Psy spadają

Tłumaczenie: Maria Malicka
Wydawnictwo: Muza
Черната кутия
literatura bułgarska

akcja kolejnej powieści Aleka Popova (po Misji: Londyn) balansuje na granicy kryminału, melodramatu i czarnej komedii, rozwiązanie porządkuje tę układankę, ale odpowiedzi, każdy musi znaleźć sam w Nowym Jorku spotykają się Bułgarzy, którzy odnieśli sukces i ci którym nie wyszło, muszą uporać się z rodzinnymi widmami i zrozumieć, że społeczne etykietki niewiele mają wspólnego z prawdziwym szczęściemrecenzenci porównują twórczość Popowa do utworów T.C. Boyle a i Johna Irvinga, a jego utwory tłumaczone są na różne językiDwaj Bułgarzy, bracia Nedko i Angel są głównymi bohaterami, i zarazem narratorami powieści. Nedko od wielu lat mieszka w Stanach zjednoczonych, gdzie osiągnął sukces zawodowy, pracuje jako konsultant w dużej korporacji, jeździ po świecie, doradza firmom i nie czuje się związany ani z rodziną, ani z ojczyzną. Angel mieszka w Bułgarii. Pewnego dnia otrzymuje paczkę zawierającą urnę z prochami ojca, który zginął w niejasnych okolicznościach w Ameryce. Postanawia pojechać do brata, do Ameryki. Obaj nie mają stuprocentowej pewności, czy historia z prochami ojca nie została spreparowana?

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 02 października 2010

Zapraszam do ciekawej lektury, która każdemu umili kilka popołudniowych godzin.
Nie ukrywam, zachęciła mnie sama okładka. Dość oryginalna, zresztą pomysł mafii, działającej w psim biznesie również do codziennych nie należy.

Poznajemy dwóch braci pochodzenia bułgarskiego: Neda i Angela. Są oni głównymi bohaterami i narratorami powieści. Co drugi rozdział jest opowiadany przez jednego z nich.
Ned to BUzG – Bułgar, któremu udało się za granicą. Mieszka w Nowym Jorku i tu świetnie mu się wiedzie w pracy konsultanta. Opuścił kraj ojczysty wiele lat temu, nie tęskni za nim, jego nowe życie przynosi mu satysfakcję i radość.
Ango jest zupełnie inny. Nie powiodło mu się tak dobrze, nie umiał się odnaleźć w trudnych realiach rynkowych, jego wydawnictwo upadło, nie ma pracy a teraz po wygraniu zielonej karty na loterii opuszcza Bułgarię i przybywa do Nowego Jorku, gdzie Ned obiecał się nim zająć do czasu aż stanie na nogi.

Ango i Ned są synami zmarłego w dziwnych okolicznościach, 15 lat...

żabka | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

bardzo sympatyczna opowieść o dwóch braciach poszukujących szczęścia w Ameryce. Nie tak łatwo być Bułgarem na obczyźnie i nie tak łatwo wrócić do ojczyzny... Do tego jeszcze mamy wątek kryminalny - psi gang i śmiechu co nie miara.

Jasnooka | 2011-05-24

Bardzo fajna książka. Szkoda tylko, że w bardzo słabym tłumaczeniu.

Emulus | 2015-11-23

gniot