Pod gwiazdami Smoka

Tłumaczenie: Anna Sawicka-Chrapkowicz
Cykl: Detektyw Murdoch (tom 2)
Wydawnictwo: Oficynka
Under the Dragon’s Tail
jennings, murdoch, kryminał, Toronto
Ag2S

Przed detektywem Murdochem kolejne śledztwo Latem 1895 roku w zapuszczonym mieszkaniu znaleziono zwłoki Dolly Merishaw. Początkowo Wiliam Murdoch podejrzewa nieszczęśliwy wypadek. Jednak nowy koroner, piękna Julia Ogden, dowodzi, że kobieta została zamordowana. Murdoch odkrywa, że stara Dolly była akuszerką i dyskretnie pomagała wielu kobietom pozbyć się ich kłopotu. Co wiedziała Dolly i komu...

Przed detektywem Murdochem kolejne śledztwo

Latem 1895 roku w zapuszczonym mieszkaniu znaleziono zwłoki Dolly Merishaw. Początkowo Wiliam Murdoch podejrzewa nieszczęśliwy wypadek. Jednak nowy koroner, piękna Julia Ogden, dowodzi, że kobieta została zamordowana. Murdoch odkrywa, że stara Dolly była akuszerką i dyskretnie pomagała wielu kobietom pozbyć się ich kłopotu. Co wiedziała Dolly i komu mogło zależeć na jej śmierci?

Pod gwiazdami Smoka to druga z serii siedmiu książek o kanadyjskim detektywie, ukazujących wiernie realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów.

źródło opisu: http://oficynka.pl/

źródło okładki: http://oficynka.pl/

Izabela Pycio | 2016-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

"Zbieramy to, co sami siejemy."

Przyjemnie, szybko i interesująco zagłębiamy się w kolejne intrygujące wyzwanie śledcze, przed jakim staje ambitny detektyw William Murdoch. Świetnie napisany kryminał, pasjonująco i z wyczuciem najdrobniejszych czytelniczych potrzeb. Umiejętnie podkręca napięcie, wywołuje wrażenie niepokoju i niebezpieczeństwa. Jednocześnie wprowadza nas w mroczną atmosferę kanadyjskiego miasta, uchwyconego w końcu dziewiętnastego wieku. Trzeba przyznać, że autorka przybliża nam tamte czasy z wielkim wyczuciem i dbałością o szczegóły. Natychmiast odczuwamy, że przenieśliśmy się do innej epoki, przechodzimy uliczkami miast, ekscytujemy nowinkami z życia elit Toronto, zwracamy uwagę na opisy strojów, doskonale się w tym wszystkim odnajdujemy. Podejrzewam, że duży udział w takim wrażeniu ma bardzo dobre tłumaczenie.

Murdoch, to wyjątkowo ciekawa i barwna postać, z każdą opowieścią coraz bardziej przekonywująca nas do siebie. Z uśmiechem obserwujemy jego niektóre...

"Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Miłośnicy kryminałów, zwłaszcza tych retro. Amatorzy detektywistycznych zagadek rozwiązywanych w starym, dobrym stylu. Pasjonaci spraw, których wyjaśnienie do samego końca pozostaje tajemnicą. Czytelnicy ceniący towarzystwo wyrazistych i nietuzinkowych bohaterów. Osoby szanujące swój czas, pragnące przeczytać coś, co ich w pełni usatysfakcjonuje – coś, co nie będzie tylko czystą rozrywką, ale też umysłową pożywką.

Jeśli choć jedno z powyższych stwierdzeń pasuje do ciebie – musisz sięgnąć po tę książkę. I nie martw się o to, że nie znasz poprzedniej części, że być może przeszkadzać ci to będzie w lekturze. Nic z tych rzeczy! Mając za sobą dwa tomy cyklu zapewniam, że da się je czytać jako zupełnie niepowiązane ze sobą części. Także do dzieła! Przyjemnej lektury życzę ^_^"

