Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Historyja na podstawie Ewangelii odtwarza dzieje Zmartwychwstania, by w świadomości wiernych utrwalić prawdy wiary związane z boskością natury Chrystusa. Należy do misteriów rezurekcyjnych, powstałych w wiekach średnich. Rozwija wątek Zmartwychwstania w porządku chronologicznym, podążając za tekstem biblijnym, jednocześnie nie rezygnuje z elementów żartu, śmiechu, zabawy wprowadza postacie biblijne, ale także żołnierzy, kupców, pasterzy. Publikację opatrzono przypisami oraz obszernym wstępem, zawierającym charakterystykę epoki, oraz opracowanie utworu.

Paweł | 2016-01-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Misterium z XVI wieku pięknie obrazuje tamtejszy wygląd wiary, postrzegania świata przez pryzmat religii, czy prezentuje podwaliny scenariusza prawdziwej sztuki, która rozgrywała się do XX wieku. Mikołaj z Wilkowiecka czerpiąc wzorce zagraniczne dał poznać polskiej społeczności realne odczuwanie Męki Pańskiej wplatając weń wystrój mansjonów, które miały za zadanie wzbudzić u widza refleksję, która przekładała się na podporządkowanie pewnym ,,sugestiom". Utwór z pewnością dydaktyczny. Warto zwrócić na niego uwagę, tym bardziej, że w zwykłej książce odnajdziemy historię ewangeliczną, obraz sceniczny jako przedstawienie i doskonały scenariusz,

Kazik | 2012-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Strażnicy-poligloci pilnujący grobu z rusznicami, grożący Chrystusowi siekierą. Maryja namawiająca koleżanki do kupna "wódek i olejków pachniących". Pyskówki przy przyjściu Chrystusa do piekła. Cerber mówiący na widok Zbawiciela "Nie chychy tam, Lucyperze!". Diabły dostające na pocieszenie koszyczek ze święconką. Konkurs wśród starotestamentowych postaci na to, kto pójdzie do Maryi - przy czym Jan Chrzciciel przegrywa, bo jego kożuch z wielbłądziej skóry jest passé. Maryja na widok zmartwychwstałego Jezusa mówiąca "Witajże, miły Rabboni!".

A to wszystko w świetnie napisanym, bogatym misterium klasy europejskiej.

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - to po prostu trzeba przeczytać.

jusola | 2010-04-17

dramat z przełomu średniowiecza i renesansu, rzecz o zmartwychwstaniu Pańskim
- moje ulubiona scena: Jezus dobijający się do bram piekieł.
Pomimo staropolskiego języka czyta się bardzo dobrze, przebłyski humoru dają próbki wrażliwości ludzi tamtych czasów.
Polecam każdemu, przeczytałam ja na studiach i cieszę się, że na nią trafiłam.

książek: 1992
kryptonite | 2011-12-15
Przeczytana: styczeń 2011

Jak większość lektur z okresu średniowiecza - przymus.

olicaDiablica | 2010-08-09

zawiera 2 wersje renesansowego dramatu - ale generalnie dramat sam w sobie zabawny, 6 aktów i muszę przyznać, że bardzo się ubawiłam czytając je

DracoGroupie | 2016-11-26
Na półkach: Studia, 2016, Przeczytane