Złota wolność

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Gosiak

Powieść historyczna Zofii Kossak-Szczuckiej wydana w 1928. Akcja powieści dzieje się w czasach Zygmunta III Wazy. Opowiada o czasach jego panowania, rodzącej się potędze magnaterii, prywacie. Głównymi bohaterami powieści są fikcyjne postaci Sebastiana i Pietrka z rodu Pleszów, uwikłanych w wielkie wydarzenia historyczne oraz sąsiedzkie spory i intrygi. Istotną rolę odgrywają też autentyczne...

Powieść historyczna Zofii Kossak-Szczuckiej wydana w 1928.

Akcja powieści dzieje się w czasach Zygmunta III Wazy. Opowiada o czasach jego panowania, rodzącej się potędze magnaterii, prywacie. Głównymi bohaterami powieści są fikcyjne postaci Sebastiana i Pietrka z rodu Pleszów, uwikłanych w wielkie wydarzenia historyczne oraz sąsiedzkie spory i intrygi. Istotną rolę odgrywają też autentyczne postaci historyczne. Język powieści jest archaizowany.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/

Adrian F | 2017-02-23
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2017

Zmarnowałem dzieciństwo znając tylko Sienkiewicza. Zofia Kossak pokazuje, że szlachcic- główny bohater nie musi być gorliwym katolikiem, przeciwnie. Sebastian Pielsz jest zagorzałym "Chrystianem" i pomimo tego, że jest gburem i mrukiem, nie da się nie lubić. Zupełne przeciwieństwo stanowi jego brat Pietrek, postać sympatyczna, waleczny i gorliwy patriota. Poza tym główną oś fabuły stanowią dwie wspaniałe bitwy; pod Kircholmem i pod Kłuszynem. Już samo to powinno wystarczyć, żeby sięgnąć po "Złotą wolność".

Linoskoczek | 2015-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Czemu pewne książki pozostają nieznane?
Szczególnie te dobre?
One wszak tak wiele potrafią z siebie dać. O ile im się to umożliwi.
Trzeba umożliwiać.

Książki to wciąż wyobraźnia masowa. Wciąż nieco znaczniejsza niż film. Dowód chociażby taki, że na podstawie książek nakręcono trochę dobrych filmów, odwrotna relacja prawie nie zachodzi. Książki są podstępne i narzucają określone spojrzenie. Ogląd Rzeczypospolitej Obojga Narodów pozostaje pod wpływem magii Sienkiewicza. Autor Trylogii sprawił, że tamte czasy interpretujemy w określony sposób. Jego. Wbrew pozorom i zarzutom jego sposób nie był płytki, jednakże znacznie rozmyty poprzez charakter tych opowieści. Awanturniczych. I w finale naznaczonych happy endem. Najmniej pozytywnym w „Panu Wołodyjowskim”. Choć nie do końca tragicznym, dostajemy przecież zwycięską bitwę. Ale główny bohater wcześniej ginie, stąd ten tom najmniej chętnie czytany, chociaż w wielu miejscach najgłębszy, a z dialogami najprzedniejszymi. Bo niech mi nikt nie...

Roman Dłużniewski | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Synod w Hoszczy. Miłość do tej samej kobiety. Jak każda książka Kossak-Szczuckiej również i ta nie pozostawiła mnie obojętnym. Warto!!

jnk44 | 2016-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2016