczytałem, raczej w pamięć mi nie zapadnie. Wywiady jak wywiady, niektóre lepsze, inne gorsze. Trochę tak jakbym czytał wywiady z tygodników opinii.

Włóćzykij | 2016-10-10
ewkawa | 2016-03-23