"Literatura bułgarska w Polsce jest znana i odbierana głównie przez pryzmat egzotycznego kodu Bałkanów oraz romantycznej postaci hajduka. Nazywano ją "literaturą słoncznego Południa, winnic i gorącej ziemi". Książka "Człowiek o wielu imionach. Antologia prozy bułgarskiej przełomu XX i XXI wieku" przedstawia polskiemu Czytelnikowi nieznaną Bułgarię. W opowieściach o latach politycznych i gospodarczych transformacji po roku 1989, jak w talii kart, mieszają się historia, postmoderne realia egzystencji współczesnego człowieka, symbole zaczerpnięte z folkloru czy Antyku; dionizyjski strumień południowej mentalności zlewa się z czarną makabreską alogicznej rzeczywistości, z młodzieżowymi subkulturami i erotyką. Problemy ponowoczesnej cywilizacji nurtują bohaterów, traccy książęta reinkarnują się w postaci psów, na "Wyspie pijaków" pojawiają się smoki, filozofujący rybacy i zjawy...Galia Simeonova-Konach(idea, wybór, przedmowa i redakcja)"

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.slavic.amu.edu.pl