Dziecko salonu

Janusz Korczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
1980-01-01

Dziecko salonu” - Janusz Korczak. Trudna i mroczna rzeczywistość Warszawy z początku XX wieku. Nędza, ubóstwo, przedwczesna śmierć dzieci, przemoc domowa, alkoholizm, bezrobocie - to tyko krótkie preludium, które przechodzi w bezwzględność, smród i bezsilność. Tutaj nie można eskalować problemów, tutaj nie ma nikogo kto, pomoże je rozwiązać.
Student medycyny, zaczyna...

Ciężka lektura, jak to u Korczaka. Jednak co jakiś czas po niego sięgam.

Ciężka, ciężka, ciężka.... Pierwszy rozdział taki leciutki, młodzieńczy flircik... a ostatnie rozdziały miażdżą. Przygniatają nas swoją mrocznością, bezwględnością, nędzą, smrodem, przemocą... Mocno zapada w pamięć. Trudno opisać książkę i trudno opisać uczucia, które po przeczytaniu jej się czuje.

Nie jest to książka dla każdego, ale pomaga poznać autora. Opisuje rzeczywistość Warszawy na początku XX wieku. Tragedie rodzinne, przemoc wobec najmłodszych, śmierć niemowląt do której każdy zdaje się być przyzwyczajony.

Przygnębiająca lektura, cięższa z każdym rozdziałem.

• Dzikie stwory - sztuka wychowania
  • Czytane w szkole średniej