Pod gwiazdami Smoka

Okładka książki Pod gwiazdami Smoka Maureen Jennings
Okładka książki Pod gwiazdami Smoka
Maureen Jennings Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Detektyw Murdoch (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Murdoch (tom 2)
Under the Dragon’s Tail
Oficynka
2011-02-25
2011-02-25
Anna Sawicka-Chrapkowicz
jennings murdoch kryminał Toronto

NAZNACZENI AŻ PO GRÓB
Czy może istnieć bardziej intrygująca lektura niż powieść osadzona w dziewiętnastym wieku? Lubicie ten klimat? Diabeł ma dla Was książkę , która zaspokoi nawet najbardziej wybredne czytelnicze gusta - Maureen Jennings - "Detektyw Murdoch. Pod gwiazdami smoka". Wydawnictwo Oficynka, 2011. Tłumaczenie : Anna Sawicka Chrapkowicz. Jak już na wstępie zaznaczyłam ,rzecz dzieje się w czasach minionych, a dokładnie w 1895 r w Toronto. W pewnym zaniedbanym domu znalezione zostają zwłoki kobiety. Początkowo nikt nie podejrzewa, że miała tu miejsce zbrodnia. Ot, nieszczęśliwy wypadek pijanej kobiety. Za sprawą listu koronera, detektyw Murdoch podejmuje śledztwo, w toku którego na jaw wychodzą sekrety zmarłej. Kto zabił panią Merrishaw? I czy istnieją czynniki usprawiedliwiające morderstwo? "Pod gwiazdami smoka" to druga część przygód detektywa Murdocha. Mogę Was śmiało uspokoić, że nie trzeba poszczególnych opowieści czytać po kolei , gdyż każda z ich to odrębna historia. Tytułowego Williama Murdocha po prostu nie da się nie polubić. Jest to dżentelmen wyprzedzający swą epokę. Ma szerokie horyzonty, przenikliwy umysł, a do tego jest szarmancki, lekko nieśmiały i... jeżdzi rowerem. Czegóż więcej potrzeba by stworzyć postać niebanalną i budzącą sympatię? Detektyw Murdoch prowadzi śledztwo wśród sierot, upadłych kobiet i arystokracji o upadłym morale. Powieść jest tak dogłębnie osadzona w dziewiętnastowiecznych realiach, że aż trudno jest uwierzyć, że napisała ją pisarka współczesna. Maureen Jennings w sposób bardzo sugestywny i plastyczny oddaje te czasy. Powieść czyta się jednym tchem. Nie ma tu brutalnego, przytłaczającego realizmu, który cechuje wiele powieści w stylu retro. Nie można jednak powiedzieć, że to książka ugrzeczniona. Bieda, problemy młodych kobiet z niechcianą ciążą, prostytucja- autorka nie boi się sięgać po tematy trudne, jednak robi to w sposób subtelny nie rażąc nas potokiem wylewających się pomyj. Ładny, lekki język. Postacie są realistyczne i bogato nakreślone. Dla mnie to hołd złożony powieściom G.K. Chestertona i Chandlera. Dzięki ciekawemu stylowi pisarki i światu, który udało jej się stworzyć, "Detektyw Murdoch" staje się wspaniałą lekturą zarówno dla miłośników kryminału jak i powieści obyczajowej. Nie mogę nie wspomnieć o szacie graficznej w jakiej wydana jest ta powieść jak i całą seria przygód Murdocha - te okładki są po prostu piękne i posiadają iście staroświecki urok. Dodatkowe zdobienia na stronach rozpoczynających kolejne rozdziały są także hołdem dla klasycznej literatury. Podsumowując : lubisz dobrą intrygę? Nietuzinkowych bohaterów? Realia minionej epoki? "Detektyw Murdoch. Pod gwiazdami smoka" to książka , którą bez wahania polecam każdemu, a w szczególności miłośnikom klasycznego kryminału. Oceniam na 5+, ponieważ swoim klimatem powieść mnie po prostu zachwyciła i na pewno sięgnę po pozostałe opowieści o sympatycznym detektywie. Diabeł gorąco poleca.

