Przed kim uciekamy, Mamo?

Tłumaczenie: Marcin Błaszak
Wydawnictwo: Świat Książki
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?
978-83-247-1905-1
disturbia

Kim są: dziwna, nerwowa kobieta i jej piękna, może trzynastoletnia córka, jakby celowo ubierana tak, by wyglądać na młodszą? Z jakiego powodu muszą ciągle zmieniać kraje i hotele? Dlaczego podróżują bez bagażu, za każdym razem kupując ubrania i zabawki, które potem zostawiają? Jacy „oni” rzekomo je ścigają? Czego tak bardzo boi się jej matka? Co zdarzyło się w przeszłości? Wstrząsające studium...

Wstrząsające studium paranoi, wyobcowania i toksycznych stosunków matki z córką. Intrygująca forma: oto prosta, opowiedziana na dziecięcy sposób historia dziewczynki bezgranicznie wpatrzonej w ukochaną mamusię...

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Medellin | 2016-06-22
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Na początku książka mnie wręcz odrzucała, nie mogłem wejść w te chore relacje między matką i córką. Nie mogłem też strawić ich trybu życia. Dopiero potem powoli się wciągnąłem. Zaintrygowała mnie tytułowa tajemnica... ale jej rozwiązanie to nie moja bajka. Można raz przeczytać i nie wracać.

betina360 | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Dobry thiler psychologiczny.Szalona matka ogranicza swiat swojej 15 letniej corki tylko do swojej osoby wciaz widzi w niej male dziecko i wciaz ucieka z nia zmieniajac hotele.Az trudno uwierzyc ze 15 letnia dziewczyna moze byc tak uzalezniona od matki i tak naiwnie i slepo jej wierzyc.Ksiazka nie jest arcydzielem lecz ma ciekawe stadium psychiki ludzkiej.Warto przeczytac.

Nata-lia -_- | 2012-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Ta pozycja pozostanie w mojej głowie na naprawdę długo. Napisana po mistrzowsku. Historia toksycznej matki i córki bardzo mnie zainteresowała. Pomysł - rewelacja. Jedyny minus to niedopowiedzenia. Nawet po skończeniu książki nurtuje mnie mnóstwo pytań. Może tak miało być. Może to ja po prostu czegoś nie zrozumiałam. Całokształt dla mnie powalający.

Pami | 2012-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Książka opisuje relacje niezrównoważonej psychicznie matki i ślepo zapatrzonej w nią córki.

Dziewczyna pomimo swego wieku (około 15 lat) ubiera się jak kilkuletnie dziecko,daje sobą manipulować i robi to co matka powie.

Matka natomiast trochę momentami mnie przerażała, co nadawało jakby tej książce sens.

Reasumując - jak dla mnie książka nudna, a momentami wręcz miała sceny, które odtrącały mnie od czytania jej. Zostanie mi do niej niesmak na długie, długie lata.

Nikto | 2015-03-10
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Matka i córka.Wydawałoby się że powinny być '' blisko '' ,ale też mieć świadomość że są dwoma odrębnymi bytami.Pewnie w relacjach normalnej matki i normalnej córki tak właśnie jest .W tej książce matka nie jest '' normalna '' .Uważa że z córką jest jednością ,nawet '' Księżycową jednością '' .Dziewczyna nazywana przez niezrównoważoną kobietę '' Bambi '' ma około 15 - lat ,jest nastolatką .Mimo to matka ubiera ją w dziecinne sukienki w pastelowych kolorach i kupuje dziecięce zabawki.Niektórzy ,na przykład pracownicy hoteli w których zatrzymują się obie kobiety ,zastanawiają się czy ta kobieta ,która mieni się matką Bambi ,czasem jej nie uprowadziła,nie ukradła jakiejś innej matce.Dlaczego tak sądzą ? Ponieważ Bambi jest prześliczna ,zdaniem chłopca od basenu piękniejsza niż nie jedna modelka czy aktorka .Matka natomiast jest wysoka przeraźliwie chuda ,aż zapadnięta do środka,wiecznie kaszląca i poczerniała od palonych kilogramami papierosów.Kobiety przed czymś uciekają,ale tylko...

