Mizoginia czyli Męska choroba

Tłumaczenie: Janusz Margański
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Misogyny
Martwa

Skąd bierze się negatywne nastawienie do kobiet? Dlaczego drażnią i irytują? Z jakiego powodu są nienawidzone? Kiedy budzą strach i odrazę? Dlaczego wywołują męki, frustrację i wściekłość? David D. Gilmore odpowiada na powyższe pytania. Prowadzi czytelnika przez różne regiony świata, epoki, kultury i religie - opisuje obyczaje, interpretuje okoliczności, odkrywa własne emocje. "Uważam się...

Skąd bierze się negatywne nastawienie do kobiet?
Dlaczego drażnią i irytują?
Z jakiego powodu są nienawidzone?
Kiedy budzą strach i odrazę?
Dlaczego wywołują męki, frustrację i wściekłość?

"Uważam się za człowieka światłego i tolerancyjnego i żywię szczerą sympatię do kobiet jako przyjaciółek, kochanek, koleżanek, współpracowniczek oraz oczywiście istot będących ucieleśnieniem piękna.

Jednakże od czasu do czasu odnajduję w sobie negatywne porywy: rozdrażnienie, skłonność do zwalania wszystkiego na kobiety, atawistyczne impulsy (zazwyczaj erotyczne), frustracje spowodowane nieudanymi próbami porozumienia, złość z powodu naturalnych różnic.
Większość mężczyzn, których stać na uczciwość wobec samych siebie, przyzna się do takich nieżyczliwych uczuć, bez względu na to, jak trudno je pogodzić z wizerunkiem własnym jako istoty światłej. I niniejsza książka pewnie jest taką próbą przezwyciężenia samczej niewrażliwości na punkcie relacji z kobietami, choć jej napisanie miało też niejako sprzyjać doskonaleniu samego siebie".

[Wydawnictwo Literackie, 2003]

lejzer | 2016-08-24