NAZNACZENI AŻ PO GRÓB

Kiedy ciało Dolly Merishaw zostaje odkryte w jej obskurnym mieszkaniu, w nikim nie wzbudza to współczucia. Za życia kobieta nie należała do najprzyjemniejszych osób i od razu pojawia się podejrzenie, że zmarła na skutek swojej przesadnej miłości do alkoholu. Tymczasem raport koronera dowodzi, że Dolly została zamordowana; na jaw wychodzą również tajemnice, które skrywała. Wygląda na to, że detektyw Murdoch ma kolejną zagadkę do rozwiązania.

Po rewelacyjnym pierwszym tomie z przyjemnością zabrałam się za kontynuację serii autorstwa Maureen Jennings. Ponieważ poszczególne książki nie są ściśle powiązane fabularnie (czytanie można zacząć od dowolnego tomu),„Pod gwiazdami Smoka” stanowi zamkniętą całość, w której, razem z głównym bohaterem, pochylamy się nad kolejnym tajemniczym morderstwem. Książka nie tylko dorównała poziomem starszej siostrze – zdecydowanie ją pobiła.

To, co wciąga dosłownie od pierwszych stron, to samo zabójstwo i postać ofiary, która nie należy do bohaterek budzących sympatię, nawet jeśli ma się świadomość, że nie skończyła w najlepszy sposób. Dolly nie tylko zarabiała jako akuszerka, ale też wychowywała – czy raczej katowała, biorąc pod uwagę warunki w mieszkaniu – trójkę dzieci. Wierzcie mi, ta cała sytuacja rodzinno-społeczna była naprawdę zagmatwana i jednocześnie sprawiła, że od razu wykształtowało się szerokie grono podejrzanych. Podobnie jak w poprzednim tomie, autorka nie skąpi poszlak i tropów, niestety tym razem nie udało się jej ukryć tożsamości mordercy, bo domyśliłam się jej wyjątkowo szybko. Ta lekka przezroczystość fabuły nie odebrała mi przyjemności z czytania, wciąż miałam ogromną frajdę, kiedy zastanawiałam się, czy moje podejrzenia okażą się słuszne.

Szczegółowe i obrazowe opisy kolejnych wydarzeń to jeden z największych atutów tej książki. Nawet procedury policyjne zostały przedstawione intrygująco. Zaczynam odnosić wrażenie, że Maureen Jennings chociażby z instrukcji obsługi pralki stworzyłaby coś porywającego. Kreacja postaci bez zarzutu, co jest pełne podziwu, bo w przypadku „Pod gwiazdami Smoka” wielu bohaterów okazuje się istotnych dla fabuły, tymczasem żaden nie został pominięty czy potraktowany po łebkach. Bardzo umiejętne wytwarzanie napięcia spowodowało, że książka działa na emocje i pozwala jeszcze lepiej wczuć się w fabułę. To cechy kryminału niemal idealnego, a co najważniejsze – oryginalnego, bo atmosfery panującej w serii o Murdochu nie da się pomylić z żadną inną.

Skoro już jesteśmy przy głównym bohaterze, muszę przyznać, że coraz bardziej się do niego przekonuję. W przypadku pierwszego tomu moje wątpliwości budził wyraźny brak charyzmy, tak standardowy dla detektywów czy policjantów we współczesnej literaturze. Mimo to William Murdoch jest zwyczajnie ujmujący i choć budzi ambiwalentne uczucia, zdecydowanie przeważają te pozytywne. To człowiek o dwóch twarzach: w pracy niesłychanie skuteczny i bystry, w życiu prywatnym nieco wycofany i niepewny siebie. W kontaktach damsko-męskich jest beznadziejny, ale to wyzwoliło u mnie jeszcze cieplejsze emocje. W sumie całkiem miło poczytać o dorosłym facecie, który potwornie się stresuje rozmową z kobietą, żaden z niego casanova. Poza tym autorka robi coś, co tylko podsyca moją ciekawość w związku z tym bohaterem: jednoznacznie daje do zrozumienia, że jego przeszłość, szczególnie dzieciństwo nie należało do najweselszych. Jednak za wyjątkiem krótkich wzmianek nie dostajemy żadnej informacji, co automatycznie sprawia, że czytelnik wprost umiera z niecierpliwości, czekając na odkrycie kolejnych kart.

