Złote żniwa : rzecz o tym, co sie działo na obrzeżach zagłady Żydów

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1523-8
zagłada, Żydzi, Shoah, antysemityzm
literatura faktu
Ag2S

Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości. Nowa książka autora Strachu. Grupa polskich chłopów, a przed nimi stos ludzkich kości - porażające zdjęcie, które stało się pretekstem do napisania tej książki. Czego szukano w masowych grobach nieopodal byłego obozu w Treblince? Złotych zębów, biżuterii, pieniędzy? Autorzy Złotych żniw zadają pytania dotyczące ludzkiej chciwości. Od nas zależy,...

Wstrząsająca historia ludzkiej chciwości.

Nowa książka autora Strachu.

Autorzy Złotych żniw zadają pytania dotyczące ludzkiej chciwości.
Od nas zależy, czy i jak na nie odpowiemy.

Złote żniwa to esej historyczny Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross. Wybitni polscy intelektualiści zajmują się przemilczanym aspektem stosunków polsko-żydowskich w czasie drugiej wojny światowej. Zaskakuje odwaga, z jaką autorzy podchodzą do zasadniczego tematu książki: roli chciwości Polaków i innych narodowości wobec Żydów podczas Zagłady.

Esej porusza tematy drażliwe i bolesne: przejmowania żydowskiego mienia przez Polaków, współudziału w tym procederze polskich środowisk prawniczych czy granatowej policji. Autorzy opisują przerażającą sytuację Żydów na polskich wsiach, pytają o rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu zachowań wiernych. Nie stronią od ostrych moralnych i historycznych ocen, wyrazistego, bezpośredniego języka i nie ukrywają swoich emocji. Czyni to z lektury tej książki głębokie intelektualne i moralne przeżycie.

Złote żniwa będą największym wydarzeniem książkowym 2011 roku.

źródło opisu: Znak, 2011

źródło okładki: znak.com.pl

Witold Lisek | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Dziś chyba tylko Irena i Jan Tomasz Grossowie – jako jedyni na świecie – upierają się, że zamieszczona przez nich w książce „Złote żniwa" fotografia przedstawia kopaczy z Treblinki.
Faktycznie fotografia przedstawia ludzi którzy zostali zwerbowani do porządkowania terenu -a nie jak na siłę chcą Grossowie kopacze złapani na gorącym uczynku.
Chociaż kopacze występowali wokól wszystkich obozów aż do lat 70-tych

Intelektualny i historyczny manipulator
Polakożerca
Podła pozycja- jako odtrutkę polecam Czarnego Ptasiora Joanny Siedleckiej jakże inny obraz polskiej wsi w czasie II woj- stworzony na podstawie bezpośrednich rozmów z świadkami historii ,a nie na podstawie jakiś zapisków i notatek poddanym potem uogólnieniu.
O sytuacji Zydów na wsi polskiej podczas II woj.św posiadam własne zdanie wyrobione na podstawie bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń,a w szczególności opowieści mojego własnego dziadka -Antoni Ślęzak (1908-1980).
Owszem zdarzali się i szantażyści,donosiciele,a...

Łukasz Kuć | 2011-03-19
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 19 marca 2011

Książka ta nie wnosi nic nowego do tego, co zostało już napisane, natomiast sposób prezentowania faktów i wyciągania z nich wniosków jest nie do przyjęcia. Autorzy - jak zwykle zresztą - przyjęli formę eseju, dlatego trudno zarzucić tej pracy, że nie spełnia wymogów dzieła naukowego - a nie spełnia, ponieważ jest to książka nierzetelna, tendencyjna, na wskroś subiektywna - zarówno w doborze źródeł jak i w ich interpretacji. Autorzy nawet nie próbowali przedstawić różnorodnych relacji, zaprezentowali tylko te negatywne, szkalujące Polaków i Kościół katolicki, nawet nie wspominając (zupełnie) o Polakach, którzy narażali (i często tracili) swoje życie dla ratowania Żydów.

Wojciech Gołębiewski | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

Jan Tomasz GROSS - "Złote żniwa"
współpraca: Irena GRUDZIŃSKA – GROSS
Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach Zagłady Żydów

RECENZJI NIE BĘDZIE, BO STAN GŁÓW POLAKÓW NIE POZWALA NA ŻADNĄ RACJONALNĄ WYMIANĘ POGLĄDÓW.
Już ocena siedmiu wybitnych książek prof. Grossa na LC jest wystarczająco wymowna: żadna nie przekroczyła 6,75, a ta tytułowa ma 5,78. Delikatnie to ujmując emocje wzięły górę nad rozumem. Słuszność moich rozważań potwierdza niemożliwa do podważenia marka wydawcy - ZNAK !!!! Chyba, że ktoś w swoim zacietrzewieniu opluje i to zasłużone KATOLICKIE wydawnictwo.

