Wizyta królewskiego konsyliarza

Seria: Literatura skandynawska
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Livläkarens besök
literatura szwedzka

W 1768 r. niemiecki lekarz Struensee zostaje nadwornym konsyliarzem duńskiego króla Christiana VII, który coraz częściej zdradza objawy szaleństwa. Struensee w krótkim czasie pozyskuje sobie całkowite zaufanie monarchy i staje się rzeczywistym władcą Danii. Usiłuje reformować monarchię w duchu Oświecenia. Początkowo reformy przebiegają pomyślnie, nie są jednak na rękę arystokracji. Pretekstu do zamachu stanu może dostarczyć romans Struenseego z Królową.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

FromNorwayWithLove | 2011-04-27
Przeczytana: 2010 rok

Żyli tak dawno temu, że wydaje się, że nigdy nie żyli naprawdę. - To przestaje być prawdą gdy ludziom sprzed wieków oddamy ich emocjonalność i fizjologię. To zrobił Enquist; nie tylko starł z nich kurz ale i zwrócił im ciała. My, współcześni, mamy z tego nadzieję, że i nasze życie nie przejdzie do historii jako monumentalne, portretowe. Że ktoś będzie wiedział o naszym człowieczeństwie. Bo innego życia nie mamy. Image nie jest życiem. Obraz czy zapis dźwięku nie jest życiem. To, co czujemy wewnątrz klatki piersiowej, głowy czy brzucha kiedy okoliczności naszego życia burzą mozolnie budowaną równowagę - jest życiem. Enquist to wie, ja to wiem a inni niech się dowiedzą.

MariannaJ | 2016-01-13
Przeczytana: 14 listopada 2015

Intrygująca powieść historyczna, opisująca wydarzenia na duńskim dworze królewskim w drugiej połowie XVIII wieku, za czasów panowania króla Chrystiana VII. Jego nadwornym konsyliarzem zostaje niemiecki lekarz, Johann Struensee. Jako że król coraz głębiej pogrąża się w szaleństwie, Struensee stopniowo zaczyna przejmować władzę... Jest to fascynujące studium władzy, pożądania, miłości, człowieczeństwa w ogóle. Świetnie pokazuje realia dworskie i normy społeczne tamtych czasów. Bardzo satysfakcjonująca i ciekawa lektura, napisana pięknym językiem.

Ewusia221 | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015

Ja tą książkę przesłuchałam "na rowerze". Jestem związana z Danią poprzez moje wnuki , które się tam urodziły. Pięknie napisana, dobrze czytana. Fragment historii panowania Chrystiana VII a włściwie głównym bohaterem jest jego lekarz. Pokazano w tej książce jak ważne jest wychowanie dziecka. Przeraziły mnie "metody" wychowawcze stosowane wobec młodego króla - dziecka : ośmieszanie, poniżanie. Czyta się tą książkę jak ciekawy reportaż o życiu w tamtych czasach

Magdalena Rz | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Otrzymana władza, nawet jeśli jej się nie pragnęło, pociąga. A do tego namietność i nieosiągalna kobieta tworzą ponadczasową opowieść, o tym że to może być "śmiertelny koktajl". Świetna książka, nie czyta się jej jednym tchem, bowiem narracja toczy się wolno.

| 2012-03-09
Przeczytana: 02 marca 2012

Nieco irytujący, pełen powtórzeń styl. Brak egzaltacji, która odstraszyła mnie od "Opowieści o Blanche i Marie". Da się czytać.

Mlg | 2016-06-21
McDusia | 2015-12-03