Pristajanje
83-06-03015-X
literatura chorwacka, Bałkany
Slava

Akcja powieści "Pogodzenie" toczy się, jak zazwyczaj w prozie Novaka, na jego rodzinnej wyspie Rab; tamtejszy egzystencjalno-literacki mikrokosmos został ukazany w znakomitej pełni. Rzecz dzieje się w latach przełomu (rozpad Jugosławii), kiedy wyspiarskiej Obronie Terytorialnej odbierany jest magazyn broni i amunicji - strzeżony przez jednego z bohaterów powieści. Niezwykłym atutem Novaka jest umiejętność stwarzania specyficznego klimatu oraz język, z bogactwem asocjacji kulturalnych, ze smakowitą zabawą włoskimi ingrediencjami i wpływami dialektu weneckiego, przetwarzanymi na wyspie we własny, oryginalny sposób. Powieść, której immanentnymi składnikami są barwy i zapach Śródziemnomorza, została wyróżniona nagrodą im. Miroslava Krležy.

źródło opisu: PIW, 2006

źródło okładki: http://www.piw.pl/

aleksandraczyta | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Książka nie jest lekka i nie jest łatwa. Gdyby nie przypisy to już zupełnie bym zginęła. Bardzo dużo odniesień do kultury i historii Chorwacji, jak i historyczne tło wydarzeń powoduje, że książka sprawiła mi wiele trudności. Do niektórych spraw jestem po prostu za młoda. Chociaż byłam świadkiem przełomowych wydarzeń w Chorwacji to mój ówczesny wiek nie pozwałam na jakiekolwiek zrozumienie sprawy i czyni mnie w pewien sposób uboższą. Sposób narracji też nie sprzyja w odbiorze lektury. Mimo to myślę, że osoby pamiętające dobrze wydarzenia sprzed 30 lat lepiej poradzą sobie z lekturą tej książki.

Rudzisko | 2015-05-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2015

Powieść nie jest najgorsza, ale umieszczenie przypisów (przy tak dużej ich ilości) na końcu książki sprawia, że czyta się koszmarnie.

CoffeeBreak | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016