Bogowie Alabamy

Gods in Alabama
978-83-62343-35-5
bogowie, alabama
Ag2S

Arlene Fleet zawiera układ z Bogiem. Obiecuje, że skończy z rozwiązłym seksem i kłamstwami i opuści dom. W zamian Bóg ma sprawić, że ciało szkolnego gwiazdora drużyny futbolowej nigdy nie zostanie odnalezione. Z miasteczka na dalekiej prowincji w Alabamie wyjeżdża do Chicago. Mija dziesięć lat i spotyka swoją szkolną koleżankę. Arlene przeczuwa, ze Bóg zaczyna wycofywać się z umowy. Ponadto...

drużyny futbolowej nigdy nie zostanie odnalezione.

Z miasteczka na dalekiej prowincji w Alabamie wyjeżdża do Chicago. Mija dziesięć lat i spotyka swoją szkolną koleżankę. Arlene przeczuwa, ze Bóg zaczyna wycofywać się z umowy. Ponadto przyjaciel stawia jej ultimatum – albo przedstawi go swojej rodzinie, albo z nią zrywa. Do Alabamy jedzie przepełniona obawą, że zbrodnia z przeszłości wyjdzie na jaw.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Cassiel | 2011-08-03
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji

Krzątając się wieczorem po pokoju sięgnęłam do swojej mini biblioteczki w poszukiwaniu jakiejś ciekawej książki, która byłaby przepełniona tajemnicami i właśnie taką książką jest ''Bogowie Alabamy'' autorstwa Joshilyn Jackson. Po opisie już wiedziałam, że dobrze spędzę ten wieczór/noc na czytaniu tej powieści. I nie myliłam się..

Arlene Fleet jako nastolatka zawarła układ z Bogiem. Obiecała, że skończy z kłamstwami, seksem i opuści dom raz na zawsze. W zamian Bóg musi sprawić, aby ciało Jim'iego Beverly'ego nigdy nie zostało odnalezione. W pełni przekonana, że Bóg wykonał swoje zadanie, wyjeżdża do Chicago. Tam poznaje czarnego mężczyznę - Burra, w którym się zakochuje z wzajemnością. Po dziesięciu latach spotyka swoją koleżankę, która czekała na nią pod drzwiami jej mieszkania. Bohaterka uświadamia sobie, że Bóg zerwał ich umowę. Na dodatek jej chłopak chce, aby przedstawiła go swojej rodzinie, inaczej z nią zerwie. Przemyślawszy sobie to wszystko, Arlene wraca po dziesięciu...

Kasiag | 2016-03-16
Przeczytana: 23 lutego 2016

Moje pierwsze zetknięcie z autorką zaliczam do bardzo udanych.
Przyczyn jest bardzo dużo, ale główna to taka, że nie jest to książka przewidywalna. Wręcz przeciwnie.
W historię Arlene wchodzimy tak jakby od środka, a ponieważ to ona jest jej narratorką, dość wybiórczo. Niekiedy miałam wręcz poczucie lekkiego chaosu, ale jak się z czasem okazywało był to chaos kontrolowany i wynikający z charakteru Arlene.
Co do samej Arlene, to miałam początkowo mocno mieszane uczucia. Głównie dlatego, ze historia, którą przedstawia nie wydawała się jednoznaczna, a poprzez to niezrozumiałe były dla mnie motywy, którymi kierowała się robiąc to, co zrobiła. Ale, jak to zwykle w takich przypadkach bywa, cierpliwość została nagrodzona i doczekałam się w pełni satysfakcjonującego zakończenia, po drodze doznając kilku zaskoczeń, poznając wiele barwnych postaci i upajając się specyficznym klimatem południa. Całość jest nim mocno przesycona.
Dla mnie był do kolejny z wielu plusów.
Bardzo mi odpowiadał...

antonyh | 2014-07-13

Czasem, gdy mam coś w kieszeni i dotykam tego palcami wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Podobnie jest ze sprawami, które teraz wydają nam się odległe i małe, kiedyś prowadziły do wielkich dramatów. Lena wyolbrzymia duchy przeszłości. Ucieka przed nimi, jednak one dopadają ją w Chicago w postaci słodkiej i eterycznej Rose-Pop. Postanawia się z nią zmierzyć wracając do rodzinnej Alabamy. I wtedy okazuję się, że rzecz w kieszeni nie jest wcale taka wielka, a na dodatek wcale nie należy do niej.
Gorąco polecam, czyta się jednym tchem.

Paulina Wilkowska | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Ciekawa historia, dużo humoru, przyjazny lekki język, i zaskakujące zakończenie.

Lekka prosta i przyjemna.
Polecam ;)

Natula | 2012-02-23
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

„Alabama ma swoich Bogów: jacka daniel'sa, gwiazdorów szkolnych drużyn futbolowych, pikapa i wielkie cycki, jak również Jezusa.”
Tak zaczyna się pierwszy rozdział intrygującej powieści „Bogowie Alabamy” Joshilyn Jackson. Początek książki jest bardzo frapujący, z niepokojem zastanawiamy się co może nas czekać dalej skoro już na stracie, mamy niezły orzech do zgryzienia.