Ironia losu! Akurat dzisiaj, 17.03.2016 r., prezydent Duda, mąż Żydówki Kornhauser zapewnia, że my – Polacy w czasie II w. św. zachowaliśmy się godnie ratując życie wielu Żydom. Mówi to otwierając Muzeum im Ulmów. Czy prezydent Duda mówi to również w imieniu Włodzimierza Lesia, ...

Izabela | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Zanim zabrałam się za lekturę tej książki, przeczytałam i usłyszałam wiele zarzutów pod jej adresem, jak i pod adresem samego Pana Grossa. Że jest anty-Polakiem, że wszystko co zawarte w tej książce już było, że jego publikacje są jednotorowe i nieobiektywne...

Trafiłam na fragment wywiadu z autorem, na portalu Wirtualna Polska. Mówi on tak:

"Nie jątrzę, ale pokazuję prawdę o polskiej historii. Pisząc o ciemnych kartach, nie konstruuję obrazu wypaczonego, ale obraz, który był do tej pory wypaczony, dopełniam. Zachowania polegające na przeszkadzaniu Żydom w przeżyciu w realiach wojennych były znacznie bardziej rozpowszechnione wśród społeczeństwa polskiego, niż pomaganie im. To był główny nurt zdarzeń"

Bodźcem do napisania "Złotych żniw" stała się fotografia zamieszczona w Gazecie Wyborczej 8 stycznia 2008 roku, przedstawiająca chłopów w czasie żniw. Na pozór zwyczajna... kiedy się jednak bliżej przyjrzeć, zauważamy u stóp chłopów porozrzucane kości i czaszki. Druga rzecz,...

lapsus | 2011-11-20

Jeśli szukać by książek historycznych z tezą, to jest to dzieło wzorcowe. Na podstawie jednego zdjęcia wyciągnięty zostaje wniosek, że polscy chłopi, to cmentarne hieny, które wzbogaciły się na przekopywaniu zbiorowych mogił. Autorom nie wpada do głowy np. , że przedstawiona na fotografii ludność z okolic Treblinki, ci "kopacze", są pod kontrolą milicjantów, bo są zmuszeni do tej "pracy" - mnie przynajmniej takie skojarzenie się nasunęło. Są zatem "Złote żniwa" zbiorem najgorszych stereotypów o Polakach, które mają dowieść, że grabież i współuczestniczenie w mordach były normą, a akty humanitarne wyjątkami, potwierdzającymi regułę. Wszystko to ma być udowodnione przez pojedyncze przykłady i daleko idące wnioski z nich wyciągane. Dawno nie czytałem tak jednostronnej książki, której sposób obrazowania mogę porównać jedynie do propagandowych utworów z czasów PRL-u. Przypominam sobie opowiadanie Zofii Nałkowskiej "Przy torze kolejowym", które znajduje się w tomiku "Medaliony" - młoda...

leszek | 2011-03-04

Ta książka to zwykły paszkwil. Gross po prostu powtarza po innych autorach, i to co przepisze po innych opatruje jakimiś zawiesistymi komentarzami i wątpliwej wartości uogólnieniami.

Znacznie większą wartość mają publikacje autorów, po których Gross powtarza:

Barbara Engelking„ JEST TAKI PIEKNY SŁONECZNY DZIEŃ ... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–1945”

Jana Grabowski "JUDENJAGD. Polowanie na Żydów 1942-1945. Studium dziejów pewnego powiatu"

Autorzy sięgają do źródeł, dotychczas zaniedbywanych, zwłaszcza protokołów sądowych z tzw. "sierpniówek" i na tej podstawie rekonstruują przeszłość.

Książka Grabowskiego ma charakter naukowy, natomiast książka Engelking (autorka jest psychologiem) jest bardzo dobrze napisana, odtwarza ludzkie historie, pokazuje wydarzenia z punktu widzenia ukrywających się Zydów, stara się tych ludzi wydobyć z anonimowości.

==========================

Wystarczy zacytować fragment "Złotych Żniw":
---------
Analizując ikonografię zbrodni w...

