Tako rzecze... Lem

Okładka książki Tako rzecze... Lem
Stanisław BereśStanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
576 str. 9 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
576
Czas czytania
9 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8308032451
Tagi:
fantastyka pisarze publicystyka
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
70 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1534
236

Na półkach: , , , ,

Rozmowy ze Stanisławem Lemem prowadzone od lat 80. XX w. po lata 10. wieku XXI. Zadający pytania starał się dotrzymywać intelektualnego kroku Lemowi, a nie było to takie proste. Poruszone zostały przeróżne tematy, od medycznych inspiracji pisarza (studiował medycynę), przez specyfikę amerykańskiego rynku wydawniczego, ulubione książki własnego i cudzego autorstwa, po zagładę ludzkości wskutek utraty kontroli nad rozwojem technologii i nadmiaru informacji.

Lem jest oczytany (banał),niespecjalnie zainteresowany seksem, wkurzony, perorujący, wściekający się, podniecający się (omawianym zagadnieniem rzecz jasna; patrz cecha wymieniona w drugiej kolejności) i werbalnie brutalny. Ponadto jest domatorem, pesymistą i mizantropem. Jeśli chodzi o to ostatnie, w mizantropii Lema, i o ile można dokonać takiej klasyfikacji, osobną półeczkę zajmowała umiarkowana mizoginia. Pisarz był z gatunku tych, co to nie bardzo zastanawiają się, a w związku z tym nie orientują się, kim jest kobieta, wiedzą że żyje, mówi, chodzi, ale jak właściwie funkcjonuje? słowem, patrzą, a nie widzą; stąd być może w jego powieściach schematyczne postaci kobiece, jakby je kto kleił do papieru i okrawał nacinarką. Lem to też konserwatysta, który nie popadł w fundamentalizm. Nie pozwalała mu na to wiedza z zakresu biologii człowieka, ewolucji i fizyki kwantowej. Dla Lema rynek prozy sci-fi w Stanach to śmietnik, z którego on się wypisuje. Zabawny fakt: Lem uważał, że zaliczanie go do pisarzy sci-fi to skandal. W ogóle łupie ludzi i ich głupotę dosyć szczodrze, często nie bez powodu. Wszyscy wiemy jak się sprawy mają z głupotą ludzką, a Lem co najwyżej doprecyzowuje to i owo. Myślę, że zwłaszcza ten wkurw na granicy dobrego smaku i treści nadających się do publikacji może zaskoczyć miłośników Lema. Mnie bardziej zaskoczyło to, że Lem był co prawda niekiedy zły na smutno, ale stosunkowo często był wściekły jak diabli (a był przecież albo ateistą albo agnostykiem, nie mógł się zdecydować). Już widzę jak rzuca bluzgami oglądając współczesny teatr Kaczyńskiego, bo polityką bardzo się interesował (trochę o tym co myślał Lem o Kaczyńskich wymsknęło się w filmie biograficznym o Lemie puszczonym niedawno w TVP Kultura pt. "Autor Solaris").

W sumie autorytet, który jak puszczał wiązankę, to kapcie spadały i czupryny zawiewało. A miał ku temu instrument, wysoce rozwinięty dar formułowania błyskotliwych myśli. W związku z tym wiązanki też są błyskotliwe. Ogólnie rzecz ujmując, cenne doświadczenie.

Zaznaczam, że skupiłam się głównie na kontrowersyjnych aspektach, podczas gdy czas spędzony z Lemem, łącznie z jego wywiadami, to zawsze pasjonująca i rozwijająca przygoda intelektualna.

Nawet dla kobiety.

Rozmowy ze Stanisławem Lemem prowadzone od lat 80. XX w. po lata 10. wieku XXI. Zadający pytania starał się dotrzymywać intelektualnego kroku Lemowi, a nie było to takie proste. Poruszone zostały przeróżne tematy, od medycznych inspiracji pisarza (studiował medycynę), przez specyfikę amerykańskiego rynku wydawniczego, ulubione książki własnego i cudzego autorstwa, po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    336
  • Przeczytane
    201
  • Posiadam
    64
  • Teraz czytam
    20
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Chcę kupić
    2
  • 2018 Przybyło
    2
  • Ebook
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Stanisław Lem Tako rzecze... Lem Zobacz więcej
Stanisław Lem Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Zobacz więcej
Stanisław Lem Tako rzecze... Lem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także