Całą recenzję znajdziecie na moim blogu, na który Was serdecznie zapraszam ^_^

Anita | 2012-10-20
Przeczytana: październik 2012

Przeczytałam ten tom jako pierwszy w serii i jestem zachwycona.Wspaniały,niezwykle klimatyczny portret Toronto końca XIX wieku.Wyraziste postaci,dosadne dialogi,bohaterowie naprawdę z krwi i kości,budzące sympatię bądź odrazę.Zagadka kryminalna w prawdziwie staroświeckim stylu nie pozwala odłożyć tej książki na półkę.No i okładka tak bardzo pasująca do całości.Naprawdę polecam,Detektyw Murdoch na pewno przypadnie Wam do gustu.
Bardzo dziękuję mojej Przyjaciółce Internetowej za skuszenie mnie tą pozycją:)

magda | 2011-03-26
Przeczytana: 18 marca 2011

Detektyw Murdoch powraca, by tępić zbrodnię i występek. Tym razem cofamy się w czasie do skwarnego Toronto 1895 roku, a nie jest to podróż przyjemna i pachnąca kwiatami, jak u L. M. Montgomery - Jennings, ze swoją dbałością o szczegóły, która zachwyciła mnie przy lekturze Ostatniej nocy jej życia, nie szczędzi nam smrodu ulic kanadyjskiego miasta, przepoconych ubrań, przetrawionego alkoholu i rozkładających się w upale zwłok.

W swoim smrodliwym, pełnym psującego się jedzenia i brudnych ubrań salonie ginie stara kobieta, Dolly Shaw. Z początku wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek, Dolly przed śmiercią sporo wypiła, potknęła się i uderzyła głową o obudowę kominka. Dzięki sekcji zwłok przeprowadzonej przez panią doktor Julię Ogden okazuje się jednak, że przyczyna śmierci była zgoła inna, w związku z czym detektyw William Murdoch rozpoczyna śledztwo.

W tej części poznajemy bliżej Murdocha, pasjonata tańca i jazdy na rowerze, który utracił narzeczoną i jest najzwyczajniej w...

Ewa | 2016-06-16

Pod gwiazdami smoka, to jedna z siedmiu książek kryminalnych, w których śledztwo prowadzi słynny detektyw.

W pewnym podmiejskim mieszkaniu zostaje znalezione ciało Dolly Merishaw. Niegdyś pomagała ona innym kobietom pozbyć się niechcianych ciąż. Mieszkała z córką, którą wszyscy uważają za opóźnioną w rozwoju i dwoma przybranymi synami, którzy przyszli na świat również dzięki Dolly. Oczywiście sprawą zajmuje się detektyw Wiliam Murdoch, który początkowo podejrzewa nieszczęśliwy wypadek, jednak dzięki swojej dociekliwości dowodzi, że kobieta została zamordowana. Wszystko wskazuje, że morderczynią może być córka Dolly, ale znaleziona w mieszkaniu wizytówka, pewnej bardzo szanowanej damy oraz fragment listu, kieruje kroki detektywa w zupełnie inną stronę. Kto miał powód, aby pozbyć się starej alkoholiczki? Czy to nienawiść gnębionych dzieci, czy jakaś była klientka? Oczywiście na te pytania pozna odpowiedź tylko ta osoba, która zdecyduje się na sięgnięcie po tę książkę.

To trzecia...

Edith | 2011-07-30
Przeczytana: 21 lipca 2011

„Pod gwiazdami smoka” to kolejna część przygód detektywa Murdocha, znanego nam z powieści „Ostatnia noc jej życia”. Podobnie jak w pierwszym tomie, autorka zabiera nas do Toronto z końca XIX wieku i odkrywa przed nami dawne skandale i tajemnice mieszkańców tego miasta.

Zapuszczone mieszkanie, pełne zepsutego jedzenia i bałaganu, w którym z trudem można rozpoznać dawny salon. Panujący tam zaduch nie pozwala na swobodne poruszanie się w tej niedużej przestrzeni. Wśród tego wszystkiego leży ciało zmarłej kobiety, a okoliczności wskazują na nieszczęśliwy upadek pod wpływem alkoholu. Policja nie ma zamiaru wszczynać śledztwa, gdyby nie wiadomość od nowego koronera, który dopatrzył się prawdopodobnego morderstwa. Ofiara, Dolly Shaw miała za sobą dość ciekawą przeszłość, była akuszerka za pieniądze pomagała kobietom pozbywać się niechcianych ciąż, a prawdopodobnie nawet je szantażowała. Nowe okoliczności sprawiają, że detektyw Murdoch rozpoczyna śledztwo w tej sprawie.

Nowa powieść...

Larysa | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Pierwszą część z serii o detektywie Murdoch'u miałam okazję przeczytać już jakiś czas temu. Jego kryminalne perypetie porzuciłam na rzecz co rusz to nowej literatury, ale nie zapomniałam. O nie, nie. Z miłą chęcią zasiadłam do drugiej części pod tytułem "Pod gwiazdami smoka" i ponownie zatraciłam się w XIX wiecznym uroku Toronto i jego mrocznych tajemnicach.

