Mapa Stworzyciela

Wydawnictwo: Muza
El mapa del creador
powieść
Monika Ch

Młodziutka Hiszpanka, bibliotekarka, i Hiszpan studiujący architekturę w Rzymie, wyceniając wspólnie akademickie książki, trafiają na dzieło Pierusa Valerianusa o starożytnym Egipcie. Na jej ostatnich stronach znajduje się mapa, która może pomóc Hitlerowi w dojściu do władzy absolutnej. Książkę chce zdobyć tajemniczy włoski książę, a w Rzymie zaczynają się dziać różne dziwne rzeczy...

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2008

źródło okładki: http://www.muza.com.pl

komestor | 2014-07-30

Akcja powieści rozgrywa się w faszystowskim Rzymie, w latach 1937-1938 i w czasie wojny. Tytułowa Mapa Stworzyciela to starożytny egipski papirusowy rękopis, na którym przedstawiona być miała mapa świata narysowana przez samego Boga. Sporą rolę w nawiązaniu intrygi odgrywają bibliotekarze watykańscy (a także oraz bibliotekarze w ogóle) i sama Biblioteka oraz starodruki. Wspomina się także zasady katalogowania (jedna z postaci ujednolica i tłumaczy na hiszpański watykańskie podręczniki i instrukcje), a nawet klasyfikację Biblioteki Kongresu. Jednak tak naprawdę wątki związane z dawną książką i tytułową mapą odgrywają u Calderóna rolę jedynie drugorzędną. W gruncie rzeczy jest to powieść obyczajowa z wątkami szpiegowskimi. W zakończeniu okazuje się, że tytułowa Mapa Stworzyciela jest tylko sprytnie spreparowaną legendą. Rękopis i starodruk były tylko narzędziami w szpiegowskich rozgrywkach.

evi | 2011-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2011

Po przeczytaniu opisu książki z jej okładki oczekiwałam czegoś innego. Miałam nadzieję na zagmatwaną intrygę, mnóstwo przeplatających się wątków i zaskakujące zakończenie. Dostałam lekcję historii, niewiele emocji i całkiem przewidywalne zakończenie. Książka nie wciągnęła mnie, jak najlepsze przeczytane do tej pory przeze mnie, ale trzeba przyznać, że historia (której to nie lubię) została w niej przedstawiona w dość przystępny sposób. Postacie nie były specjalnie barwne, może z wyjątkiem Junia, ale wydaje mi się, że wszystko zostało potraktowane w tej opowieści po macoszemu... Po prostu oczekiwałam czegoś innego.

Claudia | 2016-11-07
Przeczytana: 03 kwietnia 2016