Lubimyczytać.pl to:

papier
Feanor
6.25 (4 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Książka niniejsza, stanowiąca nowe, rozszerzone wydanie opublikowanego w roku 1967 Życia codziennego w Gdańsku, poświęcona jest egzystencji mieszczan gdańskich od schyłku XV do schyłku XVII wieku, a więc w epoce, gdy przywró­cone Polsce w toku wojny trzynastoletniej miasto przeżywało czasy największe­go rozkwitu i potęgi. Były to lata niezwykle bujne i gorące. W Gdańsku ścierały się różne grupy społeczne i różne prądy religijne. Z różnorakich grup narodo­wościowych tworzyło się, nie bez tarć, nowe środowisko, powstawała gdańska, mieszczańska kultura, rodziły się specyficzne nadmotławskie obyczaje.

Życie gdańszczanina u progu ery nowożytnej obfitowało w emocjonujące wydarzenia. Miasto wciągnięte było w wir rozgrywek politycznych o szerokim zasięgu; mieszczanie raz po raz witali owacyjnie w swych murach panujących lub toczyli z nimi zaciekłe spory. Wojny z Krzyżakami, ze Szwedami, blokady portu, oblężenia nie szczędziły ujścia Wisły. Rytm życia Gdańska - poza krót­kimi okresami ciszy - pulsował więc ostro, gwałtownie. Na dzień powszedni mieszczanina składał się szereg elementów: sprawy zawodowe, prywatne, pub­liczne, przeplatające się ze sobą bardzo ściśle, uzależnione wzajemnie i powią­zane. W codziennym tyglu wydarzeń małych i wielkich kształtowało się oblicze bohatera niniejszej książki: mieszkańca starego Gdańska, człowieka epoki daw­no minionej, której śladów poszukujemy między innymi i po to, aby lepiej rozumieć dzień dzisiejszy.

źródło opisu: Trio, 1997

źródło okładki: www.allegro.pl

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
pierzyna | 2013-01-19

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica