Psy spadają

Tłumaczenie: Maria Malicka
Wydawnictwo: Muza
Черната кутия
literatura bułgarska

akcja kolejnej powieści Aleka Popova (po Misji: Londyn) balansuje na granicy kryminału, melodramatu i czarnej komedii, rozwiązanie porządkuje tę układankę, ale odpowiedzi, każdy musi znaleźć sam w Nowym Jorku spotykają się Bułgarzy, którzy odnieśli sukces i ci którym nie wyszło, muszą uporać się z rodzinnymi widmami i zrozumieć, że społeczne etykietki niewiele mają wspólnego z prawdziwym szczęściemrecenzenci porównują twórczość Popowa do utworów T.C. Boyle a i Johna Irvinga, a jego utwory tłumaczone są na różne językiDwaj Bułgarzy, bracia Nedko i Angel są głównymi bohaterami, i zarazem narratorami powieści. Nedko od wielu lat mieszka w Stanach zjednoczonych, gdzie osiągnął sukces zawodowy, pracuje jako konsultant w dużej korporacji, jeździ po świecie, doradza firmom i nie czuje się związany ani z rodziną, ani z ojczyzną. Angel mieszka w Bułgarii. Pewnego dnia otrzymuje paczkę zawierającą urnę z prochami ojca, który zginął w niejasnych okolicznościach w Ameryce. Postanawia pojechać do brata, do Ameryki. Obaj nie mają stuprocentowej pewności, czy historia z prochami ojca nie została spreparowana?

Ilość stron: 357
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęciła mnie ładna okładka z psami oraz opis. Czyta się bardzo dobrze i szybko. Losy Neda i Ango są interesujące. Pojawia się wątek związany z psami, który jest ciekawy. Są momenty, których treść jest nudna, ale dużo ich nie ma. Oprócz tego są zabawne sceny.
Lekturę polecam fanom dobrych powieści, a także miłośnikom zwierząt.
W treści znalazłam dużo cytatów. Oto niektóre z nich:

„Nie ma znaczenia długość równania jeśli nie potrafisz go rozwiązać.” (str 8)
„Każdy dowcip najpierw zwodzi słuchaczy jakimś prawdopodobnym początkiem, a potem zaskakuje nieoczekiwaną puentą. Podpuszczamy audytorium, zarysowując sytuację, która wydaje się w pełni prawdopodobna, logiczna, nawet zwyczajna. Jeśli początek brzmi dziwnie albo nieprawdopodobnie, publiczność zacznie domyślać się ukrytego dna. Efekt zaskoczenia zniknie i dowcip będzie spalony.” (str 39 -40)
„Dowcip nie polega na tym, żeby usłyszeć to, co wszyscy...

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 02 października 2010

Zapraszam do ciekawej lektury, która każdemu umili kilka popołudniowych godzin.
Nie ukrywam, zachęciła mnie sama okładka. Dość oryginalna, zresztą pomysł mafii, działającej w psim biznesie również do codziennych nie należy.

Poznajemy dwóch braci pochodzenia bułgarskiego: Neda i Angela. Są oni głównymi bohaterami i narratorami powieści. Co drugi rozdział jest opowiadany przez jednego z nich.
Ned to BUzG – Bułgar, któremu udało się za granicą. Mieszka w Nowym Jorku i tu świetnie mu się wiedzie w pracy konsultanta. Opuścił kraj ojczysty wiele lat temu, nie tęskni za nim, jego nowe życie przynosi mu satysfakcję i radość.
Ango jest zupełnie inny. Nie powiodło mu się tak dobrze, nie umiał się odnaleźć w trudnych realiach rynkowych, jego wydawnictwo upadło, nie ma pracy a teraz po wygraniu zielonej karty na loterii opuszcza Bułgarię i przybywa do Nowego Jorku, gdzie Ned obiecał się nim zająć do czasu aż stanie na nogi.

Ango i Ned są synami zmarłego w dziwnych okolicznościach, 15 lat...

żabka | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

bardzo sympatyczna opowieść o dwóch braciach poszukujących szczęścia w Ameryce. Nie tak łatwo być Bułgarem na obczyźnie i nie tak łatwo wrócić do ojczyzny... Do tego jeszcze mamy wątek kryminalny - psi gang i śmiechu co nie miara.

Jasnooka | 2011-05-24

Bardzo fajna książka. Szkoda tylko, że w bardzo słabym tłumaczeniu.

Emulus | 2015-11-23

gniot