Cienie północy

Okładka książki Cienie północy Lara Adrian
Okładka książki Cienie północy
Lara Adrian Wydawnictwo: Amber Cykl: Rasa Środka Nocy (tom 7) fantasy, science fiction
Rasa Środka Nocy (tom 7)
Shades of Midnight
Amber
2011-12-01
2011-12-01
2009-12-29
Monika Wyrwas-Wiśniewska, Beata Horosiewicz
wampiry północ miłość romans

Siódmy tom opowieści o Rasie przedstawia nam przygody Kadea, który trafia na Alaskę. Podczas tej misji widzi się z rodziną po roku czasu odkąd wstąpił do Zakonu. Niestety misja się komplikuje. Okazuje się, że na Alasce chowa się Pradawny. Zanim jednak zostaje złapany i zabity pożywia się Jenną. Kade wraz z kilkoma wojownikami podąża tropem Prastarego. W tym starciu ginie w obronie Kadea jego brat wraz z Prastarym. To jednak nie koniec kłopotów spowodowanych przez Prastarego. Zakon próbuje zrozumieć co się wydarzyło między Jenną a Prastarym i co za biotechnologie jej wszczepił.

Masakra. Koszmar. Dramat. Beznadzieja. Kupa. Chała. Makabra. Jałowizna. Kanał. Tandeta. Porażka. Idiotyzm. Płycizna.
Jest pewnie jeszcze cała masa określeń, jakimi można by nazwać to "dzieło".
Jedno, co mnie dziwi: że dorosła kobieta jest w stanie urodzić taki gniot.

Jest pewnie jeszcze cała masa określeń, jakimi można by nazwać to "dzieło".
Jedno, co mnie dziwi: że dorosła kobieta jest w stanie urodzić taki gniot.

Książka, którą czytamy i za chwilę o niej zapominamy. Mimo ciekawego opisu z tyłu i przyciągającej wzrok okładki książka nie jest jakaś szczególnie wspaniała. Owszem jest zagadkowa zbrodnia do rozwiązania, pojawiają się krwiożercze wampiry a główni bohaterowie czują do siebie silne pożądanie. Ona jest Strażniczką życia, on wampirem należącym do Rasy. Temat niestety oklepany, powielony w kolejnej tego typu powieści. Mimo wszystko warto przeczytać, choćby po to by zabić czas i odpocząć po pracy.

Obawiałam się tego tomu. Nie polubiłam Kade we wcześniejszych, jakoś za mało go było przez co ciężko było go wyczuć. Do tego nie miałam pojęcia jak autorka chce całą aferę z Prastarym połączyć z tą Alaską. Sądziłam, że ten tom mi się nie spodoba. A tu proszę, jak tylko zaczęłam czytać, wsiąkłam. Wszystkie wątki świetnie połączone i Kade od razu taki przystępny się zrobił.

Książka po prostu jest... Nic więcej nic mniej. Przeczytasz - ale nic z niej nie wyniesiesz. Zbyt krótka żeby związać się z bohaterami. Bardziej zastanawiało mnie co zdarzy się w kolejnym tomie niż co dzieje się w tym, z powodu wątku koleżanki głównej bohaterki. Czy polecam ? Tak, jeżeli chce się czytać dalsze części tej sagi.

Takie romansidło, spoko się czyta, ale fabuła nie zaskakuje. Postacie psychologicznie trochę płaskie. Plus za odważnie, ale pięknie opisane sceny erotyczne, zaskakująco śmiałe, jak na zwykły romans.

Fabuła i sam pomysł na poprowadzenie kolejnego tomu, jak dla mnie naprawdę świetny. Niesamowicie spodobał mi się pomysł, by wydarzenia rozegrały się na Alasce i przez kolejne rozdziały przechodziłam z ogromną radością.

Niemniej, nie jest to nijak jedna z moich ulubionych części, a wszystko przez Alex. Tak straszliwie mnie irytowała swoim charakterem (a miejscami mam wrażenie, że wręcz brakiem jakiegokolwiek),że po raz pierwszy jeśli chodzi o tę serię, zgrzytałam zębami przy niektórych z jej wypowiedzi. Zdecydowanie najmniej lubiana przeze mnie Dawczyni Życia i nawet jej specjalna umiejętność nie oczarowała mnie jakoś szczególnie, pomijając fakt, że sama autorka poświęciła temu bardzo mało miejsca. Ciężko mi też było ostatecznie uwierzyć w jej uczucie do wybranka i chociaż wszystkie tomy kończą się tą samą słodyczą, tak tu jakoś najtrudniej mi było przełknąć to, co się stało.

Dla równowagi w przyrodzie jest Kade i jemu nie mam nic do zarzucenia. Zdecydowanie mężczyźni w tej opowieści to właśnie to, co pani Adrian wychodzi najlepiej niemal w każdym tomie.

Już nie mogę się doczekać aż dorwę się do posiadanego tomu ósmego :3

Akcja: 8/10
Sposób pisania autorki: 7/10
Okładka:6 /10
Kreatywność: 7/10

Robi się coraz ciekawiej. Uwielbiam ta serię.

Robi się coraz ciekawiej. Uwielbiam ta serię.

• Wampiry