Den abne dor
Otwarte, drzwi
Agnieszka

Latem 1954 roku grupa młodych Duńczyków wyjeżdża do Szwecji, żeby obejrzeć ostatnie całkowite zaćmienie słońca w Skandynawii w tym stuleciu. W czasie ich pobytu w Smalandzie znika bez śladu interesująca i piękna studentka medycyny, Frida. Nigdy nie zostaje odnaleziona - żywa ani martwa. Ponad czterdzieści lat później jeden z uczestników wycieczki wysyła listy do koleżanek i kolegów, prosząc ich o pomoc w rozszyfrowaniu dawnej zagadki. Otrzymuje dziewięć relacji o trzech dobach spędzonych przez grupkę młodzieży w Szwecji, dziewięć różnych interpretacji tych samych wydarzeń. Czy były mu one rzeczywiście potrzebne, by poznać prawdę?

LelandLester | 2015-03-18

Z końcem czerwca kilkanaścioro młodych ludzi wyjeżdża do Szwecji, żeby obejrzeć całkowite zaćmienie Słońca. Inicjatorem wyprawy jest najmłodszy z nich, astronom-amator imieniem Allan. W ciągu trzydniowego pobytu znika jedna z uczestniczek – dziewczyna o imieniu Frida. Brak śladów, brak ciała, brak wyjaśnień. Mijają 42 lata i sprawa odżywa… Dostajesz list od Allana, i ja dostałem. I Ty też.

To kryminał – od początku mamy zagadkę do rozwikłania. Co z ta Fridą; żyje- uciekła, nie żyje – nie uciekła? Wszystko jest możliwe. Bardzo ciekawa kompozycja, gdyż składa się z listów Allana oraz jego dawnych znajomych (ale nie tylko z listów). Zostały ułożone w przemyślany sposób - każdy kolejny wnosi jakąś informację potrzebną do rozwikłania zagadki.

Kim jest osoba, która się nie podpisała? Czy aby na pewno wiemy, kto to zrobił? Czy aby na pewno wiemy, kto był głównym bohaterem?

Piszący te listy...

katiusza | 2014-10-18
Przeczytana: 27 września 2014

Intrygująca, wciągająca, każdy list zbliża nas do zgłębienia tajemnicy Fridy, jesteśmy coraz bliżej i bliżej, i w końcu... ;) pozostawia niedosyt.
A główną bohaterkę można śmiało przyrównać do Laury Palmer z "Miasteczka Twin Peaks" - obie fascynujące i mroczne. Zachęcam wszystkich gorąco do lektury tej niewielkiej książeczki!

Pola | 2014-11-30

"Otwarte drzwi" to historia o złu i o pamięci. Opowieść, w której nie wszystko jest zupełnie jasne - tak jak motywy, które kierowały Allanem, piszącym listy po ponad 40 latach od tajemniczych wydarzeń w Szwecji. Czy naprawdę chciał się czegoś dowiedzieć? I czy dziennik Fridy, pojawiający się nieoczekiwanie, po kilkudziesięciu latach, jak kometa, cokolwiek wyjaśnia?

Więcej: http://zaginamrogi.pl/otwarte-drzwi/

Na półkach: Przeczytane, Lit. piękna
ela152 | 2016-03-31
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Nie znacie, to przeczytajcie

Spróbuję powalczyć o czytelniczą uwagę dla pięciu z moich ulubionych powieści, których wspólnym mianownikiem jest przynależność do kategorii, którą można określić jako „najlepsze z zapomnianych”. Każdą z nich przeczytałem kilka razy, na przestrzeni wielu lat, więc na pewno nie jest to pochopny wybór.