Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.)

Cykl: Wielka Historia Polski (tom 1)
Wydawnictwo: FOGRA Oficyna Wydawnicza
8385719342
słowanie, pradzieje,
historia
Dzieckokwiatu

Pięknie wydana, bogato ilustrowana książka opisująca najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII wieku). Świetna pomoc naukowa zarówno dla historyków, jak i studentów kierunków humanistycznych.

książek: 1941

Zauważyłem, że przeważnie opinie co do książek popularnonaukowych historyczno-archeologicznych mocno się rozjeżdżają w zależności, czy ocenia ktoś kto temat studiuje, czy też ktoś kto po prostu czyta książki i chciał rozszerzyć swoją wiedzę historyczną. To taka książka diametralnie różnie oceniana. Polecał ją znajomy doktorant do przyswojenia a na Lubimy Czytać oceny są raczej dołujące.

Problem polega na tym, że to raczej książka dla studenta pierwszego roku żeby się bezboleśnie otrzaskać z tematem, ale też poznać sam warsztat badawczy. Być może też trochę autorzy zbyt przyzwyczajeni do tekstów czysto naukowych trochę popłynęli i zapomnieli, że to nie wykład uniwersytecki. Nie jest to gładko opisana historia barbarzyńskich plemion z barwnymi ciekawostkami i rozwikływanymi historycznymi sekretami. Sporo miejsca zajmują opisy archeologicznych artefaktów i wyjaśnienia typu czym się różni faza C1a danej kultury od C1b.

Ale poza tym wszystko jest bardzo przyzwoicie opracowane. Trudno...

Elevander | 2013-08-09
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo dobrze wspominam moje spotkania z tą książką. Korzystałem z niej podczas nauki na egzamin z pradziejów ziem polskich, przeczytałem chyba ze cztery razy: naprawdę nie ma się czego przyczepić. Wysoka jakość wydania, wysoki poziom merytoryczny, dużo zdjęć i mapek ułatwiających przyswojenie dużej partii materiału. Traktuję ją jako wstęp do archeologii. I chyba nawet słusznie, bo tytuł jest trochę mylący. Dzieje ziem polskich pojawiają się dopiero w dalszej części tego opracowania. Wcześniej Autorzy poświęcają sporo miejsca na wyjaśnienie czym jest archeologia, a dalej przedstawiają prehistoryczne dzieje człowieka i dopiero później - w tak zwanym międzyczasie mija kilka milionów lat:) - docierają nad Wisłę. Z pewnością warto przeczytać.

xPain666 | 2015-02-02

Tragedia, taki chaos w tej książce, że głowa boli. Nie wiadomo w końcu o co chodzi, gdyby nie przypisy na marginesach, to ciężko byłoby cokolwiek znaleźć. A i tak ważne informacje są tak porozrzucane, że trzeba kilka razy czytać. Raz jest jedna kultura, potem druga, potem zaś tamta, znowu jakaś inna itd...

nikaahonen | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, Niepowieści

Ach, legendarna już w pewnych kręgach "czerwona książeczka"... Łza wzruszenia mi się w oku kręci.
Ale wracać do niej nie zamierzam. :P

amiranda | 2014-09-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Historia

Ta książka to zmora studentów.

gargulecjr | 2016-02-10

Nie przeczytałem do końca. 2/3 wystarczy w zupełności biorąc pod uwagę ciekawość z jaką było mi dane czytanie tej książki. Potrzebowałem ją, aby dobrze nauczyć się archeologii. Niestety naprawdę opornie się ją czyta. Co chwila błądziłem przy niej myślami gdzie indziej. Tak mnie porwała ! A gdy zmuszałem się do szybkiego czytania to i tak nie za wiele rozumiałem. Mnogość szczegółów. Dla pasjonata jak najbardziej. Do nauki bądź zachęcenia kogoś do tej dziedziny to średnio. Choć może, wszak co nieco z niej wyniosłem, lecz paradoksalnie nie za wiele zrozumiałem.

Kasjan | 2016-11-05
Przeczytana: 2015 rok