Cień Niedźwiedzia

Tłumaczenie: Gabriela Pindur
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Współczesna baśń". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
The Shadow of the Bear. A Fairy Tale Retold
Edyta

Pierwsza z trzech powieści Reginy Doman, które ukażą się nakładem Księgarni św. Jacka. Akcja powieści dzieje się w Nowym Jorku. Na progu spokojnego domu dwóch sióstr, Blanche i Rose, oraz ich matki, wdowy, staje pewnego zimowego wieczora tajemniczy młody mężczyzna. Pozwalają mu wejść do środka, mimo że nie wyjawia im swego prawdziwego imienia ani nie mówi, kim naprawdę jest. Przedstawia...

Akcja powieści dzieje się w Nowym Jorku. Na progu spokojnego domu dwóch sióstr, Blanche i Rose, oraz ich matki, wdowy, staje pewnego zimowego wieczora tajemniczy młody mężczyzna. Pozwalają mu wejść do środka, mimo że nie wyjawia im swego prawdziwego imienia ani nie mówi, kim naprawdę jest. Przedstawia się jako „Niedźwiedź” i wygląda na kogoś, kto dobrze zna ciemne zaułki Nowego Jorku i jego mroczne tajemnice. A jednak wpuszczają go do swego bezpiecznego świata i od tej chwili staje się ich przyjacielem, opiekunem i wiernym towarzyszem. Nie przypuszczają nawet, że ta przyjaźń może kosztować je kiedyś… życie.

Cień Niedźwiedzia to pierwsza część trylogii Reginy Doman, w której poznajemy czworo głównych bohaterów: Blanche, Rose, Beara i Fisha – jeszcze jako nastolatków. Ich losy niespodziewanie splotły się ze sobą i równie niespodziewanie się potoczą. Mimo swego młodego wieku, wszyscy oni są ludźmi, którzy wiele w życiu stracili i żadne z nich nie jest do końca tym, kim na początku się wydaje. Każde na swój sposób zmaga się z przeszłością, od której nie może się uwolnić (ten wątek będzie obecny na kartach wszystkich trzech części powieści). Jak to w Nowym Jorku, są tu i narkotyki, i zagadkowe morderstwo, i porwanie, i tajemniczy kolekcjoner…

Tajemniczość otacza zresztą wszystkich bohaterów i obecna jest na kartach całej książki. W pełną napięcia i niespodziewanych zwrotów akcję autorka wplata niezwykle umiejętnie i dyskretnie przekaz wartości, które w dzisiejszym świecie są coraz mniej popularne i coraz bardziej zapomniane i niemodne. Lektura książki zmusza do refleksji, iż pewne wartości nie mogą przestać obowiązywać nawet w rozpędzonym i zapatrzonym w siebie świecie dwudziestego pierwszego wieku, bo wtedy człowiek zaczyna pogrążać się w chaosie i ostatecznie gubi samego siebie. Tak właśnie dzieje się z negatywnymi bohaterami książki.

Nie ma tu jednak prostych, płytkich odpowiedzi. Są natomiast doskonale przedstawione meandry ludzkich losów, trudnych wyborów i duchowych dylematów… Bohaterowie zmagają się z takimi problemami jak śmierć bliskiej osoby, brak zrozumienia, fałszywe oskarżenia, odrzucenie, przemoc, narkotyki, zbrodnia, miłość… Stają w obronie prawdy, czystości i innych pięknych wartości, narażając przy tym niejednokrotnie własne życie.

Nowy Jork z powieści Reginy Doman staje się dla czytelnika zadziwiająco bliskim i znajomym obrazem świata, w którym on sam żyje.

Nie sposób nie polubić i nie zżyć się z sympatycznymi bohaterami pierwszej części trylogii. Pocieszające jest to, że nie trzeba się z nimi rozstawać wraz z zamknięciem książki, bo w przygotowaniu są dwie kolejne książki opowiadające o ich dalszych losach – jeszcze bardziej zawiłych, niespodziewanych, niebezpiecznych i niezwykłych.

