Każdy krok niesie pokój

buddyzm, mądrości, zen, pokój
religia
Karolina

Thich Nhat Hanh - światowej sławy mistrz zen, przywódca duchowy, z
zarazem pisarz - demonstruje nam, jak pozytywnie wykorzystać sytuacje
które na co dzień są dla nas źródłem konfliktów i napięć. Przywołuje do
utrzymania żywej świadomości aktualnych doświadczeń i uczuć, do
odkrywania naszego prawdziwego ja.

źródło opisu: http://merlin.pl/Kazdy-krok-niesie-pokoj-zen-w-szt...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/kazdy-krok-niesie-pokoj-hanh-...»

romeo | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

„Nhat Hanh jest moim bratem” - powiedział o autorze tej książki największy katolicki mistyk XX wieku trapista Thomas Merton. Ta szczera, poruszająca deklaracja wiele wskazuje. Przede wszystkim mówi o wspólnym punkcie odniesienia w ponadwyznaniowym dialogu ludzi ducha. Wtedy nieistotne stają się różnice, na pierwszy plan wysuwa się to co łączy przedstawicieli różnych duchowych dróg.

Książka wietnamskiego mistrza zen wolna jest od skomplikowanej terminologii i błyskotliwych wywodów. Napisana jest tak, że może ją zrozumieć bez trudu każdy, kto potrafi czytać bez względu na wykształcenie i poziom erudycji. O najważniejszych kwestiach życia na Ziemi z taką jasnością i prostotą może mówić tylko ktoś naprawdę Oświecony. Słyszymy od niego rzeczy, o których sami byśmy jeszcze przed chwilą nie pomyśleli, lecz gdy docierają do nas wydają się oczywiste. Choć wcale nie są łatwe. O nie, tu proste i łatwe wcale nie są synonimami. Spróbujcie pójść tą ścieżką: wnet się okaże, że to szalenie...

Zuba | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Porażka na całej linii.

Wzięłam się do słuchania książki znanego nauczyciela uważności i mistrza zen w oczekiwaniu na duża dozę inspiracji i spokoju. Sama idea uważności jako skupienia się na tu i teraz wydaje mi się cenna i pożyteczna, idąca wbrew zagonieniu, powierzchowności i bylejakości przeżywania życia. Niestety to, co znalazłam wzbudziło jedynie moją irytację. Kiedy usłyszałam, że prowadząc samochód mam się stać jednym z tymże samochodem, odeszła mi ochota. Oprócz takich sugestii, których nie potrafię potraktować poważnie, ani nawet przyjąć metaforycznie (bo co to miałoby znaczyć?), z książki wylewa się taka ilość uduchowionego banału, że nie dałam rady skończyć. A na powtarzane słowo 'uśmiech' zaczęłam zgrzytać zębami.

Odradzam osobom z uczuleniem na new-age'owe klimaty i/lub poradniki napisane w podniosłym tonie wszechwiedzącego guru.

Radosław Gabinek | 2017-12-11
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Stosowanie Zen w życiu codziennym, bo o tym zgodnie z podtytułem mówi ta książka, to sprawa niezwykle trudna. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż jako cywilizacja zachodnia wybiliśmy się już na całkiem inny poziom jeśli chodzi o konsumpcyjny model społeczeństwa i nie jest to w żadnym wypadku rzecz rodząca powody do dumy.

"Każdy krok niesie pokój" to manifest życia w zgodzie ze sobą, a co za tym idzie z otaczającym światem. Autor tej niewielkiej książki, którego życiorys nawiasem mówiąc zasługuje na osobną lekturę, w sposób minimalistyczny przedstawia nam to na co inni potrzebują tony papieru. Forma w jakiej to czyni już od początku budzi zaufanie gdyż między innymi dzięki niej to co mówi wydaje się być spójne. Skoro bowiem czytamy o szacunku do wszelkich istnień, w tym zwierząt, roślin i żywiołów, to ja osobiście mam zgrzyt jeśli inni autorzy pisząc o nadmiernej eksploatacji lasów wydają książki przegadane i napakowane często nic nie wnoszącymi...

Bartek B | 2011-08-08
Na półkach: Przeczytane, Buddyzm
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Uśmiech! :)

Postanowiłem sobie, że na każde słowo "uśmiech" napotkane w tej książce, będę się uśmiechać. Jeszcze chyba nigdy nie byłem tak szczęśliwy podczas czytania. Książka jest podzielona na trzy rozdziały z czego pierwszy to streszczenie pierwszej książki TNH ("Cud uważności"), drugi streszczeniem drugiej ("Gniew") a trzeci jest czymś nowym, czyli jak za pomocą użyć siły uważności w służbie pokoju na świecie. Obowiązkowa pozycja dla fanów.

zaczytana | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

Wybrałam ocenę wybitna, bo książka jest po prostu inna, niebanalna, nietuzinkowa. Filozofia życia dość daleka i trudna do pojęcia dla człowieka "zachodniego świata", ale tym bardziej intrygująca i wciągająca. Dla mnie osobiście "Każdy krok niesie pokój" to nowe doświadczenie czytelnicze. Czytałam ją powoli, z przestojami na refleksję. Autor wskazuje, że de facto wszyscy jesteśmy tacy sami - pragniemy pokoju, ale wyrastamy w różnych warunkach i otoczenie wymusza na nas niemoralne zachowania. Zachęca do współistnienia, które jest pojęciem, z mojego punktu widzenia, nieco abstrakcyjnym i nie do końca pojętym. Mimo wszystko gorąco polecam, gdyż z pewnością można wyciągnąć z lektury cenną lekcję dla siebie.

Magat | 2017-09-30

Gdybym musiała wskazać książkę, do której wracam najczęściej, to byłyby to właśnie kroki Thich Nhat Hanha, stąd aż tyle gwiazdek w ocenie (gdyby skala była wyższa, nie zawahałabym się i podarowała książce całą konstelację)
(przez co mój egzemplarz, to już właściwie zbiór osobnych kartek, nie książka)
Myślę, że trzeba ją czytać z błąkającym się na ustach uśmiechem.
Chciałabym o niej napisać coś mądrego, ale po głębszym zastanowieniu uważam, że nie jest to konieczne.
Jedyne co mogę stwierdzić z całą pewnością, to to, że pozostawia ogromne ciepło w czytelniku.
Co ktoś z tego zabierze dla siebie, to jego rzecz.

buddhahubba | 2013-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2013

Uwielbiam tego ciepłego, skromnego mnicha buddyjskiego i jego nauki. Nie mam żadnego dystansu wobec jego prac, dla mnie jest to najprawdziwsza głębia prostoty i przystępnego tłumaczenia duchowości.

Ire33 | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Niesamowita książka, która uczy na czym skupiać swoją uwagę podczas codziennego życia jak ćwiczyć naszą uważność i świadomie oddychać. Najbardziej mi jednak przypadła do gustu nauka świadomego oddechu.

"Robię wdech i uspokajam ciało,
Robię wydech z uśmiechem,
Przebywam w chwili obecnej,
Wiem że to cudowna chwila."

Sasa | 2012-11-06

Bardzo mądra książka :)