Nowa Summerhill

Tłumaczenie: Maria Duch
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Antropos". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The New Summerhill
837150862X
popularnonaukowa
gainsbourg

Nowa Summerhill prezentuje doświadczenia A. S. Neilla z pięćdziesięcioletniego okresu kierowania dziełem swego życia - stworzoną przez siebie, ukochaną szkołą Summerhill. Szkoła zasłynęła w świecie dzięki pionierskiemu podejściu do problemu wolności i samorządności uczniów, a sam Neill stał się szeroko znany ze swej radykalnej filozofii życia. Na kształtowanie się jego poglądów wpływ wywarli nie pedagodzy, lecz psychologowie, m.in. Freud, Stekel, Reich, Homer Lane. Neill bardziej dbał o "psychologię" niż "edukację" wychowanków. Powołana przez niego szkoła jest najstarszą szkołą samorządową oferującą nieobowiązkowe lekcje. Początkowo przyjmował dzieci z problemami przystosowawczymi, ale potem prowadził nabór uczniów zgodnie z przyjętymi zasadami. Traktował Summerhill jako szkołę terapeutyczną dla dzieci normalnych, wykorzystywał okres dzieciństwa i dojrzewania do rozwijania w uczniach silnej, dojrzałej emocjonalnej osobowości. Kluczem do takiego rozwoju było pozostawienie im całkowitej swobody w spędzaniu czasu.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2000

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Recenzentka | 2014-03-29

Nigdy nie spotkałam się z osobą o tak dużej wrażliwości, jak A.S. Neill. Ten mężczyzna stworzył coś pięknego i trwał przy swoim tak długo, jak długo żył. Znosił wiele cierpień i opłacało się. To zadanie było bardzo trudne, ponieważ jako założyciel szkoły i jednocześnie jej dyrektor, powinien dla wielu być autorytetem. Neillowi władza nie uderzyła nigdy do głowy. Dla uczniów był po prostu Neillem – człowiekiem, do którego można przyjść po radę, z którym można świetnie się bawić i tak samo często żartować.
Chciałabym chodzić do takiej szkoły, nawet gdybym dokonywała złych wyborów. Niestety ukrytego programu i wieloletniego urabiania nie da się już zmienić. Dziś, jako studentka, poznałam program Summerhill jedynie poprzez czytanie kart książki. Pozostaje mi tylko zastanawianie się dlaczego muszę o tym czytać, a nie mogę tego wcielić w życie. Zachęcam Was do przeczytania tej książki. Wy jesteście w znacznie lepszej sytuacji, bo nikt Was do tego nie zmusza, a książka jest warta każdej...

Lidka Aribaldi | 2016-02-26

Rewelacyjna książka i metody ale to prawda, dzisiejsze dzieci są coraz bardziej cwane i te metody już nie z każdym uczniem przejdą.

szarek | 2013-06-26

Książka opisuje prawdziwą szkołę w Wielkiej Brytanii, która dzięki niesamowitej wrażliwości dyrektora uczy jak żyć. Nigdy nie spotkałem się wcześniej tak dużym zrozumieniem drugiego człowieka. Pomysły jakie zostały zaproponowane, sprawdzone praktyce oraz ich wyniki wstrząsy moim światopoglądem.

| 2015-07-05
Przeczytana: czerwiec 2014

Osobiście nie odnalazłabym sie w takiej szkole i nie chciałabym żeby wszystkie szkoły na świecie tak wyglądały.

Pazio777 | 2013-11-14

Naprawdę genialna książka. Chyba jedyna ciekawa z którą miałem styczność na moich studiach :D
Polecam wszystkim rodzicom jak i archetypowym pedagogom jak i przyszłym "fachowcom" ;)

agasala | 2016-09-02
ewa | 2016-08-20