Dodatkową atrakcją pisarstwa Reginy Doman jest fakt, że czerpie ona inspirację z baśni braci Grimm. Książka Cień Niedźwiedzia oparta jest na motywach mało znanej baśni Białośnieżka i Różyczka. Znajomość baśni nie jest jednak konieczna do właściwego odbioru książki. Żyje ona bowiem własnym życiem i nie ma w niej prostych i bezpośrednich analogii do baśniowych wydarzeń i postaci. Niemniej znajomość baśni może dostarczyć czytelnikowi dodatkowej przyjemności, bowiem do emocji, jakie zapewnia sama lektura książki, dochodzą jeszcze te, które wynikają z szukania punktów wspólnych oraz bliższych i dalszych odniesień.

źródło opisu: Księgarnia św. Jacka, 2010

źródło okładki: http://www.ksj.pl

teri | 2013-03-29
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2013

Rzadko to robie,ale musze przyznac,ze ksiazka jest pieknie wydana przez Ksiegarnie Sw.Jacka w Katowicach.I na tym,koncza sie moje zachwyty.Owszem,jest ciekawa i napisana calkiem dobrze.Ale to tylko mila opowiastka o dwoch nastoletnich siostrach i chlopaku,nazywanym niedzwiedziem.Mamy watek kryminalny i milosny,walke dobra ze zlem.I odniesienie do basni braci Grimm.Mysle jednak,ze tutaj sie zatrzymam i nie bede szukala dwoch nastepnych czesci.Cosi è cosi...

ceylonka | 2011-06-25
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Urocza opowieść. Dokładnie tak można ją określić - urocza.
Nazwana "Współczesną baśnią", faktycznie nią jest. Trochę nierealna, trochę zbyt cukierkowa, ale takie są baśnie.

Amerykańska szkoła, typowe problemy amerykańskich nastolatek, przemoc, znęcanie...Zupełnie jakby oglądało się amerykański film o amerykańskiej młodzieży - z happy endem, przewidywalna, może nie porywa jak większość powieści, ale zaciekawia.

Oryginalność, czy może bardziej - nierealność postaci sprawia, że chętnie sięgnę po kolejny tom...

disturbia | 2011-06-23
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Książka do przeczytania w jeden dzień. Początek całkiem ciekawy, intrygujący, ale koniec zbyt "cukierkowy" jak dla mnie. Mimo to chętnie przeczytam dalsze części, bo główni bohaterowie - bracia - wzbudzili moją sympatię.

julia1998 | 2012-07-14

Powieść oparta na baśni braci Grimm, która wspaniale z nią współgra. Jest to jedna z książek których mimo wszystko się nie zapomina, budziła we mnie pewny respekt. Była inna niż wszystkie, które do tej pory przeczytałam.

Asik92 | 2013-01-01
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Nawet ciekawy początek. Nie bardzo pasowała mi akcja jak na "wzorowaną" na bajce, ale może dlatego, że nie znałam wczesniej historii Różyczki i tej drugiej.

Natalia | 2015-04-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Przeczytałam jednym tchem. Akcja trzyma w napięciu aż do samego końca. Szczególnie podobało mi się nawiązanie do baśni braci Grimm.

Łukasz | 2015-05-09
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Książka Cień Niedźwiedzia Opowiadająca Losy Sióstr Blanche oraz Rose które poznają Niedźwiedzia . Chłopaka o .... Książkę warto przeczytać z uwagi na fakt iż ile warta jest prawda . Jaką cenę płaci się za ujawnienie prawdy . Doskonale ten aspekt przedstawiony jest w Losach dwóch sióstr i chłopaka. Pozdrawiam zachęcam do czytania .

nihonka | 2011-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2011

przeczytałam po rekomendacji bibliotekarki nie do końca leży w moich klimatach,ale może się spodobać innym czytelnikom sam pomysł przeniesienia baśni we współczesne realia nader interesujący

robak | 2015-12-03
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Warta Uwagi powieść , początek trochę nudny , zaś końcówka pełna dynamiki :)

luna | 2016-04-28