Rudy, Alek, Zośka: Gawęda o bohaterach "Kamieni na szaniec"

Cykl: Wierna Rzeka Harcerstwa (tom 3)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Rudy, Alek, Zośka – to opowieść o losach Janka Bytnara – "Rudego”, Alka Dawidowskiego – „Alka”, Tadeusza Zawadzkiego – „Zośki”, bohaterów głośnej książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. Autorka zebrała wspomnienia najbliższych – Matki Rudego, Zdzisławy Bytnarowej, która nosiła piękne miano Matuli Polskich Harcerzy, sióstr, przyjaciół, towarzyszy broni, ukochanych dziewcząt....

Autorka zebrała wspomnienia najbliższych – Matki Rudego, Zdzisławy Bytnarowej, która nosiła piękne miano Matuli Polskich Harcerzy, sióstr, przyjaciół, towarzyszy broni, ukochanych dziewcząt. Przedstawia także wstrząsającą i wzruszającą, mądrą i piękną korespondencję Alka i jego Basi, zapis epistolarny, który jest ewenementem na skalę światową, listy Rudego i Zośki, notatki konspiracyjne Alka i setki zdjęć, ukazujących wszystkie barwy niezwykłego życia Tych, którzy wierni byli Braterstwu i Służbie. Książka odkrywcza, bogato udokumentowana, o wielkim ładunku emocji – literacki hołd oddany pokoleniu Polski Walczącej.

źródło opisu: http://www.wydawnictworytm.pl/

Najtrudniej pisać o książkach najważniejszych, a to jest właśnie taka książka. Od czasów pierwszej lektury Kamieni na szaniec (30 lat temu;) rozpoczęła się moja wielka fascynacja pokoleniem Kolumbów. A Wierna Rzeka Harcerstwa, cały cykl, nie tylko ten tom, należy do najpełniejszych, najciekawszych opracowań na ten temat. Pani Barbara Wachowicz w formie doskonałej gawędy przedstawia życie bohaterów tamtych lat, tych najbardziej znanych (Rudy, Alek, Zośka, Baczyński, Janek Rodowicz), ale i tych zapomnianych, a wartych pamięci (Maciek Bittner, Andrzej Malinowski, Lidka Daniszewska). Ogrom zebranych przez Panią Barbarę Wachowicz materiałów zadziwia i zasługuje na najwyższe uznanie, widać, że Autorka pasjonuje się tym tematem i naprawdę oddała mu serce. Pani Barbaro, dziękuję:)

Agnieszka | 2014-03-15
Przeczytana: 21 marca 2014

Ta książka to wspaniały zbiór wiadomości, ciekawostek i wspomnieć o słynnych bohaterach "Kamieni na Szaniec". Autorka w swej książce skupiła się jednak nie tylko na samych postaciach, ale również na ich rodzinach, miłościach, przyjaciołach, szkole. Cała książka pełna jest zdjęć z prywatnych zbiorów bliskich Janka Bytnara, Alka Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego.
Odejmuję jednak dwie gwiazdki, ponieważ autorka czasami pisze i "zachwyca się" niczym mała dziewczynka, a prawdziwa mnogość wykrzykników sugeruje nawet, że książka nie przeszła żadnej korekty. Jest to moje jedyne zastrzeżenie do tej pozycji.

czarna_maggie | 2014-10-05
Przeczytana: 04 października 2014

Książka nakreśla sylwetki bohaterów Małego Sabotażu. Pokazuje jakimi ludźmi byli, co kochali, opowiada o ich marzeniach. Ukazuje nie tylko herosów- bojowników o wolność, ale po prostu ludzi z krwi i kości, którzy musieli naprawdę ciężko nad sobą pracować by stać się tym kim byli.
Uczy nas pokory i zachęca do pokonania słabości. Stawia wspaniałych ludzi za wzór. Może być inspiracją do pracy nad własnym charakterem.
"Zaciśnij zęby, choć byś sam jeden miał zostać na świecie: stój mocno i twardo powtarzaj: Polak jestem!"

Teja Nyks | 2017-12-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2017

Wszystkim miłośnikom ,,Kamieni na szaniec" i nie tylko.
Jest to niesamowity zbiór dokumentów, listów. Dużo nieznanych wcześniej zdjęć, i mnóstwo wspomnień. Znajdujemy tam dobrze nam znane losy bohaterów lecz widziane przez ich bliskich, losy więźniów uwolnionych w akcji pod arsenałem, lecz także relacje ludzi, który po wielu latach opowiadają w tej książce o odbiciu Rudego.
Pani Barbara Wachowicz bardzo się postarała, i to widać. Jak można się dowiedzieć, ściągała tych ludzi nawet z za granicy, by ich opowieści zamieścić w swojej dość grubej książce.
Uważam tą książkę za niemal obowiązkową wszystkim tym, którzy są zainteresowani bliższym poznaniem bohaterów ,,kamieni na szaniec". Sama nie mogłam jej odłożyć, gdyż za każdym razem, gdy już miałam ją zamknąć pojawiała się ciekawość. Z przyjemnością tez czytałam relację Katody, który bardzo przyjaźnił się z rodziną mojej pani profesor, i który często (czasem razem z Anodą) ją odwiedzał.
Oceniam tę lekturę bardzo pozytywnie. Bardzo...

