Den abne dor
Otwarte, drzwi
Agnieszka

Latem 1954 roku grupa młodych Duńczyków wyjeżdża do Szwecji, żeby obejrzeć ostatnie całkowite zaćmienie słońca w Skandynawii w tym stuleciu. W czasie ich pobytu w Smalandzie znika bez śladu interesująca i piękna studentka medycyny, Frida. Nigdy nie zostaje odnaleziona - żywa ani martwa. Ponad czterdzieści lat później jeden z uczestników wycieczki wysyła listy do koleżanek i kolegów, prosząc ich o pomoc w rozszyfrowaniu dawnej zagadki. Otrzymuje dziewięć relacji o trzech dobach spędzonych przez grupkę młodzieży w Szwecji, dziewięć różnych interpretacji tych samych wydarzeń. Czy były mu one rzeczywiście potrzebne, by poznać prawdę?

LelandLester | 2015-03-18

Z końcem czerwca kilkanaścioro młodych ludzi wyjeżdża do Szwecji, żeby obejrzeć całkowite zaćmienie słońca. Inicjatorem wyprawy jest najmłodszy z nich, astronom-amator imieniem Allan. W ciągu trzydniowego pobytu znika jedna z nich – dziewczyna o imieniu Frida. Brak śladów, brak ciała, brak wyjaśnień.

Mijają 42 lata i sprawa odżywa…

Dostajesz list od Allana, i ja dostałem. I Ty też.

Bardzo ciekawa kompozycja składająca się z listów Allana oraz jego dawnych znajomych (ale nie tylko z listów). Zostały ułożone w przemyślany sposób - każdy kolejny wnosi jakąś informację potrzebną do rozwikłania zagadki.
Wiele rzeczy mimo tego, że jeśli kogoś zainteresowała forma i treść książki, i wnikliwie czytał, jednak umyka, o czym możemy się przekonać pod koniec, składając pojedyncze puzzle w całość.

Kim jest osoba, która się nie podpisała? Czy aby na pewno wiemy, kto to zrobił? ...

katiusza | 2014-10-18
Przeczytana: 27 września 2014

Intrygująca, wciągająca, każdy list zbliża nas do zgłębienia tajemnicy Fridy, jesteśmy coraz bliżej i bliżej, i w końcu... ;) pozostawia niedosyt.
A główną bohaterkę można śmiało przyrównać do Laury Palmer z "Miasteczka Twin Peaks" - obie fascynujące i mroczne. Zachęcam wszystkich gorąco do lektury tej niewielkiej książeczki!

Pola | 2014-11-30

"Otwarte drzwi" to historia o złu i o pamięci. Opowieść, w której nie wszystko jest zupełnie jasne - tak jak motywy, które kierowały Allanem, piszącym listy po ponad 40 latach od tajemniczych wydarzeń w Szwecji. Czy naprawdę chciał się czegoś dowiedzieć? I czy dziennik Fridy, pojawiający się nieoczekiwanie, po kilkudziesięciu latach, jak kometa, cokolwiek wyjaśnia?

Więcej: http://zaginamrogi.pl/otwarte-drzwi/

Sonka | 2016-02-27
Marit | 2016-02-14
Przeczytana: 2016 rok
Nie znacie, to przeczytajcie

Spróbuję powalczyć o czytelniczą uwagę dla pięciu z moich ulubionych powieści, których wspólnym mianownikiem jest przynależność do kategorii, którą można określić jako „najlepsze z zapomnianych”. Każdą z nich przeczytałem kilka razy, na przestrzeni wielu lat, więc na pewno nie jest to pochopny wybór.