Historia powszechna 1871-1918

Seria: Historia Powszechna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
Łukasz Kuć

Kolejne wydanie piątego tomu z serii Historia powszechna. Książka ciesząca się wielką popularnością jest podsumowaniem wieloletnich badań autora. Ujmuje syntetycznie dzieje nie tylko Europy i Ameryki, lecz także ważniejsze wydarzenia na pozostałych kontynentach.Książka jest wyposażona w mapy, ilustracje, indeksy i bibliografię.

odoaker | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Rzetelne kompendium wiedzy na temat dziejów europejskich tego okresu, przybliża również wydarzenia innych kontynentów, choć nie tak szczegółowo.
Warto zaznaczyć, ze poza tematami politycznymi jest też rozdział pod tytułem "Życie kulturalne", gdzie jest zestawienie np. światowej literatury tego okresu, choć oczywiście galeria twórców to raczej ludzie biali.

Wątpliwości mogą budzić rozdziały traktujące o socjalistach, proletariuszach itp. Autor ma wyraźne tendencje marksizujące.

Dodatkowo mam zastrzeżenia do fragmentu dot. wybuchu IWŚ na froncie habsbursko-romanowskim. Autor pisze, jakoby w chwili ataku rosyjskiego na Galicję na stronę przeciwnika przechodziły całe oddziały uciemiężonych ludów oraz były problemy w wieloetnicznej C.K. Armii, a tymczasem z lektury "Wojny galicyjskiej 1914-1915" pióra J. Batora wiadomo, że były to tylko dwa nieduże czeskie oddziały, a wszyscy pozostali poddani Franciszka Józefa daniną krwi potwierdzili swoją lojalność wobec państwa.

Elevander | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Ten podręcznik z pewnością zasługiwałby w moich oczach na dużo wyższą ocenę, ale niestety nadmiar wzmianek pochwalnych w stosunku do marksistów, bolszewików i innych takich czyni znakomicie skądinąd poprowadzoną narrację (dotyczy to szczególnie I wojny światowej) niestrawną. Autor skupia się w tej książce na zagadnieniach wielkiej polityki, stąd nieco niedowartościowane są w niej kultura i sztuka, którym poświęcono raptem jeden (sic!) rozdział. Z całą pewnością jednak pod względem narracji o wydarzeniach politycznych góruje nad nowym podręcznikiem Chwalby.

Tomasz Babnis

dominc | 2016-01-01

Świetna synteza. Ze wszystkich dostępnych podręczników akademickich traktujących o tym okresie zdecydowanie najlepsza.

Jakub | 2015-01-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Podręcznik Pajewskiego ciężko wpisać w ramy programu zajęć na studiach, bowiem jego zakres chronologiczny to 1871-1918. Można potraktować go jako właściwe uzupełnienie, czy raczej kontynuację podręcznika Żywczyńskiego (Historia Powszechna 1789-1870). Praca Pajewskiego jest rzeczowa. Autor podejmuje wiele wątków, praca jest obszerna. W obszerny sposób opisuje I wojnę światową, jest to zdecydowanie lepsza synteza niż ta w podręczniku A. Chwalby. Myślę, że w podręczniku przebijają takie "ideologiczne wstawki", nieco, aż nazbyt. Na te wstawki trzeba uważać, aby nie zniekształcić sobie obrazu dziejów. W gruncie rzeczy, polecam!

Koszałek132 | 2016-08-18
Przeczytana: 2003 rok