Dolly Merishaw to niby zwykła akuszerka jakich wiele. No właśnie - niby. By dorobić się większych pieniędzy pomagała młodym kobietą w aborcji, a z późniejszych wiadomości wynika, że także wyłudzała pieniądze szantażem. Nadchodzi lato 1895 - w brudnym, zaniedbanym mieszkaniu zostają znalezione jej zwłoki. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek, przedawkowanie alkoholu i tym podobne rzeczy. Policja ani myśli wszczynać śledztwa, jednak wiadomość od nowego koronera - pięknej pani doktor Juli Ogden, wzbudza pewne wątpliwości co do przyczyny zgonu Dolly. Do akcji wkracza detektyw William Murdich - kochający krawaty i...

Miss_Jacobs | 2011-08-30

Epoka wiktoriańska. Z nieznanych i niejasnych dla mnie przyczyn mam do niej wielką słabość. Może to kwestia tych cudownych sukien, może pasujących do nich kapeluszy, a może powozów z woźnicami? Pewne za to jest, że zawsze ulegam i sięgam po powieści osadzone w tej epoce. Tak też stało się i tym razem, sięgnęłam po kolejną książkę Maureen Jennings z serii o detektywie Murdoch’u.
Dzięki dobrze wykonanej sekcji zwłok nieszczęśliwy wypadek staje się dochodzeniem w sprawie morderstwa. Zabitą jest Dolly Merishaw, akuszerka, która podreperowywała swój domowy budżet pomaganiem młodym kobietom w aborcji, a w późniejszych czasie również i ich szantażowaniem. Nic więc dziwnego, że nie mogła polegać na licznym gronie znajomych, a jej mieszkanie już dawno zatraciło swój pierwotny stan, zamiast tego wszechobecny był brud i zaduch. Ta zbrodnia ma początkowo więcej znaków zapytania niż możliwych odpowiedzi, lecz to nie cofnie Williama Murdoch’a przed poznaniem prawdy.
Autorka po raz...

Cairenn | 2016-06-23
Przeczytana: 18 czerwca 2016

„Ojciec mój obłapiał się z matką pod konstelacją Smoczego Ogona,
Ja zaś przyszedłem na świat pod Wielką Niedźwiedzicą -
Stąd wniosek, że muszę być porywczy i lubieżny".
- Wiliam Shakespeare

Dolly Shaw jest jedną z tych osób, których nazwiska nie wspomina się w towarzystwie. Podstarzała kobieta odebrała w swym życiu dziesiątki porodów, wielu z nich zdołała również uniknąć, sprzedając specjalne zioła poronne młódkom, które – czy to z powodu przykrej profesji czy to w wyniku płomiennego zakochania – zaszły w ciążę. Akuszerka mieszka w odrapanym domu na River Street, który dzieli z głuchoniemą córką i dwójką przybranych dzieci. Zaniedbany budynek nie zachęca do odwiedzin, a sama kobieta bynajmniej nie reprezentuje klasy bogaczy. Dlatego kiedy detektyw Murdoch dostaje zgłoszenie dotyczące jej morderstwa, zaczyna zastanawiać się komu Dolly Shaw tak boleśnie nadepnęła na odcisk.

„Było już po północy, gdy wreszcie zmorzył go sen. Nie usłyszał skrzypienia drzwi od podwórza ani ostrożnych...

Agnesscorpio | 2011-03-21
Przeczytana: 19 marca 2011

Kolejna odsłona przygód detektywa Murdocha i kolejne emocjonujące śledztwo. Książka „Pod gwiazdami smoka” Maureen Jennings to kryminał, którego realia osadzone są w dziewiętnastowiecznym Toronto. Głównym bohaterem serii jest detektyw William Murdoch, dokładny, oddany swojej pracy przystojniak, kochający krawaty, taniec, jazdę na rowerze i sprawiedliwość. Mężczyzna po przejściach, spragniony miłości, tęskniący za utraconą ukochaną kobietą, którą zabrała bezlitosna choroba. A także gliniarz w każdym calu, nie dający się zbyć byle czym i z determinacją dążący do prawdy.
W tym „odcinku” przygód detektywa jesteśmy świadkami jego zmagań z zagadkowymi morderstwami ludzi z niższych warstw społecznych, ściśle powiązanymi z osobami z „wyższej sfery”. Akcja rozpoczyna się od zabójstwa byłej akuszerki, Dolly Merishaw, która znana była z tego, że pomagała wielu kobietom w „rozwiązywaniu problemów”. Na początku śmierć Dolly traktowana jest jako nieszczęśliwy wypadek, ale wkrótce, po zbadaniu...