Pamiętnik żołnierza Korteza czyli prawdziwa historia podboju Nowej Hiszpanii

Grzegorz

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lengua | 2016-05-08
Przeczytana: 02 maja 2016

Napisana przez zwykłego żołnierza historia, pomimo dużego prawdopodobieństwa 'kolorowania' niektórych faktów a także dość prostego języka, jest niezwykle ciekawą i wartościową pozycją. To najbliższa prawdzie relacja z trwającego wiele lat na początku XVI wieku podboju Nowej Hiszpanii (dzisiejszy Meksyk).

Poza walorami historycznymi, dzienniki Bernala Diaza obrazują też niezwykły kunszt wojskowy i polityczny Korteza. Na szczęście jego obraz wcale nie jest cczarno-biały - Diaz wielokrotnie krytykuje Korteza za jego decyzje.

Warto sięgnąć po tę książkę również w kontekście historii ludobójstwa - to właśnie podboje rozpoczęte przez takich ludzi jak Kortez były podwaliną największego ludobójstwa w historii ludzkości - czyli kolonizacji obu Ameryk.

Artur Schodziński | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Bardzo ciekawe dzieło. Piękne opisy obyczajów i przygód. Traktuje je wedle tytułu jako pamiętnik, subiektywny opis wydarzeń, wspomnienia po latach.
Historia zdobywania Meksyku jest bardzo polemiczna. Z jednej strony mamy “Pamiętnik żołnierza Korteza” Bernal Díaz del Castillo, z drugiej strony “Krótka relacja o wyniszczeniu Indian” Bartolomé de las Casas. Pierwszy usprawiedliwia i tłumaczy, drugi oskarża. Obie relacje traktuję z dystansem, bo prawda leży… na swoim miejscu. I nie jest tak oczywista jak się wydaje.
Polecam wszystkim zainteresowanym historią kolonializmu.

edan | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Chociaż autor przez całe swoje życie był zabijaką, z hiszpańskiego ładnie zwanym konkwistadorem, to równie dobrze co szpadą władał piórem. Jego relacja jest przez tłumaczkę odpowiednio skomasowana z [sama to zaznacza] długiego wywodu pamiętnikarskiego. Jednym słowem czytadło, pomimo zasygnalizowanych we wstępie mankamentów. Czyta się bardzo sprawnie, nawet nie jako źródło historyczne czy pamiętnik, ale jak powieść przygodową, z tą tylko różnicą, że jest to relacja naocznego świadka i uczestnika opisywanych wydarzeń. Niezwykła oryginalność azteckiej cywilizacji, która ma ulec zagładzie na kartach pamiętnika Castillo, tragiczne losy Montezumy czy chciwość i cynizm Cortesa nie pozostawiają obojętnym podczas lektury.

Tonatio | 2012-11-15

Pozycja bezcenna. Za komentarz niech wystarczy że każde opracowanie, komiks, film dot imperium Azteków i jego podboju oparte są właściwie wyłącznie na tej właśnie relacji. Relacji niesamowitej, opowiedzianej przez zwykłego żołnierza, który wychwala wspaniałości i dziwy obcego, nieznanego świata a także skarży się na wojenne trudy i niewdzięczność Hiszpanii dla wysiłku jaki podjął z towarzyszami.

Piekar | 2016-05-25

Gdyby nie fakt, że historia spisana w tej książce jest autentyczna, nie uwierzyłbym w to co przeczytałem. Zaiste, jest to prawdziwa kwintesencja konkwisty Azteków!

sztetter | 2017-05-21
Przeczytana: 10 maja 2017

Książka z perspektywy uczestnika wydarzeń opisuje wyjątkowe wydarzenia w dziejach ludzkości. Jest w niej trochę z pamiętnika, powieści historycznej, przygodowej... a nawet science-fiction, gdyż spotkanie z obcą cywilizacją jest tematem typowym dla tego gatunku.
Element psychologiczny, nie wybijający się może na pierwszy plan, jest równie interesujący: rzeczywiste motywacje konkwistadorów kontrastują z deklaracjami, a ich przywódca jest osobą złożoną, którą po przeczytaniu podziwia się za geniusz strategiczny i dyplomatyczny, ale również nienawidzi za bezwzględność i dwulicowość.

Niestety znalazłem jedynie wersję książki w pdf, z błędami.

tomasz | 2016-02-01

Opis z pierwszej reki,człowieka który tam był i widział wszystko na własne oczy. Pozycja obowiązkowa dla tych co uważają że brzydki Cortez pobił milutkich Azteków. Zwróćcie uwagę na szaleństwo składania ofiar z ludzi, na klatki z tuczącymi się jeńcami...co z tego że wybudowali wspaniałe miasto. Należało im się.

Grzegorz | 2016-09-27
Marcin Stachelski | 2012-12-27
Przeczytana: 1999 rok

czytałem wieki temu tę książkę :)

Jantalo | 2017-06-17
Przeczytana: lipiec 2015