Tajemnica Christine Falls

Tłumaczenie: Michał Ronikier
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Christine Falls

Czarny kryminał i mroczne irlandzkie sekrety Thriller, powieść psychologiczna, sensacyjna i obyczajowa zarazem. Jedna z najciekawszych i najlepszych powieści o Irlandii i irlandzkości. Prawdy, które mają nie ujrzeć światła dziennego, pokątny handel ludźmi, fałsz i hipokryzja Dublińczyków lat 50-tych XX wieku? Wszystko zaczyna się od sfałszowania aktu zgonu młodej pięknej dziewczyny. Quirke, dubliński patolog odkrywa dziwne manipulacje, jakich w archiwum prosektorium dopuścił się jego szwagier. Czterdziestoparoletni życiowy rozbitek z typowo irlandzką inklinacją do whisky, wchodzi w rolę detektywa? Trop medycznego śledztwa zawiedzie go do Bostonu ale clue zagadki kryje jednak Zielona Wyspa. Katolicka społeczność miasta, w tym i członkowie jego własnej rodziny, ukrywają pewien wstydliwy sekret?.

Niestety trochę się zawiodłam, spodziewałam się świetnego kryminału... Na początku dość ciekawie, ale później zaczyna nieco nudzić.

Jest to z pewnością jedna z tych książek, które kuszą ładną i intrygującą okładką, a potem spotykamy się z rozczarowaniem... Szkoda, bo John Banville (tutaj pod pseudonimem Benjamin Black) to podobno jeden z bardziej cenionych irlandzkich pisarzy. Najwyraźniej z kryminałami trochę mu nie wychodzi.

Agata_Adelajda | 2016-10-07

Często mi się zdarza, że czytam dwie książki tego samego autora pod rząd. Dopiero skończyłam Księgę zeznań, a okazało się, że na którejś z wymian ŚBK przyniosłam Tajemnicę Christine Falls. Jest to pierwszy z serii kryminałów Johna Banville'a piszącego pod pseudonimem Benjamin Black. Dotychczas znany jako autor powieści raczej określanych jako dramaty, za namową swojego agenta, a zarazem przyjaciela, spróbował swoich sił w sensacji. Seria siedmiu powieści kryminalnych o irlandzkim patologu Quirku doczekała się serialowej ekranizacji BBC - w rolę domorosłego detektywa wciela się jak zwykle wyśmienity Gabriel Byrne.

Dublin, lata 50-te. Śmierć młodej kobiety, Christine Falls uruchamia serię zdarzeń, które doprowadzą do rozszyfrowania gigantycznej afery. Purytański Boston z jednej strony oraz ultrakatolicki Dublin z drugiej. Przykościelne sierocińce, ochronki dla samotnych brzemiennych kobiet. Książka Banville'a jest poniekąd oparta na faktach - w latach 50-tych ubiegłego wieku w...

nellanna | 2011-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Mroczna okładka i opis z tyłu książki więcej mi obiecały niźli książka spełniła.

czytambolubie | 2014-04-02
Przeczytana: 31 marca 2014
jerusalem | 2010-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Z pierwszej strony wysnuwam podejrzenia. Kilka kartek dalej utwierdzamy się w nich. Kilkadziesiąt kartek i już jesteśmy pewni tego co wysnuliśmy przy pierwszej stronicy. No i później jest jakieś 300 stron (książka w sumie ma 380), które starają się wmówić czytelnikowi, że to co myśli i wie na pewno od ok 50 strony to jednak ściema. Z tym, że ściema to cała książka. Kompletny brak pomysłu na poprowadzenie ciekawej historii. Ostatnie 20 stron to jakaś komedia pomyłek i wyjaśniania dziwnych wydarzeń na siłę wrzuconych do książki. Nuda.

mimbla5 | 2014-06-24
Przeczytana: 13 maja 2014

Szkoda, że nie szwedzka! Już samo to dodałoby powieści dodatkowej grozy ;) Historia nieco naciągana, opisana niezbyt porywająco, ale czy nie mogło się to zdarzyć naprawdę? Może mogło, stąd ten dreszcz...

quaffery | 2016-10-07
eubz | 2016-09-11