W słońcu jaguara

Sotto il sole giaguaro
83-86530-03-0
zmysły, literatura włoska, OuLiPo
Jadwiga Zając

"W słońcu jaguara" to ostatnie dzieło Italo Calvino, jednego z najznakomitszych współczesnych pisarzy. W tej fascynującej i niezwykłej książce autor stawia pytania natury poznawczej, uderzając w sedno niepokojów współczesnego człowieka. Calvino świadomie porzuca tu swą wiarę w racjonalny, geometryczny porządek świata, by poszukiwać dróg poznania w świecie ulotnych doznań węchowych, smakowych i słuchowych. Zabrakło jedynie zmysłu wzroku i dotyku, gdyż śmierć pisarza przerwała pracę nad tym urzekającym utworem. Książka pisana jest językiem pełnym lekkości, finezji i precyzji, językiem właściwym całemu pisarstwu Calvino.

źródło opisu: Zysk i S-ka Wydawnictwo, 1994

źródło okładki: scan

Marta | 2012-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Podczas lektury ma się wrażenie, że ta opowieść płynie sama niezależnie od czytelnika i tylko dzięki łaskawości autora możemy dotknąć jej piękna. Wspaniały język!

Symfonia woni, bukiet dźwięków, kompozycja smaków.
Uczta zmysłów, wyrafinowany przykład potencjału słów i literatury.

Genialna!

Bleaktree | 2016-06-16