Watykan 2035

Wydawnictwo: Albatros
Vatican 2035
Watykan
terramae

Autor, wysoki dostojnik watykański ukrywający się pod pseudonimem Pietro De Paoli, w sfabularyzowany sposób przedstawia hipotezę na temat możliwej przyszłości (do roku 2037) Kościoła katolickiego, na którym rzeczywistość wymusza daleko idące reformy. Centralną postacią książki jest Giuseppe Lombardi, Włoch wychowany w katolickiej, acz niepraktykującej rodzinie. Choć spotkanie z księdzem Villepreux kieruje jego myśli ku Bogu, powodowany uczuciem do kobiety rezygnuje z seminarium i zakłada normalną rodzinę. Upłynie wiele lat, zanim ponownie odnajdzie swoje prawdziwe powołanie i przyjmie święcenia kapłańskie. W 2022 roku, kiedy Villepreux zostaje wybrany na papieża, wraca do Watykanu i wraz ze swoim mentorem wprowadza wiele zmian w strukturze i działalności kościoła, m.in. dopuszczając kobiety do stanowisk kapłańskich i starając się zjednoczyć wszystkie Kościoły chrześcijańskie. W 2030 roku zostaje papieżem Tomaszem I. W 2035 r, miał miejsce sen papieża w dniu Zielonych świątek. Był to swego rodzaju wizja, którą Tomasz I nazwał "Głosem Ducha Św.".

Iza | 2015-04-05

Nie jest to książka o której szybko się zapomni.Anonimowy autor pokazuje nam jak mógłby wyglądać kościół katolicki.Dlaczego pisze "mógłby" a nie "będzie"?Obawiam się,że na tak daleko idące zmiany czekać będziemy wieki.
Główny bohater to Giuseppe Lombari,wychowany w katolickiej rodzinie choć nie praktykującej.Mąż,ojciec,lekarz,naukowiec.Po śmierci żony zwraca się ku Bogu i odnajduje swoje powołanie.Zostaje kapłanem,kiedy jego mentor i przyjaciel zostaje papieżem jedzie razem z nim do Watykanu i wspólnie reformują kościół.Po śmierci przyjaciela to właśnie Giuseppe zostaje następnym papieżem.Jako TomaszI kontynuuje reformy swojego poprzednika.Już nie tylko ojcowie rodzin zostają dopuszczeni do stanowisk kościelnych ale również kobiety.
Celem jaki sobie stawia jest zjednoczenie wszystkich Kościołów chrześcijańskich.
Nie czyta się tego lekko i łatwo.Książka daje do myślenia pod warunkiem,że ma się otwarty umysł.
Z czystym sumieniem polecam

Krzysztof Baliński | 2010-10-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 listopada 2008

Wyjątkowa książka anonimowego autora, przedstawionego nam czytelnikom jako wysokiego rangą dostojnika Watykańskiego. Jestem przekonany, że każdy powinien ją przeczytać.

Teoretycznie to jest powieść, biografia świętego przyszłości, inżyniera Giuseppe Lombardiego, męża, ojca dwóch córek, duchownego nowych czasów, teologa i filozofa, a wreszcie papieża Tomasza I, dwukrotnego laureata pokojowej nagrody Nobla, za pojednanie Palestyńsko- Izraelskie, a przez to również dialog międzyreligijny, bo wchodziła przecież w grę opieka nad miejscami świętymi, dla kilku religii, a które jak wiadomo przynajmniej od polowy poprzedniego stulecia są na beczce prochu, więc niełatwo tutaj nawet o wysadzenie ściany płaczu, czy poważne uszkodzenie meczetu ważnego dla Islamu. Właśnie w ten dialog w które przyszły papież miał wkład. Co ciekawe jest tu przedstawione, że często szybciej potrafił się porozumieć z Islamem niż z chrześcijanami. Myślę, że chodzi tu o obalenie pewnego stereotypu, że z Islamem...

Agnieszka | 2013-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Długo szukałam ksiązki "innej niz wszystkie", która potrafi oderwać od rzeczywistości i na trafilam na tą książkę. Rozczarowałam się. Przez pierwsze 100 stron bardzo ciężko mi było przebrnąc. Później było już trocę lepiej. Książka bardziej filozoficza, dlatego może mnie nie porwała. Były momenty, które naprawdę potrafiły wciągnąć, ale to tylko momenty.

LIDIA | 2016-09-27
Na półkach: Powieść, Posiadam, Przeczytane