Główny wątek kryminalny czy nawet życie prywatne Murdocha nie przysłaniają cudownej panoramy XIX-wiecznego Toronto. Jakoś sobie nie wyobrażam, żeby akcja miała się rozgrywać gdziekolwiek indziej, tak bardzo wydarzenia wydają się zrośnięte z tym miastem i z tą epoką. Tło historyczne, oddane tak wiernie i wiarygodnie, pełni rolę znakomitego fundamentu dla danej zagadki kryminalnej. Epokowe stroje czy obyczaje to niemalże osobni bohaterowie powieści, co strasznie mi się podoba.

Gdyby nie pewna przewidywalność, przez którą łatwo się domyśliłam, kto jest zabójcą (hm, a może to tylko mój zniewalający intelekt i intuicja?),„Pod gwiazdami Smoka” nie wzbudzałoby żadnych wątpliwości. To rewelacyjny kryminał z wyjątkową atmosferą, która przeniesie nas z każdego miejsca na Ziemi wprost w sam środek akcji. Bez dwóch zdań jestem już tylko o krok od zostania fanką tej serii.

rude-pioro.blogspot.com

"Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Miłośnicy kryminałów, zwłaszcza tych retro. Amatorzy detektywistycznych zagadek rozwiązywanych w starym, dobrym stylu. Pasjonaci spraw, których wyjaśnienie do samego końca pozostaje tajemnicą. Czytelnicy ceniący towarzystwo wyrazistych i nietuzinkowych bohaterów. Osoby szanujące swój czas, pragnące przeczytać coś, co ich w pełni usatysfakcjonuje – coś, co nie będzie tylko czystą rozrywką, ale też umysłową pożywką.

Jeśli choć jedno z powyższych stwierdzeń pasuje do ciebie – musisz sięgnąć po tę książkę. I nie martw się o to, że nie znasz poprzedniej części, że być może przeszkadzać ci to będzie w lekturze. Nic z tych rzeczy! Mając za sobą dwa tomy cyklu zapewniam, że da się je czytać jako zupełnie niepowiązane ze sobą części. Także do dzieła! Przyjemnej lektury życzę ^_^"

Całą recenzję znajdziecie na moim blogu, na który Was serdecznie zapraszam ^_^

„Ojciec mój obłapiał się z matką pod konstelacją Smoczego Ogona,
Ja zaś przyszedłem na świat pod Wielką Niedźwiedzicą -
Stąd wniosek, że muszę być porywczy i lubieżny".
- Wiliam Shakespeare

Dolly Shaw jest jedną z tych osób, których nazwiska nie wspomina się w towarzystwie. Podstarzała kobieta odebrała w swym życiu dziesiątki porodów, wielu z nich zdołała również uniknąć, sprzedając specjalne zioła poronne młódkom, które – czy to z powodu przykrej profesji czy to w wyniku płomiennego zakochania – zaszły w ciążę. Akuszerka mieszka w odrapanym domu na River Street, który dzieli z głuchoniemą córką i dwójką przybranych dzieci. Zaniedbany budynek nie zachęca do odwiedzin, a sama kobieta bynajmniej nie reprezentuje klasy bogaczy. Dlatego kiedy detektyw Murdoch dostaje zgłoszenie dotyczące jej morderstwa, zaczyna zastanawiać się komu Dolly Shaw tak boleśnie nadepnęła na odcisk.