marynia | 2015-02-12

Piękna. Prawdziwa. Wzruszająca. Tymi trzema słowami można by określić tą książkę. Pokazuje nam to czego nie pokazały, albo pokazały za mało bo nie o tym są bo pisane były pod wpływem chwili, Kamienie na szaniec. Nagle widzimy nie tylko trzech legendarnych członków Szarych Szeregów, żołnierzy AK, ale trzech chłopaków którzy mieli rodziców, siostry, przyjaciół, dziewczyny. Trzech harcerzy. Dzięki tej książce ma się wrażenie że poznaje się ich osobiście. To piękny zbiór wspomnień tych, którzy ich znali, byli im bliscy. Wspomnień i emocji które nie wyblakły i nie zatarły się pomimo upływu lat. Książka pozwala sobie uświadomić, że byli tylko ludźmi, niezwykłymi, odważnymi, odpowiedzialnymi, młodymi ludźmi. To książka o nich , o ich walce marzeniach, strachu, rozpaczy ich bliskich. I o pamięci.

Natalia | 2012-12-24

Warto przeczytać. Warto poznać historię własnego kraju i ludzi, jacy w nim mieszkali. Ja jestem dumna z tego, że byli Polakami. Byli wielcy...
Nie jest to żadna fikcyjna książka opowiadająca pewną historię. Nie. Ale jest to jedna z najlepszych, jakie przeczytałam. Rudy, Alek i Zośka byli i będą moimi autorytetami, ludźmi których każdy powinien kojarzyć i darzyć ogromnym szacunkiem, ale w tych czasach to chyba niemożliwe. Młodzież się zmieniła. Takich ludzi jak oni - dzielnych, oddanych, zaufanych - jest zapewne niewiele. Teraz mało kto chce słuchać, bądź czytać o wojnie; ,,bo dawno się skończyła" , ,,bo to przeszłość" , ,,bo nigdy nie wróci". Aczkolwiek mnie te czasy interesują. A ta książka przybliżyła mi te 3 postacie, które bardzo cenię. Czytając ją nie mogę się powstrzymać od łez. Wiedząc, że to naprawdę się zdarzyło. To piekło na ziemi... Wracając do książki - jest przecudowna :)

czarna_87 | 2011-05-22

Bardzo dobrze napisana "gawęda" o trójce bohaterów "Kamieni...". Osobiście interesują mnie ich losy, nie tylko te opisane przez Kamińskiego. Dzięki tej książce poznałam ich niejako od osobistej strony, lepiej zrozumiałam ich światopoglądy, charaktery i krótkie, ale jakże bogate życie. Książka zawiera także osobiste zdjęcia chłopców i ich rodzin.

anaso | 2017-06-26

Przepiękna ballada o wspaniałym pokoleniu. Okraszona mnóstwem unikatowych zdjęć, niektórych zupełnie dla mnie nieznanych. Pani Barbara opowiada nie tylko o wielkiej trójce ale także o ludziach, których losy tak pięknie, a zarazem smutno splotły się z Alkiem, Rudym czy Zośką. Wreszcie jest sporo informacji o Słonecznym Chłopcu jak zwano Alka, a którego postać jest tak skąpo, wręcz po macoszemu ukazywana we wszystkich filmach. Warto nadmienić, że pani Barbara Wachowicz zadała sobie trudu by wniknąć w środowisko i wiele informacji ma z pierwszej ręki od bliskich i kolegów trojki bohaterów, a nie jak wielu autorów, którzy tworzą książki o podobnej tematyce na podstawie tego co znaleźli w internecie. Ale temat jest modny i dobrze się sprzedaje ;-)
I chociaż trochę mam do zarzucenia autorce, że używa zbyt dużej ilości ochów, achów i ogólnie zachwyca się nieco bezkrytycznie to i tak mnie lektura nie zawiodła. Nieraz zdarzyło mi się wzruszyć. Nieodżałowane pokolenie...

W tej książce znajdziemy dużo nieznanych zdjęć Alka, Rudego i Zośki, przeczytamy wspomnienia towarzyszy broni, ukochanych dziewcząt, matek..
To w tej książce znajdziemy fragmenty listów Alka do Jego Basi, wzruszające i mądre. Jeśli ktoś interesuje się losami młodzieży z "Kamieni na szaniec", niech zajrzy do tej książki. Nie raz się łezka zakręci w oku.

Joasia | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

książka Barbary Wachowicz zmusza do zatrzymania się i refleksji na temat własnego życia,ideałów...zestawienia Polski i Polaków sprzed 70 lat i współczesnych......