Piąta zima magnetyzera

Magnetisörens femte vinter
83-85189-12-2
literatura szwedzka,
Gantu_mn

Książka przedstawia dzieje lekarza - cudotwórcy - szarlatana Fredricha Meisnera, który wykorzystywał swą uzdrawiającą moc pod koniec XVIII wieku w Niemczech. Akcja powieści to przede wszystkim fascynujący opis zabiegów magnetyzera, pokazów leczenia za pomocą dotknięć, które samemu Meisnerowi "wydają się odstręczającymi grymasami, którym nikt rozsądny nie może dać wiary". Obok tego prawie sensacyjnego wątku można także śledzić rozważania autora powieści o tym, skąd u ludzi bierze się potrzeba irracjonalizmu, wiary w zjawiska nadzwyczajne, w cudotwórczą moc niektórych jednostek.

źródło opisu: Agencja Reporter, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

FromNorwayWithLove | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Literacka rekonstrukcja wydarzeń z końca XVIII dotyczących życia Meisnera, człowieka posługującego się polem magnetycznym do leczenia ludzi.
Tekst podzielony został na 19 części, z których najdłuższa jest pierwsza; końcowe zaś liczą zaledwie kilka stron. Pierwsza część różni się od pozostałych także pod innymi względami. Narracja w niej jest pierwszoosobowa i prowadzona przez głównego bohatera książki, Meisnera. Opisane są w nich koleje jego ucieczki z miasta i ukrywanie się.
W kolejnych częściach narracja przekazana jest autorowi pamiętnika, w którym zostały udokumentowane praktyki Meisnera.

Książka średnia. Narracja jest nudna, ale pewne fragmenty zdradzają talent autora. Mimo że nie jest to P.O. Enquist jakiego znamy z chociażby "Ostatniej wizyty..." to w tekście da się już zauważyć fragmenty, z których pobłyskuje geniusz. To pobudziło mnie do refleksji nad tym, jak długo ład i piękno dojrzewać muszą w człowieku, zanim w pełni wybrzmią w jego dziełach...

Big_Bang | 2012-01-07
Przeczytana: 2011 rok

Niesamowita książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jeżeli zastanawia was fenomen popularności Kaszpirowskiego i wszelkich jemu podobnych "bioenergoobmacywaczy" koniecznie przeczytajcie tę książkę.
Szarlatan czy cudotwórca? Nauka czy wiara? Czy wiara czyni cuda? Czy "cuda" sprawiają, że wierzymy? Odpowiedzcie sobie sami.

cerata | 2015-09-02
koczowniczka | 2015-08-22