„Było już po północy, gdy wreszcie zmorzył go sen. Nie usłyszał skrzypienia drzwi od podwórza ani ostrożnych kroków kogoś, kto wszedł do kuchni".

Trop prowadzi do artystki, która odwiedziła Dolly w noc jej śmierci, jednak Annie Brogan wypiera się przed jakąkolwiek znajomością z aborcjonistką. Murdoch odkrywa także dziwne interesy, które łączą Brogan z żoną zamożnego sędziego. W tym samym czasie trwają poszukiwania Lily, upośledzonej córki Dolly, która uciekła z domu tuż po jej śmierci. Czy poszlaki prowadzące do światka krezusów okażą się słuszne? Kim są przybrane dzieci zmarłej Shaw i co zawierał tajemniczy album, w którym akuszerka prowadziła zapiski? Jedno jest pewne – detektywa Murdocha czeka wiele nieprzespanych nocy.

„Kolano przygniotło jej plecy, przytrzymując ją na łóżku. Jedna ręka przycisnęła jej głowę do poduszki, druga przyłożyła jakiś materiał pod nos i usta. Materiał był czymś nasączony, czymś mdląco słodkim i ostrym jednocześnie. Zapach wdarł się do jej nosa i gardła, zaczęła się krztusić. Nie mogła się poruszyć pod przygniatającym ją ciężarem, nie mogła krzyczeć, nie mogła oddychać".

Drugi tom przygód detektywa Murdocha w niczym nie ustępuje pierwszej części zmagań słynnego policjanta. „Pod gwiazdami smoka" prezentuje tę samą lekkość pióra i równie dobrze oddaje realia XIX-wiecznego miasta: tajemnice wyższych sfer, sądowe intrygi, naiwność żyjącej wówczas biedoty. Pisarka ponownie zaprasza czytelników do pięknie skonstruowanego świata, w którym liczy się każdy, najmniejszy nawet szczegół, a podsuwane przez autorkę wskazówki są niejednoznaczne i dają szansę na dokładne przyjrzenie się śledztwu. Mistrzowsko poprowadzona fabuła, nieschematyczne postaci, szczypta humoru i kryminalne zagadki to znakomita mieszanka, którą Maureen Jennings dozuje w najlepiej wyważonych porcjach.

/Poddasze Literata

„Ojciec mój obłapiał się z matką pod konstelacją Smoczego Ogona,
Ja zaś przyszedłem na świat pod Wielką Niedźwiedzicą -
Stąd wniosek, że muszę być porywczy i lubieżny".
- Wiliam Shakespeare

Pod gwiazdami smoka, to jedna z siedmiu książek kryminalnych, w których śledztwo prowadzi słynny detektyw.

W pewnym podmiejskim mieszkaniu zostaje znalezione ciało Dolly Merishaw. Niegdyś pomagała ona innym kobietom pozbyć się niechcianych ciąż. Mieszkała z córką, którą wszyscy uważają za opóźnioną w rozwoju i dwoma przybranymi synami, którzy przyszli na świat również dzięki Dolly. Oczywiście sprawą zajmuje się detektyw Wiliam Murdoch, który początkowo podejrzewa nieszczęśliwy wypadek, jednak dzięki swojej dociekliwości dowodzi, że kobieta została zamordowana. Wszystko wskazuje, że morderczynią może być córka Dolly, ale znaleziona w mieszkaniu wizytówka, pewnej bardzo szanowanej damy oraz fragment listu, kieruje kroki detektywa w zupełnie inną stronę. Kto miał powód, aby pozbyć się starej alkoholiczki? Czy to nienawiść gnębionych dzieci, czy jakaś była klientka? Oczywiście na te pytania pozna odpowiedź tylko ta osoba, która zdecyduje się na sięgnięcie po tę książkę.

