Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowości

Okładka książki Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowości Ken Wilber
Okładka książki Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowości
Ken Wilber Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
No boundary. Eastern and western approaches to personal growth
Zysk i S-ka
1996-01-01
1996-01-01
Tomasz Bieroń
psychologia filozofia psychoterapia buddyzm

Mapa ludzkiej świadomości przedstawiona z perspektywy różnych rodzajów psychologii i terapii wraz z ćwiczeniami potrzebnymi do zrozumienia każdej terapii w praktyce zawarta w niespełna 208 stron.

Jako że "Niepodzielone", jak podaje autor, ma " charakter wprowadzenia, z konieczności opartego na uogólnieniach" w
książce co rusz jest wiele cytatów i odwołań do prac innych specjalistów, autorów, światowych mędrców, myślicieli, psychologów i filozofów.

Już w pierwszych zdaniach wstępu autor bez ogródek oświadcza, iż książka będzie poruszać fakt wszechobecnego i chronicznego wyobcowania od samych siebie, od innych ludzi i od świata. Od razu również wskazuje przyczynę takiego stanu, którą jest "kawałkowanie naszego doświadczenia na wiele części, oddzielonych od siebie granicami" a taki stan rzeczy z idącą za tym (auto)przemocą zwyczajnie prowadzi do poczucia nieszczęścia. W kilkustronicowym wstępie Wilber przekonująco argumentuje swoje pojmowanie zawężonej świadomości, ostatecznie prowadzącej do wewnętrznego i głęboko sięgającego konfliktu, który może przybierać postać od osobliwie przeszywającego, sporadycznego wewnętrznego napięcia do ogromnych i pożerających wiele energii bitew na kilku (bądź kilkunastu) frontach.

" Reasumując, z chwilą gdy jednostka wykreśli granice swej duszy, ustali zarazem rodzaje wojen, jakie dusza będzie toczyła". [s. 27]

We wprowadzeniu autor porusza takie kwestie i terminy jak: poczucie utożsamienia; świadomość kosmiczną; świadomość jedyną; transcendentna jedność wszystkich religii i tożsamości przedwiecznej prawdy; kryzys tożsamości; występowania wnętrza i świata zewnętrznego; mapa duszy i dzielnie na umysł, ciało czy psyche; aby pomóc czytelnikowi zrozumieć z czym (z jakimi konsekwencjami) wiąże się pytanie "Kim jestem?".
Co się stanie, jeśli za autorem pytanie "Kim jestem?" w istocie pojmować jako "Gdzie przeprowadzasz granice"?
Wystarczy wspomnieć o tym, iż linia graniczna pomiędzy ciałem a umysłem przy narodzinach człowieka jest całkowicie nieobecna...

Sięgając po "Niepodzielone" czytelnik spotyka się ze znajomymi mu sferami i aspektami życia ( takimi jak: śmierć, prawa Natury, interpretacja Biblii, dualizm, odbieranie i interpretacja rzeczywistości, natura języka, przeszłość, przyszłość, teraźniejszość, cień, ego, persona, przyjemność i ból, radość i smutek itp.) z zupełnie nowej perspektywy, mierząc się z możliwością ponownego ich zdefiniowania. Co więcej Wilber w swej książce przekazuje mnóstwo wskazówek jak przywrócić obecny stan, do stanu pierwotnego ( ze świadomości podzielonej do świadomości jedynej),jak scalić i połączyć to, co zostało rozłączone i przywrócić (bądź pogłębić) szczęście wywodzące się ze: świata, istnienia innych ludzi, bycia człowiekiem, praktyki duchowej i przede wszystkim z bycia sobą.

książce co rusz jest wiele cytatów i odwołań do prac innych...

Fascynująca podróż po różnych drogach poznawania ludzkiej psychiki.
Autor w przemyślany sposób prezentuje różne koncepcji tworzenia się i rozwijania świadomości. Tytułowe "niepodzielone" to...

Fascynująca podróż po różnych drogach poznawania ludzkiej psychiki.

Ciężko jest jednoznacznie ocenić tę książkę. Momentami zdawała mi się trochę tautologiczna, niemniej jako dla laika, uważam, że jest nadzwyczaj przystępna, tym bardziej, że napisana przez filozofa, który temat zgłębia profesjonalnie. Ta pozycja pretenduje do miana obowiązkowej na półce każdego człowieka. Każdy powinien znaleźć w swoim życiu czas, aby spokojnie usiąść i ją przeczytać, aby wiedzieć jak pracować nad sobą i w którym kierunku szukać konkretniejszych i bardziej rozbudowanych informacji, ścieżek, technik i metod.

Pozycja z pogranicza filozofii i psychologii z elementami duchowości. Warta uwagi szczególnie dla osób, które nie są zdeterminowane religijnie, a z drugiej strony inwestują w pracę nad sobą i poznawanie samego siebie. Nie jest to literatura oparta na banalnych hasłach i odzwierciedlająca amerykańskie programy z zakresu " wow! zmień swoje życie". Można oczywiście polemizować z niektórymi tezami, ale jest to 207 stron warte przeczytania.

chyba pierwsza przeczytana książka z tej tematyki. miła i przyjemna lektura, bez wykresów i diagramów, co w dalszej karierze pisarskiej się autorowi zdarzyło. no fajna książka. ale i tak wam nie pomoże, chyba, że pojedziecie na pomorze huhuhahah :D

Znakomita książka integrująca paradygmat naukowy oraz duchowość. Polecił bym również dla tych którzy nie wiedzą na jakim podłożu zdiagnozować swoje problemy psycho-duchowe. Polecam

Jak ktoś nie zna myśli wschodu i post-freudowskich kierunków psychologii, a także tematów poruszanych przez zachodnich egzystencjalistów, to niech przeczyta tę książkę, ona w przystępny sposób zbiera to wszystko do kupy i nawet porywa się na receptę.

Miałam tylko przejrzeć tę książkę, bo w internecie znalazłam wiele sprzecznych informacji o autorze (np. guru celebryta vs prawdziwy wizjoner),a nie czytałam nic od niego wcześniej. Na początku byłam sceptyczna, ale potem okazało się, że praca Wilbera jest naprawdę ciekawa. Przyjmuje pewien - bardzo sensowny zresztą - podział poszczególnych części naszej świadomości i opisuje, co należy zrobić, aby wznieść się stopień wyżej. Czyta się bardzo sprawnie, na pewno poszerza horyzonty - tłumaczy m.in. powiązania między psychologią a duchowością. Oprócz tego autor na końcu opisu każdego "szczebla" podaje spis lektur, które szerzej omawiają temat. Pozycja wydaje mi się idealna jako wstęp dla osób chcących się rozwijać - mogą traktować ją jako przewodnik. Polecam do przeczytania wszystkim, nawet gdyby mieli sięgnąć po nią z czystej ciekawości.

Wilber ma tę wadę że wie. Jeśli gość opisuje w języku znaków świadomość jedyną to coś jest nie halo.

świetnie i przystępnie napisane - jak na Wilbera to rzadko spotykane. Albo po prostu już tak znam jego pracę.

Dlaczego warto przeczytać? Dość przystępnie wytłumaczone jak podzielona jest nasza świadomość i jak ją poskładać - po każdym rozdziale znajdujemy dodatkowo bibliografię do książek zawierających praktyki skierowane do konkretnych poziomów świadomości.

• Psychologia
  • Psychologia i okolice
  • Chciałbym kupić
  • Psychologia

Ken Wilber Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowości Zobacz więcej