Dąbrówka

Kolejny tom z serii syntez akademickich "Wielkiej Historii Literatury Polskiej". Książka od wielu lat funkcjonuje jako niezastąpione kompendium dla polonistów, nauczycieli i pracowników nauki. W pracy zostały omówione renesansowe prądy umysłowe, literatura polska i obca. Teksty literackie i teoretyczne z przykładami interpunkcji utworów. Na tle europejskiej wspólnoty kulturowej autor zaakceptował znaczenie w niej osobowości autorskiej takich polskich twórców, jak Rej, Kochanowski, Modrzewski, Sęp Szarzyński. Zaletą "Renesansu" jest żywy tok wykładu i piękna polszczyzna.Wydanie obecne zostało poprawione przez Janinę Abramską, bibliografię uwspółcześniono a materiał ilustracyjny poszerzono o dodatkowe kolorowe ilustracje.

Elevander | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

J. Ziomek zawarł w tej książce cokolwiek skondensowany obraz literatury polskiego renesansu, ale należycie wyeksponował to, co w nim najważniejsze. Dokładnie opisane zostały przede wszystkim dzieła i autorzy najwybitniejsi: osobne rozdziały mają Frycz-Modrzewski, Rej, Kochanowski i Sęp-Szarzyński. Może trochę zbyt pobieżnie potraktowana została cała obszerna twórczość polsko-łacińska, ale w przypadku takiego podręcznikowego opracowania musiał Autor dokonać selekcji materiału. "Renesans" jako podręcznik na pewno spełnia swą rolę: napisany jest bardzo zrozumiale, miejscami niemalże "łopatologicznie". Myślę, że polonistom świadczy nieocenione usługi. Ja polonistą nie jestem (albo raczej jestem, ale nieoficjalnym), ale i tak bardzo pozytywnie oceniam ten tom. Pochwalić też trzeba ładne wydanie i dobrze dobrany materiał ilustracyjny.

Tomasz Babnis

książek: 1991
kryptonite | 2010-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2010

Dzięki tej książce uzupełniłam sobie swoje informacje dotyczące renesansu i utrwaliłam sobie to, co omawiane miałam na wykładzie. Jest świetnie napisana, idealna dla studentów polonistyki (czyli mnie), jak i uczniów liceum.

olicaDiablica | 2010-08-09

Porównując z tomem pierwszym pt. Średniowiecze (:)) lekka (dosłownie i w przenośni) łatwa i przyjemna

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Jerzy Ziomek ułatwia nam drogę przez Renesans. Polecam, dobrze się czyta i przyswaja wiedzę. :)

meduzanna | 2010-06-21

Książka napisana bardzo przystępnym językiem jak na podręcznik akademicki.

Magda | 2011-05-16

Przejrzyście opracowana skarbnica wiedzy o literaturze odrodzenia.

Suzanne | 2012-03-22
Na półkach: Studiowanie, Przeczytane

Podręcznik akademicki nie powinien podlegać ocenie. Jednak w porównaniu z innymi - przejrzysty, klarowny, no i pozwolił przebrnąć przez niejedne zajęcia z literatury staropolskiej ;)

martola | 2010-06-15
Przeczytana: 2010 rok

Długie, opasłe tomiszcze. Ale niezbędne, i nie ma że boli :).

Inger | 2011-09-22

To nie tylko podręcznik