To trzecia książka z serii „Detektyw Murdoch” i już wiem, że dla mnie nie ostatnia. Polubiłam tego na swój sposób przystojnego młodego człowieka, za jego ciekawość, dociekliwość i bezgraniczne oddanie swojej pracy. Dzięki autorce nie widzimy go jedynie w trakcie wykonywania czynności zawodowych, ale poznajemy również jego życie prywatne i jego upodobania. Niby jest człowiekiem nieśmiałym, samotnikiem, lecz jak na policjanta przystało jest również bardzo odważny i stanowczy.

Autorka bardzo zwinnie przeprowadza czytelnika przez prowadzone przez detektywa śledztwo, pozwalając zagłębić się tak, że trudno jest oderwać się od lektury. Spora ilość ciekawie poprowadzonych dialogów wpływa na szybkość czytania, przynajmniej ja tak to odczuwałam.

Gdyby książka trafiła w ręce jakiegoś czytelnika, który nie wiedziałby czy została napisana przez kobietę, czy przez mężczyznę, to bardzo szybko domyśliłby się, że autorką tego kryminału jest właśnie kobieta. Dlaczego? Wnikliwie i drobiazgowo opisane stroje, z takimi detalami, jakie potrafi zauważyć tylko żeńska połowa ludzkości. Do tego świetne opisy zachowań zarówno kobiet jak i mężczyzn:

(…) Jednak w regularnych odstępach czasu otwierała i zamykała mały szylkretowy wachlarz, który ze sobą przyniosła. Stanik jej sukni był ciemnoniebieski, z żółtym kołnierzem i mankietami, spódnica natomiast, z szeleszczącej tafty, miała odcień turkusowy (…)

Przy odrobinie wyobraźni, można z łatwością przenieść się do epoki bohaterów powieści i zobaczyć jak wówczas się ubierali. Zresztą, taka dokładność i drobiazgowość dotyczy wszystkich opisów, również opisów miejsc i przyznam szczerze, że czytając o pokoju, w którym znaleziono ciało zamordowanej kobiety, prawie czuła fetor towarzyszący nieładowi panującemu w tym pomieszczeniu.

Jak na kryminał przystało, śledztwo, chociaż początkowo posuwa się do przodu bardzo wolno, to z każdym kolejnym rozdziałem nabiera takiego tempa, że w pewnym momencie nie wyobrażałam sobie, że mogę książkę odłożyć i dalszy ciąg doczytać na przykład następnego dnia. Krótkie rozdziały to dla mojego czytania i błogosławieństwo i katorga, ponieważ jak to u mnie bywa: „jeszcze jeden rozdział i idę spać” kończyło się późną nocą, a potem wiadomo, dzień po nieprzespanej nocy nie bywał zbyt miły dla mojego organizmu.

Jeśli chodzi o mnie, to przyciągnęła mnie do tej książki już sama okładka, nie wspominając tego, że już wcześniej wiedziałam, że nie skończę tej serii tylko na jednej czy dwóch książkach. Uwielbiam takie okładki retro, piękne a zarazem tajemnicze.

Myślę, że nie muszę specjalnie namawiać do przeczytania tej powieści. Ale jeżeli jeszcze nie przekonałam, to gwarantuję, że każdy miłośnik kryminału, i to nie tylko miłośnik kryminału-retro, nie pożałuje, że zdecydował się na poznanie detektywa Murdocha. Czytelnicy preferujący literaturę obyczajową również znajdą w niej wątki dla siebie, a i odrobina romansu się znajdzie. Proponuję zacząć czytać w weekend lub zarezerwować sobie lekturę na czas urlopu, bo kiedy już się człowiek wciągnie to...

"Zbieramy to, co sami siejemy."