Joanna | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Dla mnie lektura wstrząsająca. Nie jest dynamiczna, nic nie jest wyjaśnione do końca... A jednak coś w tej książce jest. Lektura inna, niezwykła, mroczna. Takich książek nie lubię czytać często. Ale jest potrzebna. Zmusza do refleksji.
Pierwszy raz czytałam książkę tureckiego autora, byłam raczej sceptycznie nastawiona i jednak nie miałam racji. Poszukam innych książek tej autorki, ale lekturę będę dawkować.
Polecam tym czytelnikom, dla których książka to nie tylko zwykła, prosta rozrywka. To nie książka na lato, czytana na leżaku. Raczej na mroźne czy deszczowe dni...

zaczytana | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Ciężko mi zdefiniować to co czytałam. Trudno wziąźć w ramy językowe to co z tej książki wypływa.
Autorem jest młoda dziewczyna. Opisuje ona swoje relacje z matką, ich wspólne życie, ciągłe ucieczki. Przez to, że jest to opowieść dziecka ma się potrzebę pomocy tej dziewczynce. Czytałam to z mocno bijącym sercem. Wstrząsające jak można wykorzystać miłość dziecka, nieskazitelną, bezinteresowna miłość dla własnych chęci, własnych przekonań.
Uderzyły we mnie również relacje niektórych osób, które przewijają się w tej książce.
Czy tylko "Mamusia" jest zła?
Przeczytałam i nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Kto przeczyta niech sam sobie odpowie, znajdzie klucz do rozwiązania tej zagadki.
Polecam

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Głównym narratorem powieści jest 14 -letnia dziewczynka, której imię jest nie znane, a jej matka nazywa ją pieszczotliwie Bambi, ponieważ ich Biblią jest właśnie książka o jelonku Bambi. W pewnym sensie ta książka, to jakby inna wersja właśnie tej bajki dla dzieci, jest wiele odniesień, dużo cytatów i komentarzy, niewątpliwie autorka inspirowała się Bambim przy pisaniu tej powieści.

Książka opowiada o toksycznej miłości matki do córki i o ślepym zapatrzeniu córki w matkę. Matka traktuje swoją córkę jak 5-letne dziecko i ubiera ją jak małą dziewczynkę, dziewczynka wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko przez ubiór, ale również przez swoją wyjątkową urodę. Obie panie zachowują się bardzo dziwnie i podejrzanie, co podkreślają to inne napotkane przez nie osoby, które również wtrącają do fabuły swoje trzy grosze.

Obie panie ciągle przed czymś lub kimś uciekają, córka do końca nie rozumie o co chodzi, ale nie wolno jej zadawać pytań, bo to denerwuje matkę, matka natomiast ucieka...

Patty | 2014-06-28

Książka przedstawia prawie że toksyczne relacje matki z córką. Kobieta nie widzi świata poza swoją latoroślą i próbuje uchronić ją przed złem czającym się w pobliżu poprzez ucieczkę oraz monotonną zamianę hoteli. Z początku wszystko przychodzi im łatwo, jednakże z czasem pojawiają się nowe problemy, z którymi bohaterki będą musiały się zmagać.
Najbardziej podobał mi się klimat tej książki w jakim została ona zachowana. Narratorką była córka kobiety, aczkolwiek w powieści pałeczkę osoby opowiadającej przejęło także kilka innych postaci, o których wiemy naprawdę mało. Jedynie możemy poznać ich opinię na temat dwóch tajemniczych dam.
Książka może na początku wydać się dosyć dziwna, ale warto ją przeczytać. Brawa dla autorki, która pisząc w czasie teraźniejszym dodała jeszcze więcej tajemnic i zagadek. W końcu, co może wiedzieć mała dziewczynka na temat choroby psychicznej swojej matki?

Suza | 2012-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2012

krople-szczescia.blogspot.com/2012/11/p-magden-przed-kim-uciekamy-mamo.html

Jak możemy się dowiedzieć z okładki jest to "Thriller psychologiczny: sugestywne studium paranoi, wyobcowania i toksycznych stosunków matki z córką". Czy rzeczywiście? Jak najbardziej.

Głównymi bohaterkami są matka i córka. historię poznajemy przede wszystkim z perspektywy tej drugiej, więc została napisana z charakterystyczną dziecięcą naiwnością, choć według recepcjonistki ma ona około 14 lat. Dziewczynka wierzy, że jej matka jest doskonała, też chciałaby taka być. Pracownicy hotelu zgodnie twierdzą, że jest ona najpiękniejszą dziewczynką na świecie.

"Moja Mama jest bardzo zła na mamę Bambiego. Gdybyśmy ją gdzieś spotkały, albo natknęły się w jednym z hoteli na osobę podobną do niej, dostałaby za swoje. Aż tak nie lubi mamy Bambiego."

Gdy poznajemy ich losy z perspektywy osób trzecich czujemy, że oni już poznali zakończenie, jednak nie chcą nam go zdradzić. Mimo wszystko powoli dowiadujemy się coraz...