Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowości

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
No boundary. Eastern and western approaches to personal growth
83-7150-024-6
marsilje

Szczegółowy i zarazem prosty przewodnik po różnych rodzajach psychologii i terapii. Autor przedstawia nową, łatwo zrozumiałą mapę ludzkiej świadomości, na tle której demonstruje i wyjaśnia różne rodzaje terapii.
Dodatkowo podaje konkretne ćwiczenia, co umożliwia właściwe zrozumienie działania każdej terapii w praktyce.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1996

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

sharifa | 2014-07-19

Miałam tylko przejrzeć tę książkę, bo w internecie znalazłam wiele sprzecznych informacji o autorze (np. guru celebryta vs prawdziwy wizjoner), a nie czytałam nic od niego wcześniej. Na początku byłam sceptyczna, ale potem okazało się, że praca Wilbera jest naprawdę ciekawa. Przyjmuje pewien - bardzo sensowny zresztą - podział poszczególnych części naszej świadomości i opisuje, co należy zrobić, aby wznieść się stopień wyżej. Czyta się bardzo sprawnie, na pewno poszerza horyzonty - tłumaczy m.in. powiązania między psychologią a duchowością. Oprócz tego autor na końcu opisu każdego "szczebla" podaje spis lektur, które szerzej omawiają temat. Pozycja wydaje mi się idealna jako wstęp dla osób chcących się rozwijać - mogą traktować ją jako przewodnik. Polecam do przeczytania wszystkim, nawet gdyby mieli sięgnąć po nią z czystej ciekawości.

tazi | 2015-11-20
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 20 listopada 2015

Pozycja z pogranicza filozofii i psychologii z elementami duchowości. Warta uwagi szczególnie dla osób, które nie są zdeterminowane religijnie, a z drugiej strony inwestują w pracę nad sobą i poznawanie samego siebie. Nie jest to literatura oparta na banalnych hasłach i odzwierciedlająca amerykańskie programy z zakresu " wow! zmień swoje życie". Można oczywiście polemizować z niektórymi tezami, ale jest to 207 stron warte przeczytania.

Darek | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Ciężko jest jednoznacznie ocenić tę książkę. Momentami zdawała mi się trochę tautologiczna, niemniej jako dla laika, uważam, że jest nadzwyczaj przystępna, tym bardziej, że napisana przez filozofa, który temat zgłębia profesjonalnie. Ta pozycja pretenduje do miana obowiązkowej na półce każdego człowieka. Każdy powinien znaleźć w swoim życiu czas, aby spokojnie usiąść i ją przeczytać, aby wiedzieć jak pracować nad sobą i w którym kierunku szukać konkretniejszych i bardziej rozbudowanych informacji, ścieżek, technik i metod.

Paweł | 2013-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 maja 2013

świetnie i przystępnie napisane - jak na Wilbera to rzadko spotykane. Albo po prostu już tak znam jego pracę.

Dlaczego warto przeczytać? Dość przystępnie wytłumaczone jak podzielona jest nasza świadomość i jak ją poskładać - po każdym rozdziale znajdujemy dodatkowo bibliografię do książek zawierających praktyki skierowane do konkretnych poziomów świadomości.

wicher_Lab | 2014-08-22

Jak ktoś nie zna myśli wschodu i post-freudowskich kierunków psychologii, a także tematów poruszanych przez zachodnich egzystencjalistów, to niech przeczyta tę książkę, ona w przystępny sposób zbiera to wszystko do kupy i nawet porywa się na receptę.

leszek9 | 2015-10-22

chyba pierwsza przeczytana książka z tej tematyki. miła i przyjemna lektura, bez wykresów i diagramów, co w dalszej karierze pisarskiej się autorowi zdarzyło. no fajna książka. ale i tak wam nie pomoże, chyba, że pojedziecie na pomorze huhuhahah :D

Rafał Rodak | 2016-04-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Fascynująca podróż po różnych drogach poznawania ludzkiej psychiki.
Autor w przemyślany sposób prezentuje różne koncepcji tworzenia się i rozwijania świadomości. Tytułowe "niepodzielone" to...

IAM | 2014-07-14

Wilber ma tę wadę że wie. Jeśli gość opisuje w języku znaków świadomość jedyną to coś jest nie halo.

Mateusz | 2015-08-31

Znakomita książka integrująca paradygmat naukowy oraz duchowość. Polecił bym również dla tych którzy nie wiedzą na jakim podłożu zdiagnozować swoje problemy psycho-duchowe. Polecam

Lidia | 2016-11-28