Przyjemnie, szybko i interesująco zagłębiamy się w kolejne intrygujące wyzwanie śledcze, przed jakim staje ambitny detektyw William Murdoch. Świetnie napisany kryminał, pasjonująco i z wyczuciem najdrobniejszych czytelniczych potrzeb. Umiejętnie podkręca napięcie, wywołuje wrażenie niepokoju i niebezpieczeństwa. Jednocześnie wprowadza nas w mroczną atmosferę kanadyjskiego miasta, uchwyconego w końcu dziewiętnastego wieku. Trzeba przyznać, że autorka przybliża nam tamte czasy z wielkim wyczuciem i dbałością o szczegóły. Natychmiast odczuwamy, że przenieśliśmy się do innej epoki, przechodzimy uliczkami miast, ekscytujemy nowinkami z życia elit Toronto, zwracamy uwagę na opisy strojów, doskonale się w tym wszystkim odnajdujemy. Podejrzewam, że duży udział w takim wrażeniu ma bardzo dobre tłumaczenie.

Murdoch, to wyjątkowo ciekawa i barwna postać, z każdą opowieścią coraz bardziej przekonywująca nas do siebie. Z uśmiechem obserwujemy jego niektóre zachowania, drobne i znaczące wady, które tylko uwiarygodniają go i powodują, że mocno z nim sympatyzujemy. Doceniamy jego zaangażowanie w pracę, tak potrzebną detektywowi intuicję i umiejętność szybkiej dedukcji. Niemal nic nie umknie jego uważnemu spojrzeniu, z łatwością łączy w logiczną całość pojawiające się fakty dociekliwie poszukując sprawcy morderstwa. Tym razem chodzi o nagłą śmierć Dolly Merishaw, byłej akuszerki dysponującej wiedzą o wielu niewygodnych szczegółach z życia pań niższych i wyższych sfer. Kto i dlaczego zdecydował się na tak drastyczny sposób uciszenia tej kobiety? Jakie tajemnice skrywa szafirowy album? Czy detektywowi uda się szybko odnaleźć mordercę, tym bardziej, że czas i okoliczności naglą?

Bardzo spodobał mi się drugi tom, w zasadzie przeczytałam go na raz. Intryga poprowadzona pierwszorzędnie, dość wartka akcja, nieoczekiwane wydarzenia, pożądany dreszczyk zbrodniczych emocji, nietuzinkowe postaci oraz wyjątkowo rozbudowane tło historyczne powieści nadające jej niepowtarzalnego uroku i klimatu. Zakończenie zaspakaja naszą czytelniczą ciekawość, wiele wyjaśnia i w pełni satysfakcjonuje. Interesująco zapowiada się wątek z życia osobistego Williama, pojawiają się w nim dwie kobiety, Enid Jones i Clarice Kirkpatrick. Coraz bardziej wkręcam się w ten cykl. Niecierpliwie zabieram się za trzeci tom, licząc na kolejną fascynującą przygodę kryminalną.

bookendorfina.blogspot.com

"Zbieramy to, co sami siejemy."

Tom 2 o detektywie Murdochu, pojawia się na moment nawet doktor Julia Ogden, ale jest to epizod, bowiem William woli skupić uwagę na innej damie. Intryga dość banalna i lekko nużąca, ciekawsze wątki - farmaceutyczny, taneczny. William do bohatera serialu jest bardziej wyrachowany i niegrzeczny.

Epizod o mordowaniu, skrobankach, ślubach abstynencji i wyższych sferach.

Epizod o mordowaniu, skrobankach, ślubach abstynencji i wyższych sferach.

Kryminał nie najgorszy, pomysł i fabuła ok,ale brak mu tego czegoś, finezyjności, uroku tamtych lat. Autorka skupia się głównie na wątku kryminalnym...są też wątki obyczajowe...ale bardzo skromnie rozwinięte - na temat pracy policji w Toronto pod koniec XIX wieku dowiedziałam się niezbyt wiele...może głównie to że detektyw Murdoch jeździł rowerem podczas służby i rozwiązywał tajemnice morderstw.

Książka bardzo dobra. Ciekawa intryga. Można dać się zwieść pozorom. Jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam ostatnio.

Dobra , choć jak na mój gust mało wiktoriańska. A liczyłam na klimaty z "Kochanicy Francuza"...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Kryminał
  • Do kupienia