Arlene, zdrobniale nazywana przez swojego chłopka Leną, wiele lat temu złożyła obietnicę Bogu, że nie będzie kłamać, cudzołożyć i że nigdy nie wróci do rodzinnego Posett w stanie Alabama, jeśli ten sprawi że ciało Jima Beverly'ego - gwiazdora drużyny futbolowej, będącego obiektem westchnień wszystkich miejscowych dziewcząt – nigdy nie zostanie odnalezione. W stanie spokoju i nawrócenia, udało jej się przetrwać dziesięć lat, niestety pewnego dnia przed drzwiami jej domu, pojawia się Rose Mea - złe wspomnienie sprzed lat i wtedy wszystko się zmienia. Lena nie ma wyjścia, żeby ochronić tajemnicę i ludzi których kocha...

ewa | 2017-05-13

Arlene Fleet zaczyna swoją opowieść, wymieniając tytułowe bóstwa: "gwiazdorzy szkolnych drużyn futbolowych, półciężarówki i wielkie cycki, jak również Jezus". Pierwszego z bogów zostawia martwego w rodzinnym miasteczku, a ostatniemu oddaje serce, chcąc rozpocząć nowe życie. Zawiera układ z Bogiem, przyrzekając, że skończy z cudzołóstwem i kłamstwem oraz opuści dom, jeżeli nikt nie znajdzie ciała. Z zabitego dechami rodzinnego miasteczka w Alabamie dziewczyna wyjeżdża do Chicago.
Po dziesięciu latach Arlene przeczuwa, że Bóg wycofał się z umowy, wraca na Południe, by przedstawić rodzinie czarnoskórego narzeczonego. W rodzinne strony dziewczyna jednak jedzie przepełniona obawą, że zbrodnia sprzed lat wyjdzie na jaw.

W zasadzie blurb opowiada całą fabułę książki.Już na pierwszych stronach dowiadujemy się co się stało i kogo zabiła Arlene,nieznane pozostają tylko jej motywy.Podobnie jak w książce Oszukać przeznaczenie fabuła nie jest ciągła,przerywają ja częste retrospekcje,które...

Yumeka | 2012-06-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Z dziwnym żalem kończyłam lekturę.
Nie wiem, czy kiedykolwiek wcześniej tak zżyłam się z bohaterami, żeby poszkodować moment, w którym muszę się z nimi rozstać.
Życie Leny naprawdę mnie wciągnęło. Było barwne, a zachowanie kobiety budziło we mnie swoistą sympatię i raczej pozytywne emocje. Potrafiłam zrozumieć nawet jej postawę wobec chłopaków, w szkole. Choć tego typu charaktery mogą bardzo silnie odrzucić, przez co jest to zarówno najmocniejszy jak i najsłabszy punkt książki. Zwłaszcza, że motyw kryminalny, choć się przewija przez całą książkę i jest jej bazą, to zaznaczony jest wbrew pozorom bardzo subtelnie, a więź, jaką stara się stworzyć autorka między czytelnikiem a Leną jest tak silna, że naprawdę jest się w stanie uwierzyć we wszystko, byle tylko Lena okazała się niewinna.
Co istotne: nie ma tu policji. Facet Leny jest prawnikiem. Nie chciałabym wam tu zdradzać zakończenia (jak on zareaguje na wieść, że Lena popełniła morderstwo? - o ile mu o tym powie), ale serio, choć...

MiejskaLegenda | 2013-08-03
Przeczytana: wrzesień 2012

http://miejskalegenda.blogspot.com/2012/09/bogowie-alabamy-i-ostatni-harem.html "Alabama ma swoich bogów: jack'a daniels'a, gwiazdorów szkolnych drużyn futbolowych, pikapy i wielkie cycki, jak również Jezusa" - tak Jackson Joshilyn zaczyna swoją powieść. Główna bohaterka historii Arlene Flet ma dość osobliwe relacje z tytułowym bóstwami - morduje pierwsze z nich, a z ostatnim zawiera umowę której solidnie przestrzega przez wiele lat: zachowa celibat, będzie stuprocentowo prawdomówna i nie wróci do rodzinnego miasteczka w Alabamie, w którym pozostawiła ciało chłopaka. W zamian ma dostać tylko jedno - nikt nie odnajdzie zwłok. Po dekadzie względnie spokojnego życia w Chicago nieoczekiwanie przeszłość wraca, a Arlene zaczyna podejrzewać, że jedna ze stron zaczyna wycofywać się z umowy. Postawiona w obliczu kilku nieodwołalnych faktów postanawia wrócić na południe aby przedstawić rodzinie czarnoskórego narzeczonego i sprawdzić, czy jej sekret nadal jest bezpieczny. Pasjonująca,...

Mad | 2013-08-05
Przeczytana: 24 lipca 2013

Książka napisana dobrze, czyta się szybko i przyjemnie. Niestety sama fabułą nie porywa. Dość prosta i banalna historia z morderstwem w tle. Raczej nic co pozostanie na długo w pamięci. Niemniej jednak jak wspomniałem całość bardzo dobrze napisana, więc książka idealnie nadaje się jako lżejszy przerywnik przed poważniejszymi pozycjami.

Gabi145 | 2013-03-05
Przeczytana: 04 marca 2013

Ta książka leżała u mnie na półce już jakiś czas, ale nie miałam weny, żeby ją zacząć czytać. Jak już zaczęłam to muszę powiedzieć, że miło byłam zaskoczona. Naprawdę dobre postaci, nie wyidealizowane, trochę dobre trochę złe. Po prostu ciekawe. Dobre,interesujące zakończenie. Polecam.