Ela | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

Dziwna książka... Dzięki niej dowiedziałam się, że Hitler wywołał wojnę wyłącznie po to, by Polacy mogli mordować i okradać Żydów... Napisana jest w taki sposób, że zamiast wzbudzać współczucie dla ofar wywołuje - przynajmniej we mnie - jakiś cień antysemityzmu. Dziwna książka... Właściwie nie zbudziła we mnie żadnych emocji. We mnie, którą wzruszają nawet reklamy ;). Dziwna książka...

szczypiorek5 | 2011-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Gdyby tę książkę napisał ktoś inny, pewnie nie zostałaby zauważona przez tzw. elity dziennikarskie i nie wywołałaby burzy zanim się ukazała.
Myślę ,że wszyscy którzy interesują się historią i holokaustem , niczego nowego czy wstrząsającego się nie dowiedzą.
Książka jest esejem , którego przyczynkiem było zdjęcie z Gazety Wyborczej, otrzymane od mieszkańca okolic Treblinki.
Ale ta książka nie jest ani o tym zdjęciu, ani o Treblince.
Ta książka jest o tych którzy umknęli nazistom z getta,z transportu ale nie mieli dość szczęścia, pieniędzy,dobrego wyglądu, zaprzyjaźnionych sąsiadów. Mieli za to "pecha",że na swojej drodze spotkali być może przedwojennego endeka, niepiśmiennego chłopa ,który wierzył ,że Żydzi robią macę z krwi niemowląt albo miejskiego robotnika ,który w 1938 krzyczał "nasze ulice-wasze kamienice".
Ta książka jest o chciwości ,okrucieństwie ,wręcz bestialstwie.
I ono nie ma narodowości choć w tej książce jest głównie o okrutnych Polakach.
Nie ma się co oburzać na...

Delur | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, Sąsiedzi
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Szokująca, bardzo angażująca etycznie i moralnie książka: jak ja bym się zachował na miejscu więźnia, karnego żołnierza, biednego chłopa? Co bym zrobił, jako członek AK czy NZS gdybym miał zdecydować, czy opuszczone mieszkanie bogatego Żyda mają rozgrabić nazistowscy żołnierze czy polscy chciwi sąsiedzi?
O ile widzę wielką podłość w zajmowaniu majątku żydowskiego, tak nie do końca rozumiem obiekcje dotyczące grabieży rzeczy należących do pogrzebanych trupów niewynikające przecież z chrześcijańskiego poszanowania zmarłych i pojęcia profanacji; dlatego niniejszym oświadczam, że podzielam pogląd Sokratesa dotyczący ciała po śmierci i proszę wyrywać mi wszelkie złote zęby, moje kości rzucać psom a czaszką grać w piłkę, bo mój szkielet to przecież nie ja (ale tutaj problem jest taki, że umierający Żydzi przecież nie wydawali takiej zgody). Roi się tu od problemów etycznych i właśnie dlatego lektura jest mimo małej objętości długa, bo musimy sobie nieustannie odpowiadać na...

atti | 2011-03-15
Przeczytana: 15 marca 2011

Swoją opinię zacznę od odniesienia się do wypowiedzi osoby poniżej: przed użyciem "trudnych" słów radzę zajrzeć do słownika języka polskiego. Nazwanie książki Grossa "paszkwilem" jest równie trafione jak stwierdzenie, że Dmowski był liberałem.

Wprawdzie nie jestem w stanie polemizować, czy i jak wiele istnieje lepszych książek o tej tematyce od Złotych żniw (gdyż zwyczajnie problem eksterminacji Żydów nie leży w kręgu moich najbliższych zainteresowań), ale wiem, że akurat ta bardzo sprawnie przytacza najważniejsze teksty i wypowiedzi ludzi, którzy to przeżyli, widzieli i skonstatowali. Gross już na samym początku pisze, że ta książka nie wniesie nic nowego osobom, które mają wiedzę na temat i są zainteresowani problematyką. Złote żniwa to bardziej książka dla każdego, każdego Polaka i nie-Polaka, niż rozprawa naukowa. I dobrze, bo właśnie dzięki temu istotne kwestie są wprowadzane na rynek wydawniczy dostępny w każdym Empiku, dla Kowalskiego i Nowaka.

Czy nie o to chodzi, by...

Książkowe odkrycia roku 2011!

Czas na wspólne podsumowanie książkowych odkryć roku 2011. Literackie podsumowania roku publikują prawie wszystkie media, a to przecież Wy - Użytkownicy lubimyczytać.pl znacie się na książkach najlepiej :)!